Koncept DS SM Tribute predstavljen je u septembru ove godine, a njegov dizajn inspirisan je kupeom Citroënom SM-om, koji se proizvodio od 1970. do 1975. godine i smatra se jednim od najstilizovanijih i tehnološki najnaprednijih automobila svog vremena. Citroën SM bio je opremljen benzinskim Maseratijevim motorima V6 snage od 170 do 180 KS, u zavisnosti od godine proizvodnje (u to vreme kompanija Maserati bila je u vlasništvu Citroëna). Automobil je imao luksuzno uređen enterijer i čuveno hidropneumatsko vešanje. Dizajn je delo poznatog francuskog dizajnera Roberta Oprona, koji je modelu podario čak šest farova ispod zajedničkog prozirnog poklopca, s pokretnim sekcijama.
Sadašnji direktor dizajna kompanije DS Automobiles, Tijeri Metroz, verno je preneo duh Citroëna SM-a u koncept SM Tribute. Mnogi su ovaj projekat opisali kao „dašak svežeg vazduha“ u poređenju sa modernim modelima koji često kopiraju jedni druge i ne izazivaju ništa osim dosade. Iako se u septembru činilo da DS SM Tribute nema realne šanse da postane serijski model, nova saznanja sugerišu suprotno. Metroz je u intervjuu za magazin Top Gear otkrio da su generalni direktor DS Automobilesa Olivije Fransoa i generalni direktor Stellantisa Karloš Tavareš spremni da odobre proizvodnju serijskog DS-a SM-a, pod uslovom da projekat bude profitabilan. Trenutno se analiziraju ekonomski aspekti ovog projekta.
Koncept DS SM Tribute izrađen je na osnovu savremenog kupea Maseratija GranTurisma, koji proletos testirasmo, i čak koristi njegovo vetrobransko staklo, dok su svi ostali spoljašnji karoserijski paneli originalni. Serijski DS SM takođe će biti zasnovan na GranTurismu, i to benzinskoj verziji, čime se postiže istorijska povezanost i zadovoljavaju zahtevi kupaca. Naime, prema mišljenju Tijerija Metroza i drugih stručnjaka u automobilskoj industriji, električni automobili nisu prioritet u luksuznom segmentu tržišta.
Trenutni Maserati GranTurismo opremljen je sopstvenim trolitarskim twin-turbo V6 motorom Nettuno, koji proizvodi 490 ili 550 KS u standardnim verzijama, dok u superautomobilu Maserati GT2 Stradale razvija čak 640 KS. Da bi se DS SM prilagodio, karoserija Maseratija GranTurisma moraće značajno da se prepravi, i spolja i iznutra, kako bi se implementirale osnovne ideje iz dizajna konceptnog enterijera. Ove modifikacije obavljaće ručno majstori renomiranih evropskih karoserijskih radionica.
Planirano je da se serijski DS SM proizvodi u ograničenoj seriji od 50 do 200 primeraka, s cenom od oko milion evra. Ovo je uobičajeno za tržište luksuznih modela male serije, ali visoko za brend DS, koji se pre deset godina odvojio od Citroëna i još nije stekao značajniju popularnost čak ni u Evropi. Prema podacima ACEA (Evropska asocijacija proizvođača automobila), prodaja DS-a u Evropi u prvih devet meseci ove godine iznosila je 29.069 automobila, što je pad od 26,1% u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Mnogi potencijalni kupci i dalje DS modele doživljavaju kao Citroëne s visokom cenom. Pojava jedinstvenih modela poput novog SM-a mogla bi pozitivno uticati na imidž brenda DS, pomažući mu da postane autonomniji i poželjniji na tržištu.
Za kraj, da podsetimo na dizajn koji je predložio Laslo Nađ-Perge, koji možete videti ovde…
AutoRepublika
(356)
Jednom je propao sa Maseratijem, evo i drugi put će…
Sama ideja nije loša, ali po to cijeni za taj brend, ne razumijem…
Možda je struja bolja za takve maloserijske eskperimente, ako ne uspije da proda uvijek može da se samozapali 😀
Svako ce pre da 200k za maseratija no milionce za ovo.
A ni maserati se ne prodaje dobro. Na primer, onaj ljubicanstveni sto Zvezdan i Sale testirase jos nije prodat
Posle ove informacije i dalje ne mogu da se nacudim koliko budala i idiota ima u autoindustriji! Nije ni cudo sto je u krizi. Praviti novi auto rucnim prepravljanjem karoserije jednog vec postojeceg jeste totalni absurd! Za taj krs traziti milion evra jeste jos veci absurd! Dizajn novog SM je totalni vizuelni haos u odnosu na eleganciju pravog SMa. Izgleda da je Tavares resio da unisti sto vise marki u Stelantisu.
Katastrofa.
Na portalu „Designboom“ vec duze vreme stoji kreacija francuskog dizajnera Jean-Louis Bui-a, koja je po nivou estetike i konceptu mnogo bliza originalu nego ovo cudo gore.
Ovo nije jedina kreacija na temu Citroen, na protiv, ima ih puno. Steta je sto velike firme ne obracaju paznju na rad nezavisnih dizajnera!
Slazem se da je ovo mnogo bolja interpretacija orginala.SM je toliko jedinstven i dan danas.Njegov povratak zamisljam kao resmod orginala.Estetiku ostaviti veoma blizu orginalnom modelu sa novom mehanikom i elektronikom.Karoserija od kevlara, hidraulika od C5,motor v6 zadnje generacije od Masertija, mjenjac ZF automatik sa 8 stepeni. Prednji farovi laserski, el. pokretani kod skretanja.Navigaciju sakriti u LED displeju iza volana a pokazivace- instrumente , dizajnirati kao orginalne.U svakom detalju da vjerno lici na orginal.
Primer dizajna koji sam prilozio takodje nije savrsen – cemu sluzi ovaj ogromni otvor sa strane? Kao i svi evropski dizajneri, i Zan Luj boluje od viska detalja. Predlazem da novi SM dizajniraju Kinezi! 🙂