1. Home
  2. Life
  3. Biznis
  4. Kineski ulagači zainteresovani za Volkswagenove fabrike
Kineski ulagači zainteresovani za Volkswagenove fabrike

Kineski ulagači zainteresovani za Volkswagenove fabrike

57
1
Podelite sa prijateljima:

Fabrike Volkswagena koje su predviđene za zatvaranje uskoro bi mogle biti otkupljene od strane kineskih investitora i kompanija. Prema izveštaju agencije Reuters i njenim izvorima, interesovanje pokazuju i kineska država i automobilska industrija.

Nemačka automobilska industrija, sa Volkswagenom kao vodećim brendom, ima poseban simbolički značaj, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Prodaja VW-ovih fabrika kineskim kompanijama bila bi snažan pokazatelj gubitka uticaja nemačke automobilske industrije, dok kineski proizvođači sve više osvajaju svetska tržišta, posebno u oblasti elektromobilnosti.

Investicije kineskih kompanija u Nemačku nisu novost. Od telekomunikacija do robotike, već postoje čvrste ekonomske veze, a kineske firme su prisutne i u automobilskoj industriji. Mercedes-Benz, na primer, ima značajne kineske akcionare. Ipak, tradicionalna automobilska proizvodnja od strane kineskih kompanija u Nemačkoj do sada nije postojala.

Kineska trgovinska komora u Berlinu potvrdila je Reutersu da je kineska automobilska industrija veoma zainteresovana za nemačko tržište, smatrajući ga strateški važnim. Osvajanje nemačkih potrošača, poznatih po zahtevnosti, vidi se kao ključ uspeha.

Prema Reutersu, otkup Volkswagenovih zatvorenih fabrika mogao bi biti politički najosetljivija kineska investicija do sada. Volkswagen se dugo smatra simbolom nemačke industrijske snage, koja je sada ugrožena globalnim ekonomskim usporavanjem i sporim prelaskom na zelene tehnologije.

Proizvodnja u Nemačkoj donela bi kineskim kompanijama različite prednosti, uključujući izbegavanje carina EU na uvezena električna vozila. Ovo bi dodatno ugrozilo konkurentnost evropskih proizvođača. Nakon uvođenja carina u oktobru, kineski proizvođači automobila traže alternativne trgovinske strategije, poput povećanja izvoza hibridnih vozila koja ne podležu carinama, ili otvaranja fabrika u Evropi. Na primer, BYD već investira u Mađarskoj i Turskoj, gde su troškovi niski, a uticaj sindikata slab. Leapmotor razmatra otvaranje fabrike u Španiji, dok Chery planira proizvodnju električnih automobila u bivšoj Nissanovoj fabrici u Španiji.

Volkswagen je, prema Reutersu, otvoren za prodaju fabrika kineskim kupcima, jer je to isplativija opcija u odnosu na zatvaranje. Kompanija nastoji da pronađe namenu za ove lokacije koja će uzeti u obzir interese zaposlenih. Prema sindikalnom predstavniku Stefanu Soldanskom, radnici jedne od fabrika ne bi imali ništa protiv proizvodnje za kineske partnere Volkswagena.

Ove investicije zavisiće i od stava nove nemačke vlade prema Kini nakon izbora u februaru. Dok su pod Angelom Merkel ekonomski odnosi Nemačke i Kine bili vrlo jaki, poslednjih godina došlo je do zahlađenja. Nemačka i Evropa sve više prepoznaju rizike od ekonomske zavisnosti i pokušavaju da je smanje. Neslaganja postoje i po pitanju političkih i društvenih tema, poput ljudskih prava u Kini. Aktuelna ministarka spoljnih poslova Analena Berbok (iz stranke zelenih) označila je Kinu kao rivala, a predsednika Si Đinpinga kao diktatora.

Pored političkih izazova, kineske kompanije brinu i o tome kako će ih nemački sindikati prihvatiti. Sindikati, koji u nemačkim firmama imaju značajan uticaj, teže obezbeđivanju dugoročnih garancija za lokacije i radna mesta. Kineske firme se nadaju da će Nemačka obezbediti pravedno i nediskriminatorsko poslovno okruženje.

Trenutne poteškoće Volkswagena oslikavaju slabost nemačke automobilske industrije. Kompanija, koja poseduje brendove poput Porschea, Audija i Škode, razmatra alternativnu upotrebu svojih fabrika u Drezdenu i Osnabriku kako bi smanjila svoje nemačke operacije. Ove mere deo su programa smanjenja troškova.

Sindikatima su ove najave naišle na veliki otpor, pa su uspeli da spreče zatvaranje dodatnih fabrika. Dogovoreno je da se proizvodnja u Drezdenu obustavi 2025. godine, a u Osnabriku 2027. godine. U Drezdenu trenutno radi 340 zaposlenih na proizvodnji električnog automobila ID.3, dok je u Osnabriku angažovano 2.300 radnika na proizvodnji modela T-Roc Cabrio.

AutoRepublika

(57)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Vec u predizbornoj kampanji Tramp je izneo svoje velike okupatorske planove: Kanada, Grenland i Panama. Sve to i jos vise Tramp je potvrdio u svom govoru pri preuzimanju vlasti. USA ostvaruje svoje ciljeve nasiljem u svim mogucim oblicima. Kina, na protiv, ostvaruje svoje ciljeve privrednom strategijom – dugorocnim planiranjem i planskim investicijama u najsirem smislu. Secam se jedne dokumentarne emisije na temu aktivnosti Kine u Africi. Politicarka jedne africke drzave u kojoj su Kinezi vec nekoliko godina investirali ogroman kapital, objasnjava u jednoj jedinoj recenici: „kada dodju Evropljani oni samo pokupe ono sto im je potrebno i odu a kada… Pročitaj više »