„Indeks ljubavi prema proizvođačima automobila“ koji Mobilians objavljuje svake godine, donosi dragocene informacije o radu automobilskih profesionalaca koji prodaju nove automobile, a samim tim i o uspehu brendova i njihovih prodajnih mreža. Ovaj indeks obuhvata sve važne teme koje se odnose na zastupnike/prodavce i druge prodajne tačke povezane sa proizvođačima automobila: „Prodaja novih vozila, Rad ovlašćenih servisera, Prodaja rezervnih delova, Prodaja polovnih vozila, Finansiranje, Marketing i oglašavanje“. Ovo su kriterijumi ocenjeni u istraživanju sprovedenom među 372 rukovodioca zastupnika, u periodu od 4. jula do 10. oktobra 2024. godine.
Prošle godine, anketa je stavila Hondu i Toyotu na vrh rang liste od 28 ispitanih marki, dok su Jaguar-Land Rover i Alfa Romeo zauzeli poslednja mesta. Rezultati za 2024. godinu donose značajno drugačiju sliku, budući da se BMW našao na prvom mestu sa ocenom 7,27 od 10, ispred sestrinskog brenda Mini i Renaulta, koji je dospeo na treće mesto, nakon što je u 2023. završio na petom. S druge strane, Honda je pretrpela veliki pad, spustivši se sa prvog na 19. mesto u roku od dvanaest meseci, sa ocenom od samo 4,5 od 10.
Ovaj rang nije povoljan ni za grupu Stellantis. Njihov najbolje ocenjen brend, Fiat, zauzima tek 18. mesto sa 4,8/10, iako je napredovao za šest pozicija u odnosu na prošlu godinu. Ostale marke grupe prolaze još lošije: Peugeot je na 21. mestu sa ocenom 4,33/10, Opel je na 22. poziciji (4,28), Jeep na 24. mestu (4,19), Citroën je na 25. poziciji (4,17), Alfa na 25. mestu takođe, dok je DS na 27. (4,04). Samo je Mitsubishi ocenjen niže, sa 3,89/10, zauzevši poslednje mesto na listi za 2024.
Na pitanje: „Kako biste, ocenama od 0 do 10, ocenili profitabilnost vašeg proizvođača u poslednjih 12 meseci?“, zastupnici su vrlo strogi prema brendovima grupe Stellantis, što je vidljivo iz rang liste u nastavku. Nasuprot tome, BMW i Mini su prošli veoma dobro, kao i Toyota, Volvo, Renault i Suzuki.
Zastupnici su pokazali sličnu strogost prema markama Stellantis grupe. Na pitanje: „Sve u svemu, i nakon razgovora koji smo upravo vodili, koju ocenu od 0 do 10 biste dali svom proizvođaču?“, Citroën je dobio poslednje mesto sa ocenom 3,5, Alfa Romeo je takođe na 3,5, dok je DS ocenjen sa 3,96/10.
Ovi brojevi ne predstavljaju stvarnu profitabilnost automobilskih brendova, ali je evidentno da su oni koji su bolje ocenjeni od strane profesionalaca takođe u boljoj poziciji (iako je profitabilnost BMW-a nedavno opala). S druge strane, situacija sa Stellantisovim brendovima ovde je jednako loša kao i njihovi trenutni ekonomski rezultati. Da li uspeh zavisi i od dobrih komercijalnih odnosa sa zastupnicima brendova? Možda je naivno, ali svakako ima smisla verovati u to.
AutoRepublika
(126)