Generalno se malo toga zna o Severnoj Koreji. Ipak, ono što je kristalno jasno i što nas najviše zanima, mogli smo da shvatimo tokom prošlogodišnjih sastanaka koje je severnokorejski lider održao sa američkim predsednikom u Singapuru, kao i prilikom susreta sa Majkom Pompeom u Pjongjangu.
Autoritarni lider raspolaže voznim parkom ultraluksuznih automobila na kojima bi mu pozavideli i mnogi drugi lideri prosperitetnijih država. Naime, Kim Džong-Un je viđen u vozilima marki Mercedes-Benz, Lexus i Rolls-Royce. Mi smo nedavno izvestili kako se lider severnog dela Koreje odrekao modela sa trokrakom zvezdom, a u korist britanske marke. Postavlja se pitanje, koje je još uvek bez pouzdanog odgovora, kako je on uopšte mogao da dođe u posed ovih vozila, uprkos strogim sankcijama koje su uvele Ujedinjene nacije.
Sada su se za ovo pitanje zainteresovale i same UN, pa je shodno tome pokrenuta istraga koja bi trebalo da razreši enigmu. Jedno od tela krovne svetske organizacije je, sa tim ciljem, stupilo u kontakt sa proizvođačima predmatnih automobila.
Prema navodima koje je objavio France 24, pozivajući se na izveštaj AFP-a, Rolls-Royce je potvrdio da je primerak Phantoma koji koristi Kim Džong-Un i ostali zvaničnici vladajuće structure, proizveden između 2012. i 2017. godine. Nemački proizvođač je obavestio UN da je Mercedes izvorno isporučen kineskom preduzetniku u Hong Kongu, dok je Toyota dala šturu izjavu u kojoj se navodi da Lexus nije prekršio međunarodne sankcije, isporukama vozila režimu u Pjongjangu.
Ukratko, niti jedna od tri kompanije iz automobilske industrije nije bila u stanju da “poveže” kako su njihovi proizvodi dospeli u ruke ozloglašenih vlasti Severne Koreje.
Ipak, ovo pitanje sa političkog aspekta i nije toliko značajno, s obzirom na to da su UN ove nedelje izdale izveštaju u kome se iznosi sumnja da Severna Koreja krši sankcije tako što se uvezena roba pretovara iz jednog u drugi brod, na otvorenom moru. U izveštaju se pominje uvoz nafte i uglja, ali i izvoz oružja, uz izmenu originalnog odredišta za transportovanu robu.
AutoRepublika
(1266)