Norveška je, u smislu tempa prelaska na električna vozila, dosta ispred većine zemalja razvijenijeg dela sveta i, za razliku od Evropske unije i Sjedinjenih Država, nije uvela uvozne carine na kineska električna vozila. Elektromobili iz donedavno najmnogoljudnije zemlje na svetu (koju je po tom pitanju nadmašila Indija), dostigli su tržišno učešće u Norveškoj od skoro 10% u prodajnom kolaču novih automobila. To se u Norveškoj desilo za samo pet godina, otkrili su podaci Državne federacije za puteve (OFV), dok su se u zemlji tražili i prodavali skoro isključivo električni četvorotočkaši.
Brisel i Vašington kažu da kineska električna vozila imaju koristi od nepravednih subvencija, što Peking negira, a zapadni proizvođači automobila upozoravaju da bi mogli biti teško pogođeni jeftinim uvozom iz Kine, iako su postojale, pokazuje se iracionalne sumnje da li će kupci prihvatiti nepoznate brendove azijskog porekla.
Zbirni tržišni udeo kineskih proizvođača, kao što su MG, kao deo SAIC Motora, BYD i XPeng, je tokom prošle godine u Norveškoj porastao na 8,8%, s nivoa od 5,1% koliko je bio u 2023. i 4,1% u 2021. godini. Ovo proizilazi iz proračuna Reutersa zasnovanih na podacima o 20 najpopularnijih marki automobila, a na temelju inicijalnih informacija OFV-a. „Norveško tržište automobila je verovatno jedno od najtežih na svetu“, rekla je Kristina Bu, šef Norveškog udruženja za električna vozila. „Postoji žestoka konkurencija.“
EU je počevši od novembra 2024. godine, povećala uvozne carine na kineske EV do nivoa od 45,3%. „Sve zemlje tretiramo isto“, rekla je Sesilija Knibe Kroglund, zamenica norveškog ministra saobraćaja. Nordijska zemlja nije deo saveza EU. Taj potez EU usledio je nakon odluke Sjedinjenih Država Amerike da povećaju uvozne carine na kineska električna vozila na nivo od 100% njihove vrednosti. To se zbilo u 2024. godine, dok je pre toga carinska stopa bila 25%.
Kina je tokom 2023. godine postala najveći svetski izvoznik električnih automobila zahvaljujući globalnoj isporuci od oko 1,2 miliona takvih četvorotočkaša na godišnjoj osnovi.
AutoRepublika
(249)