Kako Kina unapređuje obnovljive izvore energije?
Kina gradi skoro dvostruko više kapaciteta za iskorišćavanje energije koju donosi strujanje vazduh i solarna svetlost, u odnosu ostatak sveta, i to u zbiru. Pilot projekat za dostizanje klimatske neutralnosti se nalazi na ostrvu Čongming. Ipak, ne veruju svi u uspeh ovog pristupa.
Voda prolazi kroz turbinu sa lopaticama
Na ostrvu Čongmingu, koje inače pripada Šangaju, ogromni bazeni za uzgoj rakova snabdevaju se kiseonikom na neobičan način. Bazenima dominiraju solarni paneli postavljeni na betonske stubove, koji formiraju nadstrešnicu iznad vode. Ovi bazeni, koji se prostiru širom sela Čenjia, deo su pilot projekta za obnovljive izvore energije.
Čongming kao ogledni projekat
„Ranije su ovi bazeni izgledali prelepo na Suncu. Sada, zbog solarnih panela, više nisu tako lepi“, kaže jedan meštanin. „To definitivno ne izgleda dobro. Sve je ranije bilo zeleno. Ali nemamo izbora, nemamo pravo da odlučujemo“, dodaje drugi.
Stanovnici su pre nekoliko godina sami obrađivali zemlju i uzgajali kineske dlakavice (rakove), što se smatra delikatesom u Kini. Međutim, vlasti su zemljišne parcele dale kompaniji koja je izgradila solarni park neposredno pored stambenih kuća.
Iz perspektive vlasti, zemlja na Čongmingu sada se efikasno koristi, pa se uzgoj rakova tako nastavlja, dok se istovremeno proizvodi električna energija iz solarnih panela. Država promoviše ovo ostrvo kao ogledni primer na putu ka klimatskoj neutralnosti. Tokom nekoliko godina, ovde su izgrađeni vetroparkovi i solarne farme, smeštene među zelenim livadama, šumama i močvarama. Međutim, nadležni organi nisu bili dostupni za intervju.
Kina ulaže više nego bilo koja druga zemlja
„Ovo je kombinovani projekat, pa tako dole uzgajamo rakove, a gore proizvodimo struju“, kaže 66-godišnji meštanin koji je ustupio svoje pravo na korišćenje zemlje. „Zemlja pripada državi. Ne može se kupiti ili prodati. Mi imamo samo pravo na korišćenje.“
U komunistički vođenoj Kini država ima apsolutnu kontrolu nad zemljištem. Pojedinci, organizacije i firme mogu dobiti prava na korišćenje zemlje na period do sedamdeset godina. Međutim, ta prava mogu biti ukinuta uz finansijsku kompenzaciju. Veliki infrastrukturni projekti, uključujući obnovljive izvore energije, ovako se brzo realizuju, bez demokratskih procesa odlučivanja.
Kina je lider u svetu po razvoju obnovljivih izvora energije. Zemlja gradi skoro dvostruko više kapaciteta za vetroenergiju i solarnu energiju nego ceo svet zajedno, prema studiji nevladine organizacije Global Energy Monitor. Pored toga, Kina ulaže više u obnovljive izvore nego bilo koja druga zemlja. Prema Centru za istraživanje energije i čistog vazduha iz Finske, kineska ulaganja u „zelene“ tehnologije značajno su doprinela ekonomskom rastu prošle godine, i to za čak 40%.
Klimatska neutralnost do 2060. godine
Uprkos brojnim projektima za obnovljive izvore energije, većina kineske električne energije još uvek dolazi iz uglja. Narodna Republika Kina i dalje gradi nova postrojenja na ugalj, zvanično kako bi prelazak na obnovljive izvore energije bio postepen. Na ostrvu Čongming, prema zvaničnim podacima, više od 30% energije dolazi iz obnovljivih izvora, što je nešto iznad nacionalnog proseka.
Kina planira da do 2060. godine postane klimatski neutralna, dok vrhunac emisije CO₂ namerava da dostigne do 2030. Međutim, masovno proširenje obnovljivih izvora energije ukazuje na mogućnost da Kina dostigne taj „vrhunac“ ranije. Prema nekim procenama, to se moglo dogoditi već prošle godine.
Ne znaju mnogo o klimatskoj neutralnosti
Velika ulaganja u obnovljive izvore energije i klimatski ciljevi vlasti često ne dodiruju svakodnevni život građana. Mnogi ne razumeju apstraktne pojmove poput klimatske zaštite. Češće i intenzivnije prirodne katastrofe, kao i rekordne temperature, u kineskim državnim medijima obično se ne povezuju s ljudskim uticajem na klimatske promene.
S druge strane, zaštita životne sredine je česta tema u kineskim medijima. Zagađenje tla, vazduha i vode, kao i plastični otpad u prirodi, mnogo su vidljiviji u svakodnevnom životu.
AutoRepublika
(107)
Kina ima sad da grabi koracima od 7 milja. Drzava ima glavnu ulogu. Razne ekoloske organizacije nisu dovoljno jake. Drzava moze da radi sta smatra za dobro.
Kad mogu da izvoze 90% solarnih panela u Evropu, mogu i sami da ih postavljaju po kini.
Negde procitah da 90% solarnih panela instaliranih u EU su kineskog porekla.
Mislim da je 100%, a ovih 10 imaju neku vestu prerade u Jevropi
Na autoputu BG-Nis je otvorena neka fabrika panela, ne mogu da se setim kod kog mesta tacno bese, mozda Velika Plana
Super…
Ali odakle stižu solarne ćelije? I ostali materijal?
Ali svakako pozitivna vijest…
Ne znam, verovatno Kina
I meni rece burazer elektricar da treba da se oko v plane otvori fabrika solarnih panela. Nisam guglao. Ime, lokacija…
„U komunistički vođenoj Kini država ima apsolutnu kontrolu nad zemljištem.Veliki infrastrukturni projekti, uključujući obnovljive izvore energije, ovako se brzo realizuju, bez demokratskih procesa odlučivanja.“ Ovo je jedna od „velikih tajni“ kineske efikasnosti! Gradjanin EU odmah bi se uhvatio za deo recenice koji glasi „bez demokratskih procesa odlučivanja“ i poceo kao papagaj da ponavlja: „diktatura“, „nema demokratije“, „nema ljudskih prava“, itd. itd. Isti EU gradjanin ne shvata da zapadna demokratija pociva na niskoobrazovanim ljudima, sa ispodprosecnom inteligencijom. Isti EU gradjanin ne shvata svu neefikasnost svoje demokratije. Isti EU gradjanin odbija da shvati da kineska vlada zna tacno sta hoce, da vrlo… Pročitaj više »