Istraživanje sprovedeno tokom 2015. godine je pokazalo da je vožnja jednako rizična ukoliko je vozač dehidriran, kao i u situaciji u kojoj ima više od 0,08 procenata alkohola u krvi.
U istraživanju su učestvovali vozači muškog pola, tokom kojeg su za dva dana podvrgnuti seriji različitih testova, uključujući i vožnju na simulatoru.
Prilikom sprovođenja testova, ustanovljeno je da su se desila 47 incidenta, pod kojima se podrazumeva, neželjeno prelaženje iz jedne u drugu traku, kasno kočenje i slični sitniji prekršaji, kada su vozači bili hidrirani, i čak 101 incident pod okolnositima pod kojim su vozači bili dehidrirani. Prema mišljenju vođe istraživača, Rona Mauhana, profesora sporta i nutricioniste, nivoi grešaka vozača, koji u organizmu nisu imali dovoljno tečnosti, a koji su ustanovljeni tokom ispitivanja su potpuno uporedivi sa greškama koje vozači čine pod dejstvom alkohola, i to u koncentraciji koja zamalo prelazi legalne okvire propisa Velike Britanije.
Prema jednoj drugoj studiji, koju je sproveo Univerzitet istočnog Londona, tokom 2013. godine, i koja je ispitivanju podvrgla 34 ljudi, seriji testova nakon noći provedene bez hrane i pića.
Studija je pokazala da su ljudi koji su osećali žeđ a koji su potom popili 775 mililitara vode, popravili brzinu svojih reakcija u saobraćaju za 14%, dok je grupa koja nije unosila nikakvu tečnost, pokazala bolje rezultate u razlikovanju, odnosno prepoznavanju razlika između serije slika.
Autor ove studije je izveo sledeći zaključak: “Istraživanje je pokazalo da unos tečnosti u organizam doprinosi poboljšanju kognitivnih performansi, dok i žeđ u nekim okolnostima doprinosi razvoju nekog drugog vida sposobnosti. Dakle, ovo je tema kojom bi se trebalo dalje i detaljnije baviti, kako bi bili u stanju da sagledamo raznolike efekte hidratacije organizma”.
Na ova istraživanja se nedavno pozvala i kompanija Nissan, koja je na ovaj način promovisala SOAK koncept. SOAK predstavlja presvlaku obruča upravljača materijalom koji je osetljiv na znojenje dlanova, i pomaže u detekciji dehidratacije organizma vozača, delujući tako preventivno na bezbednost u saobraćaju.
Ipak, Nissan se izjasnio da, za sada, neće ugrađivati SOAK presvlake na svoje modele.
(234)