Razorne poplave su nanele veliku štetu japanskom narodu i industriji. Do sada je fatalno stradalo 90 ljudi, uz još 50 nestalih lica. Preko dva miliona ljudi je evakuisano iz svojih domova koji se nalaze u ugroženim područjima. Povrh svega, aktivirana su i brojna klizišta.
Prirodna katastrofa je dovela i do privremene obustave proizvodnje u brojnim pogonima automobilske industrije Japana, i to uglavnom u zapadnom delu zemlje, u regijama Hirošima, Kjoto i jamaguči. Pored njih, ugroženo je i područje obližnjeg velikog grada, Osake.
Obustava proizvodnje koja je započela u petak, a do ponedeljka nije ponovo pokrenuta, je pogodila pogone sledećih proizvođača: Mazda, Nissan, Mitsubishi i Daihatsu. Razlozi koji su uslovili obustavu se odnose i na strahovanja za bezbednost radnika, prekide u saobraćaju i lancu snabdevanja komponentama.
Regija oko Hirošime, koja je sedište kompanije Mazda, pretrpela je najteža razaranja. U ovoj oblasti je zabeležen najveći broj smrtnih ishoda, a stepen razaranja je ubedljivo najveći, u poređenju sa ostalim prefekturama Japana.
Fabrike koje su još pogođene, obuhvataju i pogone kompanije Mitsubishi u gradu Okajama, pogone marke Daihatsu, locirane u Osaki i gradu Kjoto, kao i Nissanova postrojenja u mestu Kjušu. Naravno, tu je fabrika Mazde u Hirošimi.
Osim proizvođača automobila, pogođeni su i proizvodni pogoni kompanija iz industrije proizvodnje komponenti. Tako je i japanski gigant, Panasonic bio prinuđen da zaustavi proizvodne operacije u svojim pogonima.
Ponovno pokretanje proizvodnje će biti teško ostvarivo prvog dela ove radne nedelje, zbog padavina koje ne prestaju, kao i zbog nepovoljne vremenske prognoze za naredne dane.
(322)
Strašno. Neka im je Bog u pomoći. I sreća njihova što nemaju naše političare.