Poznato je da su akcionari Volkswagen grupe tužili kompaniju, tražeći naknadu štete u iznosu od 9,2 milijarde evra, nastale izbijanjem dizel skandala, koja je mogla biti izbegnuta da su investitori bili o tome blagovremeno obavešteni. Ali, sa druge strane, po istom osnovu, i akcionari Porschea su tužili entitet čije akcije poseduju, a kako je i Volkswagen suvlasnik Porschea, našao se u situaciji da bude u “pravnom konfliktu” sa povezanim preduzećem.
Nemački sud je u sredu naložio kompaniji Porsche Automobil Holding SE isplatu iznosa od 47,2 miliona evra svom akcionaru Volkswagen grupi, na ime odštete za kršenje pravila o obelodanjivanju informacija u vezi dizel skandala.
Svi akcionari koji su u svom portfoliju investicija posedovali akcije kompanije Porsche SE, u periodu između 23. maja 2014. i 22. septembra 2015. godine, imaju pravo na odštetu u iznosu koji anulira pad vrednosti akcija, izazvan otkrićem prevare koju je Volkswagen počinio na američkom tlu, stoji u presudi suda.
Porsche SE, koji je vlasnik 30,8% akcija Volkswagena, što mu obezbeđuje 52% glasačkih prava, izjavio je da će se žaliti Apelacionom sudu, na prvostepenu presudu, kao i da je siguran u pozitivan ishod žalbe.
“Porsche SE je uveren da je tužbeni zahtev neosnovan,” stoji u saopštenju kompanije za javnost.
Akcionari kompanije Porsche SE su podneli tužbu protiv nemačkog entiteta zbog propusta da blagovremeno, odmah po saznanju o izbijanju skandala, obavesti investitore (akcionare), kako već regulišu germanski zakoni. Do sada je ova prevara koštala VW grupu preko 27 milijardi evra, a tu nije kraj.
U vreme izbijanja skandala, na čelu VW grupe i kompanije Porsche SE, nalazio se isti čovek, Martin Venterkorn.
Advokatska kancelarija Nieding & Barth je obavestila javnost da je jedan od akcionara Porschea, Penzioni fond grada iz centralne Engleske, Vulverhemptona, presudom stekao pravo na isplatu odštete u iznosu od 3,2 miliona evra.
Druga advokatska kancelarija, TILP je izdala saopštenje u kome se navodi da je Porsche SE zamoljen da isplati 44 miliona evra ostalim vlasnicima akcija, investitorima.
Iako još uvek nema zvaničnih pravnih tumačenja, ne treba biti previše inteligentan da bi se zaključilo da ovakva prvostepena presuda približava Volkswagen grupu epilogu u kojem bi, po istom osnovu, morala da isplati svojim akcionarima odštetu u ogromnom iznosu, baš kao što to implicira analogija u odnosu na presudu protiv Porschea.
(647)
Od kada to akcije garantuju dobit?Nisu normalni.
Akcije su izgubile na vrednosti u odnosu na period pre skandala 🙂 Znaš to koliko i ja, ako ne i bolje 🙂
„Managment“ nesporno može biti odgovoran vlasnicima firme za „štetu“ koju pričine nesavesnim obavljanjem svoje delatnosti, ali, nema mesta „pravolinijskoj tezi“ da je iznos štete jednak razlici vrednosti akcija na odredjene „presečne datume“. To je (za mene) glupost i pravno neodrživo, osim eventualno ako bi bio slučaj da je akcionar akcije kupio baš na prvi presečni datum, a prodao ih na onaj drugi presečni datum, i da može da se dokaže da je pad vrednosti akcija u tom periodu sa 100% posledica nedovoljenih radnji „managmenta“ ( što ne možete da dokažete). A to nije slučaj, što se vidi i na primeru… Pročitaj više »
Moron, pa nigde u tekstu ne piše kako je sud obračunao iznos štete.
Pa, piše u tekstu da je obeštećenje u iznosu koji anulira pad vrednosti akcija izmedju ona dva datuma ( 23. maj 2014. i 22. septembar 2015. ). Mislim da je takvo rezonovanje o visini „štete“ po više osnova i ekonomski neodrživo. A možda i loše sagledavam …
Da, ali ne kaže kako se do tog iznosa došli. Vrednost akcija je definitivno pala, a da su akcionari bili blagovremeno obavešteni trpeli bi manje gubitke. U kojoj meri, procenjivao je sud.