Globalni obim prodaje električnih vozila (EV) zabeležio je u novembru najsporiji tempo rasta od februara 2024. godine, usled stabilizacije tržišta u Kini, dok se u Sjedinjenim Američkim Državama, zbog isteka poreskog kredita od 7.500 dolara, očekuje prvi pad obima prodaje u Severnoj Americi još od 2019. godine. To pokazuju podaci konsultantske kuće Benchmark Mineral Intelligence (BMI), koje prenosi Reuters, a objavljuje Agerpres.
U Evropi je broj registracija elektrifikovanih vozila, uključujući potpuno električne modele i plug-in hibride, zadržao snažan tempo rasta zahvaljujući nacionalnim programima subvencija. Od početka godine, obim prodaje je veći za oko trećinu u poređenju sa istim periodom 2024. godine.
Kina, najveće svetsko automobilsko tržište, zabeležila je u novembru godišnji rast nivoa prodaje električnih vozila od 3 odsto, uz isporuku više od 1,3 miliona jedinica. Ipak, reč je o najslabijem tempu rasta još od februara prošle godine.
Na globalnom nivou, broj registracija električnih vozila, koje se koriste kao pokazatelj prodaje, porastao je u novembru za 6 odsto, na gotovo dva miliona jedinica.
U Severnoj Americi, broj registracija je prošlog meseca smanjen za čak 42 odsto, na oko 100.000 električnih vozila, nakon sličnog pada zabeleženog i u oktobru. Od početka godine, tržište u ovom regionu beleži ukupni pad od 1 odsto.
Nasuprot tome, u Evropi i ostatku sveta broj registracija jeste porasstao za 36, odnosno 35 odsto, na više od 400.000 i skoro 160.000 vozila.
„Za narednu godinu i dalje očekujemo snižavanje prognoza prodaje električnih vozila u SAD. Poreski kredit je imao snažan uticaj na tržište“, izjavio je Čarls Lester, menadžer za podatke u okviru BMI-ja.
Evropska komisija bi 16. decembra trebalo da predstavi paket predloga u okviru planirane revizije regulative EU o emisijama ugljenika u automobilskoj industriji. Analitičari očekuju da će Komisija predložiti izmene propisa koji se odnose na faktičku zabranu prodaje novih automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem u EU od 2035. godine.
U Kini, koja učestvuje sa više od polovine ukupne globalne prodaje električnih vozila, smanjenje državnih subvencija krajem godine moglo bi negativno da utiče na poverenje potrošača, ocenjuju analitičari.
AutoRepublika
(37)