1. Home
  2. Vesti
  3. Poslednji Ford Focus ST sišao s proizvodne trake
Poslednji Ford Focus ST sišao s proizvodne trake
9

Poslednji Ford Focus ST sišao s proizvodne trake

203
9
Podelite sa prijateljima:

Kraj putničkih automobila Forda u Severnoj Americi bio je brz i odlučan. Nakon što je kompanija 2018. najavila kraj za modele Fiesta i Focus, Fiesta je opstala još jednu modelsku godinu u SAD, dok je proizvodnja Focusa gotovo odmah obustavljena za to tržište. Međutim, na evropskom tržištu, gde su mali automobili tradicionalno omiljeni, oba modela su dobila još jednu generaciju.

I taman kada smo pomislili da će trajati zauvek, stigla je vest: poslednji Focus ST sišao je sa proizvodne trake prošle nedelje u Nemačkoj, označivši kraj jednog od najvoljenijih hot heča.

Sa 276 konjskih snaga, ova verzija se ravnopravno nosila sa modelima poput Hyundaija Elantre N, Volkswagena Golfa GTI i raznim legendama japanske automobilske scene. Tu su bili i elektronski diferencijal sa ograničenim proklizavanjem, dodatno usavršena geometrija upravljanja, pa čak i „anti-lag“ sistem na turbo punjaču. Šestostepeni manuelni menjač ostao je opcija, iako je ponuđen i sedmostepeni automatik. Estetski, novi ST je izgledao daleko elegantnije nego prethodni modeli s „ribljim ustima“ koji su se vozili po američkim putevima.

Poslednji primerak Focusa ST izrađen je 26. septembra, prema fotografiji sa Fordove fabrike u Zarluju, postavljenoj na društvenoj mreži Reddit i podeljenoj preko portala Ford Authority. Fabrika bi trebalo da u potpunosti završi s proizvodnjom u novembru, a samo će oko 1.000 radnika ostati da održavaju minimalni kapacitet dok Ford ne pronađe kupca za pogon.

Nekada je ova fabrika zapošljavala oko 4.500 ljudi. Tužno i pomalo nedostojno finale za mesto i automobil koji su mnogo značili i kompaniji i fanovima tokom poslednje dve decenije.

I da stvar bude gora – ili ironičnija – nedavno su se pojavile informacije da Ford ozbiljno razmatra povratak modela Fiesta i Focus, ali ovog puta u formi električnih automobila. Priča se čak i da bi mogli koristiti Volkswagenovu platformu, slično kao novi evropski Explorer. Znači, automobili koji su navodno „loše prolazili“ zbog popularnosti krosovera sada bi mogli dobiti skuplju električnu reinkarnaciju.

Na kraju, ako postoji neka uteha, onda je to saznanje da će taj poslednji crveni ST sigurno donositi osmehe još dugo vremena. Nekome, negde. A legenda živi dalje – makar u sećanjima.

AutoRepublika

(203)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
guest

9 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
moron

Jako tužno.

Pomponije

Tragično

s mile

Ovo treba grabiti. Kupiti. Čuvati. I pomalo uživati. Poslednji od najboljih hečeva. Biće valjano retki i skupi u decemijama ispred nas.

R. I. P.

Kitittelj

Zasto bre? Sve normalno ukinuse…

s mile

Zato što nisu normalni. Sad imaš izbor između A klase SUV, B klase SUV, C klase SUV itd. Bolest

next

Ne mogu euro normu da ispune,pa je ugašen kao i type r. Ford i Honda prodaju smešan broj e vozila u Evropi pa ne mogu da smanje flotni co2.
Jadno je to sto VAG osim BMW nema konkurenciju više u ovom segmentu

s mile

Uživajte, volume on max, or headphones

https://www.youtube.com/watch?v=XBII9jp-W-s

Neko sa strane

Ovo je skidanje Forda sa poslednjih aparata koji su ga koliko-toliko drzali u zivotu na evropskom tlu. Za nemacku fabriku se trazi kupac, one u Belgiji, Portugalu, Engleskoj su odavno prestale da proizvode vozila. Mislim da je ostala jos Valencija i Rumunija, a pitanje je koliko i one dugo. Pozdrav Forde, bilo je lepo druziti se, nedostajaces nam. Eh, a secam se kada sam na gastarbajterske Taunuse i Granade V6 gledao sa vecim interesovanjem nego na Mercedese i velike Opele (da, postojalo je vreme kada su oba americka proizvodjaca u Evropi mogli da se uzmu u istu recenicu kao nemacki… Pročitaj više »

Izmenjeno 1 mesec pre od strane Neko sa strane
Sebastian L.

Možda Civic Type R?