Daimler gubitnik u sporu oko rashladnog sredstva – moguća povlačenja vozila
Već smo pisali o drugom Daimlerovom ovogodišnjem upozorenju u vezi sa padom profita.
U isto vreme, na videlo je izašao jedan stari problem, gotovo zaboravljen, povezan sa komplikovanim slučajem kojeg nemačka kompanija pokušava da reši već izvesno vreme.
Zbog direktive EU u vezi sa klima uređajima u vozilima, koja je na snagu stupila početkom 2013., proizvođačima automobila je zabranjena upotreba R134a rashladnog sredstva u svim novim vozilima. Razlog potencijalan negativan uticaj na efekat „staklene bašte“, 1.300 puta veći od onog kojeg izaziva ugljen-dioksid.
Kompletna industrija se složila da se prebaci na jedinu poznatu i dostupnu alternativu, koja je mogla da se uskladi sa spomenutom „MAC“ direktivom, a reč je o gasu na bazi fluora nazvanim R1234yf. Njegovu proizvodnju su kontrolisali partneri, Honeywell i DuPont.
Mada R1234yf nema negativan uticaj na globalno otopljavanje, on ima jedan značajan nedostatak – zapaljiv je i pri sagorevanju proizvodi otrovan gas. Mogući rizici su proučavani, te se ustanovilo da su prihvatljivo niski, sve dok Daimler u jednom momentu nije „uključio alarm“, par meseci pre nego što će direktiva stupiti na snagu.
Da bi zaštitili svoju reputaciju kada je reč o bezbednosti, i drugi nemački proizvođači, pre svega Volkswagen, podigli su glas i izrazili zabrinutost, posebno nakon što je jedan renomirani nemački magazin R1234yf nazvao „rashladnim sredstvom ubicom“.
Ostatak industrije je bio gnevan na Daimler, jer je jedinu drugu opciju predstavljao komplikovan sistem baziran na CO2, koji je mnogo skuplji i zahteva dodatni razvoj. U to vreme, postojale su sumnje da je Daimler jednostavno želeo da smanji troškove. Propustio je da bude začetnik upotrebe mnogo jeftinijeg R134a u porodici kompaktnih modela, jer ga nije homologovao na vreme, kao što je to uradio Volkswagen.
Na kraju, Daimler je kršio EU pravila oko šest meseci, prodavši oko 130.000, uglavnom kompaktnih automobila, sa nelegalnim, starim rashladnim sredstvom, pre nego što su nemačke vlasti odobrile kompaniji retroaktivnu homologaciju.
Osim kratke ali „glasne“ svađe sa Francuskom u vezi sa upotrebom R134a, koji je nakratko obustavio registracije vozila, čitav slučaj je polako izbledeo.
Sve se to promenilo 8. oktobra, kada je Evropski sud pravde presudio da je Nemačka prekršila direktivu, dozvolivši Daimleru da proda dotičnih 130.000 automobila.
Nemačka kompanija sada kaže da ne može više da odbacuje mogućnost masovnog povlačenja vozila, što će naravno doneti poprilične (neplanirane) troškove, koji će morati da se pokriju.
Pavle Barta
(186)