1. Home
  2. Vesti
  3. Krosover Opel Frontera stigao na tržište u tri verzije
Krosover Opel Frontera stigao na tržište u tri verzije
11

Krosover Opel Frontera stigao na tržište u tri verzije

2.42K
11
Podelite sa prijateljima:

Opel Frontera više nije terensko vozilo sa šasijom, već kompaktni krosover. Prvi put je predstavljen u aprilu, proizvodnja je započeta u julu u fabrici grupacije Stellantis u Slovačkoj, dok je prodaja na evropskom tržištu počela tek sada. U savremenoj ponudi Opelovih modela, Frontera je zamenila Crossland, pozicionirajući se između modela Mokka i Grandland.

Dok je Crossland bio zasnovan na francuskoj platformi, ali je imao sopstvenu karoseriju, nova Frontera podigla je nivo unifikacije. Opel Frontera je u suštini prepravljeni Citroen C3 Aircross druge generacije, koji se na tržištu pojavio nešto ranije. Ova dva modela dele platformu CMP (samo prednji pogon) i identičnu karoseriju s petora vrata, dok se razlikuju u dizajnu prednjeg i zadnjeg dela. Kod Frontere dominira prepoznatljivi Opelov stil Vizor, sa standardnim LED farovima.

Frontera je znatno veća od svog prethodnika (Crosslanda): Dužina je 4.385 mm (za 168 mm duža), a međuosovinsko rastojanje 2.670 mm (za 66 mm veće). Širina je 1.849 mm, visina 1.635 mm. Osnovna verzija Edition dolazi sa čeličnim felnama od 16 inča, dok su alu-felne od 17 inča i dvobojna karoserija dostupni uz doplatu. Verzija GS serijski ima ove dodatke, uz srebrne umetke na branicima. Statičko opterećenje krova može dostići 240 kg.

Za razliku od osnovnog Citroena C3 Aircross, koji ima manuelni menjač, Opel Frontera dolazi isključivo s dve pedale. Reč je o hibridu s trocilindarskim turbo-benzinskim motorom od 1,2 litra i 48-voltovim elektromotorom snage 28 KS, koji je ugrađen u šestostepeni automatski menjač s dvostrukom spojnicom. Na raspolaganju su verzije sa ukupno 100 KS (205 Nm) ili 136 KS (230 Nm).

Treća opcija je potpuno električna verzija s 400-voltnim sistemom i elektromotorom snage 113 KS (125 Nm). Litijum-gvožđe-fosfatna baterija kapaciteta 44 kWh omogućava domet od 305 km prema WLTP-u, dok se kasnije očekuje i verzija s većim dometom (do 400 km). Zanimljivo je da je električna Frontera najsporija u ponudi – ubrzava do 100 km/h za 12,1 sekundu, uz maksimalnu brzinu od 143 km/h, dok osnovni hibrid ubrzava za 11 sekundi i postiže brzinu od 180 km/h. Snaga punjenja na „DC“ punjaču iznosi 100 kW.

Osnovni hibrid sa 100 KS i električni model nude isključivo konfiguraciju s pet sedišta, uz zapreminu prtljažnika od 460 litara ispod police ili 1.600 litara sa preklopljenim zadnjim sedištima. Međutim, za hibrid sa 136 KS moguće je uz doplatu od 800 evra naručiti treći red sedišta, iako prtljažni prostor tada postaje simboličan.

Specifičnost osnovne opreme je potpuni izostanak audio-sistema – umesto ekrana, na prednjoj tabli nalazi se držač za pametni telefon. Klimatski sistem s mehaničkom kontrolom recirkulacije je standard, dok su multimedijalni sistem s ekranom od 10 inča i automatski klima-uređaj dostupni uz doplatu. Svi modeli, međutim, dolaze s digitalnim instrument-tablamа, što je slično kao kod srodnog Citroena.

U Nemačkoj osnovni Opel Frontera košta 23.900 evra, dok se hibrid sa 136 KS prodaje za 25.700 evra, a električni model počinje od 29.000 evra. Analogni Citroen je povoljniji, delom zbog prisustva verzije s manuelnim menjačem, koja se prodaje za 18.800 evra. Hibrid sa 136 KS dostupan je od 25.000 evra, dok električni model startuje od 26.500 evra.

AutoRepublika

(2422)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

11 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Bungi

Nimalo maste i orginalnosti.Ako mehanika mora biti pezoova, ne mora izgled biti bezveze.

BB

C3 aircross mi je nogo bolje uspio od ovog… nekako mi izgleda deformisano iz nekih uglova…

Roki

Poredeći cene i ovde je logično da je električna verzija znatno jeftinija nego što bi trebala biti, što je za firmu čist gubitak. Rupe naravno popunjavaju dodatno više cene benzinskih modela.
Takva tehnologija je u startu osuđena na propast. 44kWh kapacitet baterije za ovakav auto je jedva za 200km.
Čelične felne su za pohvalu, kao i nedostatak ekrana u osnovnoj verziji.

moron

Ako Stellantis uspe da otkloni probleme koje ima sa tim novim 1,2 MHEV pogonskim sklopom ( njegovim DCT menjačem ), moglo bi ovo biti interesantno vozilo.

M M

Uvek sam mrzeo Opel
Ali greota je staviti Opel znak, na ovu nedorađenu skalameriju.

Stelantis je propast……. Nećeogodiniti ova grupacija. Trenutno na Planeti (računam razvijeni svet + Kina) nema većih krševa i lomova od zaostalog i devastiranog Stelantisa.

s mile

Opterecenje krova 240kg? Tu ima neka caka. Nisam cuo da moze na krovu vise od oko 70kg da se stavi.

Matija

Na slici je original – Citroen C3 Aircross. Ovo je rezultat Tavaresove strategije ustede putem totalne unifikacije karoserija. Identitet marki kod njega ne znaci nista. Daleko mu lepa kuca! Bio je vrlo produktivan, za vreme vladavine od samo dve godine ojadio je sve firme u svojoj vlasti.

comment image

next

gde je pozicioniran ovaj nesretni opel u okviru stelantisa, iznad, ispod ili u rangu citroena? fiata?
otprilike se zna da je pežo na vrhu ali gde su svi ostali to boga pitaj

Gandra

Ove felne kao da su skinute sa Lade 2107… inače, ceo auto je užasan, kao i ceo Stelantis, želim im sve najgore

Roki

Pa felne i jesu najlepši i najbolji deo auta.

Zoca

Nije bila originalna Frontera ni 90-ih ,kao Isuzuov klon Ali 93. i 94-te najprodavaniji terenac u Evropi …Imali su u GM Tavaresa nekog. Da klonira.🥵