Volkswagen i Google rade na kvantnim kompjuterima
Kvantni kompjuteri će igrati glavnu ulogu u budućnosti kada je vožnja u pitanju.
Volkswagen i Google su industrijski giganti, svako u svojoj branši, ali zajednički rad na neverovatno moćnim kvantnim kompjuterima, veštačkoj inteligenciji i naprednoj tehnologiji, mogao bi da ubrza da se ova tehnologija nađe u automobilima ranije nego što se mislilo.
Šta je kvantni kompjuter? Bez potrebe da otvaramo udžbenik i fizike i diplomiramo IT, možemo reći da se radi o ekstremno moćnim, a u isto vreme efikasnim mašinama. Današnji kompjuteri govore jezikom jedinica i nula, koji se, kao što je poznato, nazivaju „bitovima“. Kvantni kompjuter ima mnogo više varijacija računanja u svom dijalektu, što ga čini značajno bržim kada je reč o rešavanju problema.
Jedan od načina na koje Google i Volkswagen nameravaju da eksperimentišu sa kvantnim procesuiranjem je optimizovanje saobraćaja. Mnoge gužve i saobraćajni „čepovi“, a samim tim i zagađenje, prouzrokovani su lošom organizacijom saobraćaja. Ukoliko bismo koristili kvantni kompjuter da simultano upravlja saobraćajnim obrascima na idealan način, vožnja bi bila kudikamo tečnija, a samim tim, ljudi bi gubili mnogo manje vremena. Ovaj isti sistem bi mogao da bude upotrebljen za pronalaženje praznih parking mesta ili punionica za električne automobile.
Volkswagenovi budući električni automobili će izvlačiti korist iz kvantnih računara kroz simulacije testiranja u cilju pronalaženja perfektne strukture baterije mnogo brže nego što bi to inače bio slučaj. Optimizovane baterije će shodno tome pružiti veću autonomiju i bolje performanse.
Još jedna primena na kojoj VW i Google nastoje da rade je veštačka inteligencija u automobilima. Daljim istraživanjem mogućnosti mašina da uče, autonomni automobili bi postali pametniji. Umesto programiranog ponašanja u odnosu na datu situaciju, kvantni autonomni automobil bi mnogo bolje samostalno procenjivao situaciju i donosio odluku na najbolji mogući način.
Volkswagen je prvi proizvođač automobila koji ulazi u razvoj i primenu ove tehnologije, i prvi je koji je uključen u rane eksperimente. Naravno, to će nemačkom gigantu dati prednost u odnosu na konkurenciju.
Dakle, dobijamo automobile sa elektronskim „mozgovima“.
(266)