Svima nam je poznato, počev od obloga upravljača, menjača, preko panela na vratima i centralnoj konzoli, pa sve do velikih površina udobnih i sportskih sedišta, u luksuznim modelima, neizbežna je prirodna koža. Ima li luksuz drugo ime?
Stvari u automobilskoj industriji se menjaju, po ovom pitanju. Rukovodioce velikih korporacija je, izgleda, konačno pogodila činjenica da za izradu enterijera samo jednog luksuznog automobila, nastrada pet do petnaest krava, pa su počeli da nude i modele, koji su mnogo humaniji i u odnosu na životinjski svet, i u odnosu na celokupnu prirodu. Pa da vidimo koji su to.
Tesla Model X
Teslin SUV je moguće naručiti, po izboru, sa aplikacijama od prirodne ili veštačke kože. Ovaj izbor nema nikakav odraz na nivo bezbednosti, koji je svejedno najviši. Sa vratima koja se otvaraju unapred i nagore, sposobnošću da sprint do 100 km/h obavi za 3,1 sekundu, teško ga je zamisliti sa enterijerom od ekološke kože, ili kako narod kaže, od skaja. Humanost na delu. Ili je ipak u pitanju želja da se privuku puritanci, vegani i ostali čistunci?
Toyota Prius
Prius je od samog lansiranja bio omiljeni model, pa verovatno i jedini izbor, svih ekološki svesnih ljudi. Nikada nije bio klasifikovan kao luksuzan model, pa mu je i cena bila prihvatljivija za običan narod. Naravno, onaj na zapadu. Umesto kože, Toyota za Prius koristi sintetički materijal nazvan SofTex, veoma nalik prirodnoj koži, sa jednom bitnom razlikom. Tokom letnjih meseci, nema neprijatnih i vlažnih ustajanja iz sedišta obloženih SofTexom.
Lexus NX
Lexusov SofTex se zove Nuluxe. Za potrebe presvlačenja jednog enterijera, ne samo da direktno stradaju krave, već je i sam proces prerade veoma štetan po prirodni ambijent. I dok se Tesla dodvorava veganima, dotle je Lexus više orijentisan da se umili kupcima koji ne mogu da spavaju, zabrinuti nad silnom emisijom ugljen dioksida u atmosferu. Lexus izričito tvrdi da je Nuluxe najblagonakloniji od svih plemenitih a neprirodnih materijala. Rezime: krave su oduševljene ovim potezom Toyotinog premijuma.
BMW i3
O ovom modelu (kao i o bratskom i8), i naprednim tehnologijama u primeni, tokom izrade, smo već pisali u rubrici Testovi. BMW i3 je, ako ne najzeleniji, a ono sigurno jedan od prvih nekoliko najprirodoljubivijih automobila današnjice. Pročitajte o njima, obradili smo temu, ali evo da dodamo još jednu pikanteriju: 25% plastike je već reciklirano, dok je skoro sva tkanina i ostale presvlake enterijera u potpunosti rezultat reciklaže.
Range Rover Velar SUV
Nedavno pristigao u Srbiju, Range Rover Velar je prekretnica u razmišljanju čelnika kompanije po pitanju materijala upotrebljenih u enterijeru. Mislimo, uslovno rečeno. Ovo stoga što je ne-kožni enterijer čak i skuplji od onog u prirodnoj koži ili ostalim ponuđenim, kvalitetnim materijalima. Velar je primer kako najviši nivoi luksuza ne moraju da uključuju kožne obloge i ostale aplikacije.
Mercedes Benz C klase
Mercedes Benz ovo tako dobro radi, da velika većina ljudi uopšte nije ni svesna da ono što vide na sedištima i svuda po unutrašnjosti, uopšte i nije prirodna koža. Artico je sinonim za najbolju imitaciju štavljenih kravljih leđa. Ovaj materijal je praktično u svim ulaznim modelima C i E klase. Proizvođač tvrdi, sve i da uključite čulo mirisa do nivoa obučenih policijskih pasa, nećete zapaziti razliku između prirodnog i sintetičkog materijala. Usput, Artico je i mnogo zahvalniji za održavanje.
I za kraj šta reći. Čak iako ste naručili enterijer bez upliva materijala od kojih stradaju krave na primer, budite svesni da se čak i za lepila koriste adhezivi, koji su opet, pogađate, životinjskog porekla.
(5875)
Krave ne ubijaju da bi automobile obložili kožom već zbog mesa.
Nisam video tvoj komentar neki minut pre mene, pa sam napisao praktčno isto. 🙂
Ako neko ne jede meso, to poštujem kao njegov ili njen izbor. Ali ne bih rekao da krave stradaju da bi enterijer u nekom Brabusu ili Techartu bio od vrhunske kože. Te krave svakako pojedemo. I grehota je njihove kože ne iskoristiti za nešto lepo, udobno i trajno. Što sam stariji, sve više razmišljam kao indijanac. 🙂 Pozdrav!
Velimire i Jovane, braćo, ma neka me i pojedu. Samo kožu da mi ne gule sa leđa 🙂
Nikada nisam voleo sedišta od kože u automobilu.Ne toliko zbog savesti prema zivotinjama ,nego zbog toga sto nisu prakticna. Leti su vruca kada automobil stoji na suncu ,a zimi opet ledena. (ako nemaju grejace naravno)
Posle odredjenog vremena koža se ishaba i ispuca sto naruzi enterijer i postane susta suprotnost prvobitnoj nameni da enterijer izgleda lepo i odise dozom luksuza.