Citroen na još jednom testu sudara ponovo dobio nula zvezdica
Početkom ovog meseca, Suzuki je pokazao svetu da jeftin automobil ne mora nužno da štedi na bezbednosti. Njegov sedan od 8.000 dolara osvojio je svih pet zvezdica na testu sudara Global NCAP, dokazujući da jeftini automobil ne mora biti „smrtonosna zamka“. Međutim, na zasebnom testu sudara, koji je organizovao Latin NCAP, stvari nisu išle dobro za Citroën C3 Aircross. Mali krosover, čija je cena oko 20.000 dolara, dobio je razočaravajuću ocenu od nula zvezdica.
Šta je pošlo po zlu? Za početak, u Brazilu dolazi sa samo dva standardna vazdušna jastuka. To je neprihvatljivo za potpuno novi model koji se prodaje 2024. godine. Jasno je da proizvođači automobila moraju prilagoditi troškove kako bi smanjili cenu i povećali prodaju, ali C3 Aircross u Indiji dolazi sa šest standardnih vazdušnih jastuka. Razočaravajući rezultat nije iznenađenje, s obzirom na to da je standardni model C3 prošle godine takođe dobio nula zvezdica na Latin NCAP-u.
Nedostatak više standardnih vazdušnih jastuka nije jedini problem koji je identifikovao New Car Assessment Programme za Latinsku Ameriku i Karibe. Test frontalnog sudara pokazao je slabu zaštitu grudnog koša, dok je test trzajne povrede otkrio „lošu zaštitu“ vrata odraslih putnika. Štaviše, bočni udar je pokazao „relevantan upad“ u kabinu. Čak i sa bočnim vazdušnim jastucima, Aircross bi i dalje dobio nula zvezdica zbog loše zaštite odraslih putnika i odsustva vazdušnih zavesa. Situacija je podjednako loša i za decu u testovima bočnih sudara.
Latin NCAP je ocenio Citroën Aircross sa:
- 33% za zaštitu odraslih putnika,
- 11% za zaštitu dece,
- 50% za pešake i ranjive učesnike u saobraćaju,
- 35% za sisteme asistencije u vožnji.
Test bočnog udara u stub nije sproveden jer automobil ne nudi zaštitu glave sa strane.
Kada su rezultati objavljeni, Aleksandro Furas, generalni sekretar Latin NCAP-a, izjavio je:
„Stellantis još jednom razočarava sa modelom sa nula zvezdica. Inženjeri Citroëna i Stellantisa dobro znaju kako da ponude automobile sa boljim bezbednosnim performansama, ali, nažalost, korporativne odluke idu u drugom pravcu. Dok drugi konkurenti nude više bezbednosnih sistema i bolje performanse, Citroën nastavlja da standardno nudi automobile koji gotovo da nemaju bezbednosne sisteme. Latin NCAP poziva Stellantis, PSA i Citroën da promene pristup, unaprede osnovnu bezbednosnu opremu u automobilima i dobrovoljno šalju svoje modele na testove Latin NCAP-a kako bi pokazali potrošačima njihove performanse“.
Štefan Brodziak, predsednik Latin NCAP-a, dodao je:
„Veoma je zabrinjavajuće što Stellantis Group nastavlja da nudi popularne modele vozila sa tako niskim nivoom bezbednosti potrošačima u Latinskoj Americi i Karibima. U trenutnim protokolima Latin NCAP-a, njihovi testirani modeli ostvaruju samo nula, jednu ili dve zvezdice. Ponovo pozivamo Grupu da preispita svoju politiku bezbednosti i prati primer nekoliko konkurenata koji nude popularne modele sa dobrim nivoom bezbednosnih sistema“.
Kontaktirani od strane kolega iz divizije Motor1 Brazil, Citroën je izdao saopštenje:
„Stellantis naglašava svoju posvećenost bezbednosti vozila i potvrđuje da njihovi modeli ispunjavaju sve važeće propise. Bezbednost automobila je celina koja se planira od početka razvoja i daleko prevazilazi pojedinačnu ponudu aktivnih i pasivnih bezbednosnih sistema. Varijanta platforme CMP omogućava da C3 Aircross ima robusnu karoseriju sa visokom zaštitom putničkog prostora“.
AutoRepublika
(402)
Skoro gledah dokumentarac o hrani. Mc Donaldsov Burger ma koliko podlegao unutrasnjim standardima, nije isti u npr Indiji I Francuskoj.
Drugaciji su lokalni zakoni o hrani. Tako da je u FR kvalitetniji. Manje masnoca ima it’d.
Na zalost u Brazilu su standardi niski. Niska je I cena automobila. A I zivota.
Gde li se mi uklapamo sa nasim standardom u srbiji….
$20.000 za limeni sanduk. A tek saopštenje. AI bi ga bolje sročila.