1. Home
  2. Vesti
  3. Volkswagen ID.7 ostvario autonomiju od 941 km i otkrio sav (trenutni) besmisao velikih elektromobila
Volkswagen ID.7 ostvario autonomiju od 941 km i otkrio sav (trenutni) besmisao velikih elektromobila
16

Volkswagen ID.7 ostvario autonomiju od 941 km i otkrio sav (trenutni) besmisao velikih elektromobila

12.47K
16
Podelite sa prijateljima:

Zabrinutost u pogledu dometa električnog automobila predstavlja jedan od glavnih argumenata koji obeshrabruje ljude u ideji da eventualno pazare baterijsko vozilo. Automobilske kompanije baš iz tog razloga često preduzimaju razne eksperimente koji imaju za cilj da pokažu, često zaista impresivne mogućnosti modernih električnih automobila. Vozač električne limuzine po imenu Volkswagen ID.7 Pro S je uspeo da s jednim punjenjem i bez modifikacija prevali 941 kilometar, ali impresivno dostignuće uveliko kvari činjenica da ostvarena prosečna brzina nije bila ni 30 km/h.

Volkswagen se u ovaj pokušaj upustio u decembru prošle godine, poslavši električnu limuzinu ID.7 Pro S na italijansko testni krug staze po imenu Nardo. Električni automobil, sa baterijom korisnog kapaciteta 86 kWh, i elektromotorom snage 210 kW (286 „konjića“) i deklarisanim dometom od 709 kilometara, uspeo je da uveliko nadmaši tu cifru. Konkretno, premašena je za 232 kilometra.

Izvršeno merenje se zasnivalo na programu testiranja poznatom kao WLTP, pa je zaista impresivno što je deklarisana autonomija za skoro 33% skromnija od postignuća na stazi. To je postignuto tako što je potrošnja, umesto deklarisanog proseka od 13,6 do 16,2 kWh/100 km, svedena na svega 9,2 kWh/100 km. Kada bi se navedena potrošnja prevela na dizel, proizašlo bi da ID.7 konzumirao oko jednog litar nafte na svakih sto prevaljenih kilometara.

Kako je nemački proizvođač automobila podsetio, ID.7 Pro S se može pohvaliti veoma sofisticiranom aerodinamikom sa koeficijentom otpora od 0,23, kao i sofisticiranim elektromotorom kodne oznake APP550, a koji pored male potrošnje nudi i mogućnost obavljanja tipskog sprinta od nule do 100 km/h za svega 6,6 sekundi.

Impresivnost čitavog eksperimenta umnogome kvari činjenica da se test odvijao u zoni staze koja je predviđena za sporo kretanje (Low Speed Ring). Dužina ovog dela staze iznosi 12,5 kilometara i kao takva se pokazala idealnom za simulaciju vožnje u saobraćaju. Prosečna brzina kretanja automobila tokom testa je dostigla 29 km/h, što, prema rečima proizvođača automobila a i prema našem iskustvu, odgovara proseku ostvarene brzine kretanja u velikim gradovima tokom saobraćajnog špica.

Dok bi slični testovi svakako imali smisla za kompaktnije električne automobile, model ID.7 se vidi kao električna alternativa Volkswagenu Passatu, koji je konstruisan za udobna putovanja na velike udaljenosti, umesto za skakutanje po gradskim kvartovima, što bi prema rezultatu ovog eksperimenta, moglo potrajati nedeljama, i to bez potrebe za ponovnom dopunom. Ali, za urbane uslove, ID.7 je predimenzionisan, kako po dimenzijama, tako i po masi, a i po snazi elektromotora. O ceni da i ne govorimo.

Da ne bude sve tako lišeno smisla, da kažemo da su mogućnosti ovog modela na dužim distancama testirana od strane tima Volkswagena iz Švajcarske. Oni su, krećući se uobičajenom javnom putnom infrastrukturom, uspeli da ostvare autonomiju od 794 kilometara. Rezultat je ostvaren modelom po imenu ID.7 Pro S, i to u vremenu trajanja od 15 sati i 42 minuta.

Nemamo podatak o prosečnoj brzini kretanja, a uprkos tome što je i ovo bolje od deklaracije po WLTP-u, ne možemo da ne primetimo kako je skoro 16 vožnje za manje od 800 kilometara, mimo zdravog razuma da bi bilo ostvareno u jednom danu, pa bi u procenu ekonomičnosti trebalo zaračunati i trošak smeštaja četiri putnika u nekom hotelu.

AutoRepublika

(12468)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

16 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Peki

Isti pogonski sklop se nalazi u „mom“ Fordu Explorer, koji je inace na platformi VW ID.4 i ID.5, ali u proseku trosi oko 20 kWh i s baterijem od 77 kWh, u zimskim uslivima ( napolju oko nula stepeni, dakle konstantno ukljuceno grejanje) ne moze da prede vise od 350-400 km. Na auto putu tek oko 250 km! Toliko o teoretskoj i realnoj potrosnji, zapazanje slede subote…

Laki

Drugar radi kao vozač u banci. U voznom parku izmedju ostalih vozila tu je i ovaj Wagen.Od njega sam čuo iste “cifre” koje si ti naveo oko autonomije.

Bungi

Znaci Peki, mnogo lazu.Kao sto kazu u Sumadiji, lazu bre u p… materinu🙂

moron

„Prosečna brzina kretanja automobila tokom testa je dostigla 29 km/h, što, prema rečima proizvođača automobila a i prema našem iskustvu, odgovara proseku ostvarene brzine kretanja u velikim gradovima tokom saobraćajnog špica.“

U kom to velikom gradu, tokom saobraćajnog špica, može da se ostvari prosek brzine od 29 km/h ?

Ne može ni 19 km/h.

Uostalom, po WLTP testnim procedurama, za fazu urbanog dela testa ( WLTP LOW ), prosečna brzina je samo 18,9 km/h

BB

Može… Biciklom 🤣😂🤣

Akonsi u kondiciji, a ti jesi 😜

Roki

Gluposti. Moj komentar je:
Potez očajnika.

Matija

Evo ti prosecne brzine testa: 794 km : 16 cas = 53 km/h.
Kod duzih putovanja racunam sa prosekom od 100 km/h, ukljucujuci zastoje i pauze za kafu i ono drugo.

EvFix

Po meni problem upotrebljivosti EV uopšte nije u povećanju maksimalnog dometa već u broju stanica za punjanje i brzini punjenja. Navike sa EV u odnosu na SUS će se definitivno menjati. Jasno je da su mnogi navikli da toče gorivo na svakih 600-900km ali eto to će biti drugačije. Međutim upitno je koliko je normalno, bezbedno i potrebno da neko sedi i neprekidno upravlja vozilom 900km bez pauze, što je 7-8h. pri prosečnoj brzini na auto putu. Po meni sasvim normalno je da se na svakih 2-3h pravi pauza od 15-20 minuta. Ako bi stanica za punjanje bilo kao benzinskih… Pročitaj više »

Matija

Rodjace, moraces da korigujes racun. Ako ce vreme punjenja u dalekoj buducnosti biti samo 15-20 minuta, od 20-80%, to vec znaci da ce broj punjaca morati da bude 3-4 puta veci od punjaca za tecna goriva. Plus ogromna kolicina e-energije koja mora stalno da bude na raspolozenju u mrezi. Kod tecnih goriva dopuna rezerve vrsi se mozda jednom nedeljno (?) i nema nikakav uticaj na globalnu energetsku situaciju.

EvFix

Ako bi svi svaki dan išli na more i vozili samo u takvom režimu to bi bilo tako. Ali zaboravljaš ono što što fosilci ne mogu a što se radi u preko 90% slučajeva. Oni se pune dok ti spavaš i kad su potrebe za električnom energijom male. Btw, bio sam na nekoliko stanica za punjanje u DE, gde u nekim selima pored auto puta ima 30-40 priključaka na jednom mestu. Pored je manja solarna elektrana, a nadstrešnica nad punjačima je takođe pokrivena panelima. I vidi čuda radi. I da dodam punjenje za 15-20 minuta, od 20-80% nije daleka budućnost… Pročitaj više »

Izmenjeno 1 dan pre od strane EvFix
StHrid

Sve to lepo zvuči, ali osnovni problem EV vozila je vremensko trajanje punjenja kao i rezerve energije potrebne u mreži. SUS vozila nemaju potrebe da se pune dok spavaš jer vreme dopune je ispod 5 minuta. Da ne govorim o ekstremima gde sam jednom stao na pištolj sa punjenjem od 60 l/min. Sa druge strane tu je famozno punjenje dok spavaš. Sjajno, ali ja stanujem u stanu. Mogu da bacim kabel kroz prozor i da se nadam da ga neko neće preseći ili prebaciti na svoje vozilo. Drugi deo problema, što većina auta sa iole većim kapacitetom ne mogu da… Pročitaj više »

EvFix

Jako puno konstatacija baziranih na pretpostavkama. I svi pričate o dolasku EV, kao da će se to dogoditi na prekidač. Taj period će trajati 50 godina. Postupno prebacivanje možeš u realnosti da gledaš na primer u Norveškoj. Ove godine prodali su 95% EV i samo 5 ostalih vozila. Plan je da 2025. bude 0 SUS prodatih. To ne znači da od danas nema više SUS na ulicama. Ta vozila će se voziti još možda 20-30 godina. Obzirom da smo mi bar 20 godina nazadniju u odnosu na Norvešku, kod nas je realno očekivati prelazak za 50. Sad malo razmisli da… Pročitaj više »

NeshaBg

Vreme punjenja za 15-20 minuta nije daleka buducnost, vec nesto sto neki modeli postizu vec sada.
Sto se tice toga da ce trebati 3-4 puta vise pumpi… nisi u pravu, mozda ce cak biti dovoljno i manje. Ja prelazim oko 2.000 km mesecno i jos ni jednom nisam punio bilo gde sem kuci, sto inace radi ogromna vecina vlasnika e vozila.

Neša

Meni je prosečna brzina u gradu između 17 i 21 km/h.

Vladeta

Nije jedan litar dizela već minimum tri litra.

Gost

To vam je režim klasične gradske vožnje. Svako ko je ikada koristio neko elektro vozilo zna da potrošnja baterija skače onog momenta kada jače stisneš gas.