1. Home
  2. Vesti
  3. Ferrari prodaje više automobila od Lancije
Ferrari prodaje više automobila od Lancije
0

Ferrari prodaje više automobila od Lancije

79
0
Podelite sa prijateljima:

Kriza u Lanciji je potpuna. Novi Lancia Ypsilon pokazao se kao pravi prodajni fijasko, a legendarni italijanski brend nalazi se na ivici opstanka. Situacija je toliko dramatična da čak i ekskluzivni Ferrari sada prodaje više automobila od Lancije.

Lancia prolazi kroz izuzetno težak period. Ova istorijska marka praktično je na rubu ponora i, ukoliko uskoro ne pronađe brzo i efikasno rešenje za ozbiljne probleme koji je prate, vrlo lako bi mogla nestati sa scene. Još pre pola godine bilo je jasno da Lancia ne ostvaruje prodajne rezultate koje je Stellantis očekivao.

Nažalost, stanje se od tada nije promenilo. Kriza je i dalje sveobuhvatna, a kako se bliži poslednji kvartal 2025. godine, izgledi da kompanija zaključi poslovnu godinu s bilo kakvim optimizmom izgledaju minimalno. Novi Ypsilon nije uspeo da ponovi uspeh prethodnika – naprotiv, ispostavio se kao potpuni promašaj. Dovoljno je pogledati brojeve: Ferrari sada prodaje više automobila od Lancije.

Lancia je pre godinu dana pokušala povratak na međunarodnu scenu. Nakon godina prisustva isključivo na domaćem (italijanskom) tržištu, brend se ponovo vratio u neke evropske zemlje, uključujući i Španiju, gde je u oktobru 2024. registrovan prvi primerak novog Ypsilona. Model se proizvodi u fabrici Stellantisa u Figueruelasu, blizu Saragoze, ali se na tržištu nikada nije ozbiljnije probio – iako je brend u startu mnogo očekivao.

Novi Ypsilon, dostupan u verzijama s klasičnim i električnim pogonom, trebalo je da bude automobil koji će vratiti Lanciju na mapu. Umesto toga, ostao je gotovo neprimetan. U Španiji i drugim evropskim zemljama njegova uloga je tek simbolična u pretrpanom B-segmentu. Čak i u Italiji, gde je prethodna generacija bila među najprodavanijima, sadašnji model jedva uspeva da se održi unutar Top 50.

Da je situacija loša, potvrđuje i poređenje s Ferrarijem: prema podacima koje prenosi Car Industry Analysis, Ferrari je u prvoj polovini 2025. prodao 7.087 automobila, dok je Lancia završila sa jedva 6.500 registrovanih vozila.

Ako se pogleda tržište u Španiji, dobijamo jasnu sliku stanja u celoj Evropi. Od januara do avgusta 2025. godine Lancia je prodala svega 429 automobila – gotovo isključivo termičkih verzija Ypsilona.

To je poražavajući rezultat ako se uporedi sa konkurencijom: Volkswagen Polo u istom periodu premašio je 2.700 registracija, Peugeot 208 čak 14.000, dok je kineski električni BYD Dolphin Surf, tek nedavno lansiran, već prestigao Ypsilon po prodaji.

U ovakvim okolnostima ne čudi što se Lancia sve češće spominje kao brend kog bi Stellantis mogao da se reši – bilo prodajom, bilo gašenjem. Najbliža šansa za spas mogla bi biti novi model Gamma, planiran za 2026. godinu. Prvobitno zamišljen kao isključivo električni, na kraju će ipak biti dostupan i u hibridnoj verziji, što jasno pokazuje koliko je neizvesna budućnost ovog slavnog, ali posrnulog imena.

AutoRepublika

(79)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments