1. Home
  2. Life
  3. Bez obzira na kritike, mnogi rade na razvoju vodoničnih tehnologija (VIDEO)
Bez obzira na kritike, mnogi rade na razvoju vodoničnih tehnologija (VIDEO)

Bez obzira na kritike, mnogi rade na razvoju vodoničnih tehnologija (VIDEO)

115
2
Podelite sa prijateljima:

U energetskoj panorami u kojoj se vodonik suočava sa brojnim kritikama zbog poteškoća u njegovoj efikasnoj integraciji u komercijalne primene, tehnologija metal-vodoničnih baterija kompanije EnerVenue čini se da izaziva ovaj skepticizam.

Ova kompanija, pionir u oblasti metal-vodoničnih baterija, tvrdi da je dokazala da ovaj element može imati ključnu ulogu u skladištenju čiste i održive energije.

Šta čini ovu bateriju posebnom?

Baterije kompanije EnerVenue, nazvane Energy Storage Vessels (ESV), odlikuju se karakteristikama koje ih postavljaju kao revolucionarno rešenje u sektoru skladištenja energije. Među njihovim performansama su:

  • Ekstremna dugovečnost: više od 30.000 ciklusa punjenja u toku radnog veka, sa sposobnošću obavljanja do tri ciklusa dnevno bez potrebe za „odmorom“,
  • Visoka sigurnost: Ne predstavljaju rizik od pregrevanja ili toplotnog širenja, eliminišući potrebu za skupim sistemima za gašenje požara uobičajenim u litijum-jonskim baterijama,
  • Fleksibilnost i skalabilnost: dizajnirane da se prilagode različitim aplikacijama zahvaljujući modularnoj arhitekturi,
  • Održljivost: lakše se recikliraju od litijumskih baterija, što ih čini ekološki prihvatljivijom opcijom.

Proba u vatri: Pilot projekat RWE-a

Energetski gigant RWE nabavio je baterije ESV od EnerVenuea kako bi ih podvrgao testiranjima performansi u svom inovacionom centru u Milvokiju, Viskonsin, Sjedinjene Američke Države. Ovaj pilot projekat ima za cilj da potvrdi aspekte kao što su:

  • Fleksibilnost ciklusa punjenja i pražnjenja,
  • Performanse pri različitim temperaturama,
  • Generalna efikasnost baterija.

RWE, koji već koristi litijum-jonske baterije i traži tehnologije koje prevazilaze ovaj hemijski sastav, na ovaj način procenjuje potencijal baterija ESV sa ciljem da ih integriše u svoje buduće velike aplikacije.

Prema rečima Andree Hu-Biance, starije potpredsednice zadužene za inženjering u RWE Clean Energy, „skladištenje energije na mrežnoj skali koje je sigurno, fleksibilno i dugotrajno ključno je za zadovoljavanje rastuće potražnje za čistom energijom“.

Ova saradnja sa EnerVenueom jača strategiju RWE-a nazvanu Growing Green (zeleni rast), čiji je cilj da do 2030. godine postigne globalnu kapacitet skladištenja energije od 6 GW.

Sa druge strane, Majid Kešavarz, šef razvoja EnerVenuea, tvrdi da su ove baterije dizajnirane da „odgovore na najzahtevnije aplikacije u oblasti čiste energije, pružajući održivo i pouzdano rešenje za velike projekte“.

Metal-vodonik: novi paradigm

Uprkos debati o vodoniku kao izvoru energije, EnerVenue nastavlja da dokazuje da ovaj element može biti ključan za skladištenje energije.

Kako? Nudeći obećavajuću alternativu u odnosu na ograničenja aktuelnih tehnologija u oblasti baterija, otvarajući put ka budućnosti u kojoj će skladištenje biti efikasnije, sigurnije i ekološki prihvatljivije.

Da li će ovaj projekat biti u mogućnosti ne samo da predstavlja tehnološki napredak, već i da postane prilika za redefinisanje uloge vodonika u globalnoj energetskoj tranziciji?

AutoRepublika

Fotografije: EnerVenue

(115)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

2 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Baterija u kombinaciji metal – vodonik? Izvanredno, zelim im uspeh! Jos nemamo informaciju o specificnoj energiji, kWh/kg. Takodje bi bilo interesantno da znamo pod kolikim pritiskom je vodonik u bateriji. Pritisak od 250 – 300 bara u tankovima za vodonik kod mnogih amatera izaziva strah. Inace, zle price o vodoniku sire „zeleni“, koji sve znaju i ako nemaju nikakvo upotrebljivo obrazovanje. Zasto politicari nasedaju na price „zelenih“? Sasvim jednostavno – ni oni nemaju upotrebljivo obrazovanje! Zasto proizvodjaci vozila prihvataju te price? E, to je vec teze objasniti! To nema nikakve veze sa logikom i tehnikom vec sa psihologijom.

s mile

Visokog pritiska se ne treba bojati, ali ga treba postovati.
Pazljivo rukovanje, uz redovne provere.