Suzuki Swift za razvijena tržišta prošao očajno na testovima bezbednosti
Prošlo je „i-haj“ vremena otkad je na testovima bezbednosti ovakav neuspeh pripisan jednom modelu etabliranog proizvođača, a koji je namenjen prodaji na razvijenim tržištima. Ovde se zapravo radi o tome da privrednici iz takozvanog „demokratskog sveta“ (Amerika, Evropa, Japan, Južna Koreja) bićima niže vrednosti smatraju Indijce, stanovnike Južne Amerike, Afrike… Kako bilo, Suzuki se ovde poneo kao lafčina i Australijancima je podario novi Swift koji je na testovima bezbednosti u organizaciji NCAP-a (ispostava za Australiju) zaslužio celu zvezdicu, demonstrirajući tako stav da je ovom konstruktoru svaki ljudski život, skoro jednako (ne)bitan.
Aktuelni Suzuki Swift četvrte generacije je imao svetsku premijeru u decembru prošle godine. Proizvodi se u Indiji i u Japanu. Automobili sastavljeni u Japanu se šalju u Evropu, Australiju i Novi Zeland, međutim, kako se ispostavilo, to su različiti automobili ne samo u pogledu lokacije volana. Naime, automobili za različita tržišta poseduju različite strukture karoserije, uprkos činjenici da se sklapaju u istoj fabrici u japanskom gradu po imenu Makinohara.
Novi Suzuki Swift je ranije ove godine testiran od strane Euro NCAP-a, nakon čega je dobio „koliko-toliko“ prolaznu ukupnu ocenu sa tri zvezdice. Australijski program testiranja novih automobila (ANCAP) je identičan Euro NCAP-u, koji je poslednji put sveobuhvatno ažuriran 2020. godine.
Uobičajeno je da ANCAP jednostavno kopira rezultate modela testiranih u Evropi i ne troši novac na ponovno testiranje za australijsko tržište, ali u slučaju Suzukija Swifta, ANCAP-ov komitet je obavešten da automobili za Evropu i Australiju dolaze sa značajnim razlikama, i stoga su sproveli sopstvene testove sudara. Kao rezultat australijskih testova, ocena japanskog potkompakta je revidirana, to jest snižena sa tri na samo jednu zvezdicu.
Radoznali čitalac (i autor, što će u našem slučaju reći „Aleksandar Dragović“) može da uporedi protokole Euro NCAP i ANCAP za sam Suzuki Swift. Nećemo sastavljati slike u ovom slučaju, samo ćemo primetiti razlike. U frontalnom udaru kojim je simulirana vožnja u dolazeću traku, australijska verzija Suzukija Swifta je imala mnogo veću deformaciju poda, zbog čega su stopala lutke vozača zabeležila smrtonosno crveno opterećenje. U evropskoj verziji hečbeka, noge vozača nisu bile u opasnosti na istom testu.
U frontalnom udaru u zid, putnik na zadnjem sedištu australijskog Suzukijevog Swifta je u životnoj opasnosti, vidi se crveni nivo opterećenja na grudima, naspram graničnog narandžastog kod evropske verzije. Zaštita dece u australijskom Suzukiju Swiftu je takođe lošija nego u evropskom, iako je u evropskom dete na zadnjem sedištu u životnoj opasnosti u standardnom bočnom udaru sa deformabilnom barijerom.
Još nije poznato da li će Suzuki nadograditi novi Swift za tržišta Australije i Novog Zelanda. Bilo bi dovoljno da se isporuče automobili sa istom karoserijom kao što je rešeno i kod evropske verzije, ali su ovde Japance želeli da uštede novac, i dobili su ono što su dobili. U stvari, kupci su to dobili, a ne privredni div s dalekog istoka.
Na kraju ćemo dodati i to da je Suzuki solidan akter srednjeg segmenta na australijskom tržištu. Japanski brend je u periodu od januara do novembra ove godine tamo prodao 19.923 automobila, prestigavši Hondu (13.007 prodatih automobila u istom periodu) i većinu evropskih i kineskih automobila koji nastupaju na tom dalekom tlu.
AutoRepublika
(546)
Loše ocjenjen na NCAP testu, odmah na TO BUY listu 😁
Ah, Euro NCAP / ANCAP … i zvezdice.
Pa, Toyota Yaris prethodne generacije je u svoje vreme osvojila 5 zvezdica, mada su njeni putnici zadnje klupe pri frontalnom udaru u karličnom delu trpeli ( da se izrazimo rečima ovog članka ) „smrtonosno crveno opterećenje.“
https://cdn.euroncap.com/media/79967/euroncap-2017-toyota-yaris-datasheet.pdf