Nadzorni odbor Volkswagen grupe diskutuje o petogodišnjem investicionom planu koji podrazumeva ulaganje od više od 70 milijardi evra! Cilj je transformacija nemačkog giganta u vodećeg proizvođača električnih automobila, javlja Rojters.
Očekuje se da odbor odobri razvoj i finansije u petak. Investicije će najverovatnije biti implementriane u periodu između 2018. i 2022. godine.
Kompanija, koja se bori sa redukovanjem radne snage, troškovima u primarnim automobilskim sektorima i okretanjem lista nakon dizel skandala, nije želela da komentariše obim planiranog budžeta.
Volkswagen je saopštio da će investirati više od 20 milijardi evra u tehnologije elektropogona do 2030., uključujući i troškove razvoja više od 80 novih elektrifikovanih modela do 2025 u unapređenim fabrikama.
Nemački gigant je u utorak takođe saopštio da planira da potroši 10 milijardi evra do 2025., na razvoj i proizvodnju električnih i „plug-in“ hibridnih vozila u Kini, da bi bio u skladu sa sve strožijom ekološkom regulativom na najvećem tržištu. Pri prethodnom zaokruživanju budžeta pre godinu dana, VW se obavezao da će skresati ukupne troškove vezane za fabrike, opremu i tehnologiju na 6 odsto od prodaje automobila do 2020., sa 6,9 odsto 2015.
Pre izbijanja čuvenog dizel skandala, VW nije bio kompanija koja je posebno „mirisala“ električna vozila i tehnologiju autonomne vožnje. Međutim, sve se promenilo u međuvremenu, tako da je nemački gigant obećao da će u ponudu staviti električnu verziju svakog od 300 modela koji se proizvode u okviru grupe.
Troškovi mereni u milijardama dolara očekuju VW zbog „dizelgejta“, a tenzija je podignuta zbog odnosa profita i radne snage, kao i centralne kontrole i autonomije 12 marki.
Neimenovani izvori su javili Rojtersu da menadžeri iz VW marke, kao i sindikati, žele da neutrališu konkurentnost Škode, te da deo proizvodnje izmeste iz Češke u Nemačku, uz to što će Česi morati da plaćaju više za licencu koju imaju za tehnologiju.
Funkcioneri i lideri radničkih saveta takođe nisu jedinstveni u pogledu toga gde će električni modeli biti proizvođeni. Problem je vezan i za resurse, a sve je zakomplikovano jakim uticajem Donje Saksonije, matične federalne jedinice Volkswagena i drugog po veličini vlasnika akcija. Tu je ujedno locirano šest od deset fabrika kompanije u Nemačkoj.
(265)