Godine 1985. karoserijski proizvođač Heuliez radio je na novoj verziji modela BX-a. Rezultat je bio BX Van, sedmosed MPV (vozilo za više putnika), koji nikada nije dospeo do serijske proizvodnje. To je automobil koji je mogao da se takmiči sa modelom Renault Espace, predstavljenim godinu dana ranije.
Dizajniran od strane Marsela Gandinija dok je radio za Bertone, Citroën BX bio je uspešan model sa preko 2,3 miliona prodatih primeraka između 1982. i 1994. godine. Ovaj model marke Citroën bio je dostupan u verzijama limuzine i karavana, pri čemu je proizvodnja karavana poverena Heuliezu, karoserijskom proizvođaču sa sedištem u Cerizayu (Deux-Sèvres, Francuska). Godine 1985. francuski proizvođač osmislio je varijantu minivena kako bi PSA omogućio konkurenciju modelu Espace, predstavljenom početkom 1984. Ova studija, međutim, nije prihvaćena u Citroënu, u trenutku kada je segment minivena tek trebalo da se dokaže.
Za dizajn svoje „MPV“ verzije, Heuliez je preradio postojeći dizajn BX-a. Prednji deo je u potpunosti redizajniran i podseća na Citroëna Visu, sa skraćenim haubom i rešetkom sa horizontalnim prečkama.
Farovi limuzine zamenjeni su dvostrukim okruglim svetlima, dok je redizajnirani branik integrisao pokazivače pravca, koji su inače kod BX-a smešteni na krajevima prednjih krila. Heuliez je bio primoran da redizajnira krila, čiji se gornji deo uzdiže iznad linije pojasa vozila.
Promene su najvidljivije sa strane. Nagib zadnjeg stakla je nestao, a kabina, koja može da primi sedam osoba raspoređenih u tri reda sedišta, dobila je pravougaoni, veoma zakrivljen oblik. Površina prozora, ispresecana sa četiri tanka stuba, ostavlja impresivan utisak. Vrata sa ravnim profilom imaju tamnosive plastične zaštite sa strane, što je dizajnerski trik za vizuelno sužavanje siluete automobila, znatno masivnijeg od limuzinske verzije.
Zadnji deo je potpuno ravan, koristi svetla karavana i ima veliko vertikalno zadnje staklo. BX Van na kraju poprima fizionomiju Espacea, ali sa, mora se priznati, manje sofisticiranom linijom.
Uvereni da ovaj tip automobila nema budućnost, PSA nije ozbiljno shvatio MPV projekat. Nije bilo nikakvih ulaganja, a Heuliezu nije dato zeleno svetlo za dalje razvijanje ideje. S druge strane, Renault (u saradnji sa Matrom) pokazao je vizionarski pristup sa modelom Espace. Inspirisan Chryslerom Voyagerom, predstavljenim u SAD u novembru 1983, Renault je odlučio da preuzme neviđenu prostranost i modularnost američkog modela. Ova odluka pokazala se kao pun pogodak i postala je osnova za novi segment u Evropi.
PSA bi tek deset godina kasnije odgovorio modelima Citroën Evasion i Peugeot 806, tehničkim blizancima Fiata Ulyssea i Lancije Zete, o kojima nedavno pisasmo. Prekasno. Renault je nastavio da predvodi trku, sa prednošću nad konkurentima koji su pokušavali da kopiraju bestseler marke Renault, ali ga nikada nisu dostigli.
AutoRepublika
(40)