Bez obzira na kritike, mnogi rade na razvoju vodoničnih tehnologija (VIDEO)
U energetskoj panorami u kojoj se vodonik suočava sa brojnim kritikama zbog poteškoća u njegovoj efikasnoj integraciji u komercijalne primene, tehnologija metal-vodoničnih baterija kompanije EnerVenue čini se da izaziva ovaj skepticizam.
Ova kompanija, pionir u oblasti metal-vodoničnih baterija, tvrdi da je dokazala da ovaj element može imati ključnu ulogu u skladištenju čiste i održive energije.
Šta čini ovu bateriju posebnom?
Baterije kompanije EnerVenue, nazvane Energy Storage Vessels (ESV), odlikuju se karakteristikama koje ih postavljaju kao revolucionarno rešenje u sektoru skladištenja energije. Među njihovim performansama su:
- Ekstremna dugovečnost: više od 30.000 ciklusa punjenja u toku radnog veka, sa sposobnošću obavljanja do tri ciklusa dnevno bez potrebe za „odmorom“,
- Visoka sigurnost: Ne predstavljaju rizik od pregrevanja ili toplotnog širenja, eliminišući potrebu za skupim sistemima za gašenje požara uobičajenim u litijum-jonskim baterijama,
- Fleksibilnost i skalabilnost: dizajnirane da se prilagode različitim aplikacijama zahvaljujući modularnoj arhitekturi,
- Održljivost: lakše se recikliraju od litijumskih baterija, što ih čini ekološki prihvatljivijom opcijom.
Proba u vatri: Pilot projekat RWE-a
Energetski gigant RWE nabavio je baterije ESV od EnerVenuea kako bi ih podvrgao testiranjima performansi u svom inovacionom centru u Milvokiju, Viskonsin, Sjedinjene Američke Države. Ovaj pilot projekat ima za cilj da potvrdi aspekte kao što su:
- Fleksibilnost ciklusa punjenja i pražnjenja,
- Performanse pri različitim temperaturama,
- Generalna efikasnost baterija.
RWE, koji već koristi litijum-jonske baterije i traži tehnologije koje prevazilaze ovaj hemijski sastav, na ovaj način procenjuje potencijal baterija ESV sa ciljem da ih integriše u svoje buduće velike aplikacije.
Prema rečima Andree Hu-Biance, starije potpredsednice zadužene za inženjering u RWE Clean Energy, „skladištenje energije na mrežnoj skali koje je sigurno, fleksibilno i dugotrajno ključno je za zadovoljavanje rastuće potražnje za čistom energijom“.
Ova saradnja sa EnerVenueom jača strategiju RWE-a nazvanu Growing Green (zeleni rast), čiji je cilj da do 2030. godine postigne globalnu kapacitet skladištenja energije od 6 GW.
Sa druge strane, Majid Kešavarz, šef razvoja EnerVenuea, tvrdi da su ove baterije dizajnirane da „odgovore na najzahtevnije aplikacije u oblasti čiste energije, pružajući održivo i pouzdano rešenje za velike projekte“.
Metal-vodonik: novi paradigm
Uprkos debati o vodoniku kao izvoru energije, EnerVenue nastavlja da dokazuje da ovaj element može biti ključan za skladištenje energije.
Kako? Nudeći obećavajuću alternativu u odnosu na ograničenja aktuelnih tehnologija u oblasti baterija, otvarajući put ka budućnosti u kojoj će skladištenje biti efikasnije, sigurnije i ekološki prihvatljivije.
Da li će ovaj projekat biti u mogućnosti ne samo da predstavlja tehnološki napredak, već i da postane prilika za redefinisanje uloge vodonika u globalnoj energetskoj tranziciji?
AutoRepublika
Fotografije: EnerVenue
(115)
Baterija u kombinaciji metal – vodonik? Izvanredno, zelim im uspeh! Jos nemamo informaciju o specificnoj energiji, kWh/kg. Takodje bi bilo interesantno da znamo pod kolikim pritiskom je vodonik u bateriji. Pritisak od 250 – 300 bara u tankovima za vodonik kod mnogih amatera izaziva strah. Inace, zle price o vodoniku sire „zeleni“, koji sve znaju i ako nemaju nikakvo upotrebljivo obrazovanje. Zasto politicari nasedaju na price „zelenih“? Sasvim jednostavno – ni oni nemaju upotrebljivo obrazovanje! Zasto proizvodjaci vozila prihvataju te price? E, to je vec teze objasniti! To nema nikakve veze sa logikom i tehnikom vec sa psihologijom.
Visokog pritiska se ne treba bojati, ali ga treba postovati.
Pazljivo rukovanje, uz redovne provere.