Kada je Citroën DS prvi put predstavljen, svet automobila je zauvek promenjen. Bio je to automobil koji je koristio inovativno hidraulično oslanjanje i jedinstvena svetla koja su pratila krivine, čime je stekao status luksuznog, prepoznatljivog vozila. Njegov dizajn bio je toliko napredan i drugačiji od svih drugih automobila tog doba da je postao simbol prestiža i vrhunskog inženjeringa.
Dizajner Laslo Nađ Perge, nezadovoljan drugim reinterpretacijama „Boginje“, odlučio je da reinterpretira ovu ikonu i prenese njen duh u novo doba.
Ovaj redizajn ima za cilj da sačuva sportske linije, eleganciju i luksuz, karakteristične za originalni model, dok unosi moderne elemente i unapređene aerodinamičke funkcije.
Perge je posvetio posebnu pažnju prednjim svetlima, koja su zadržala klasičan oblik starog DS-a, omogućavajući automobilu da ostane prepoznatljiv na prvi pogled. Slično tome, zadnji deo vozila predstavlja harmoniju starog i novog dizajna, čuvajući autentičan izgled, ali prilagođen savremenim potrebama i ukusu.
Felne su pažljivo dizajnirane da odgovaraju savremenoj aerodinamici, a dizajner je zadržao karakterističan element sa zadnjim točkovima delimično u karoseriji – detalj koji je bio zaštitni znak originalnog DS-a. Ovaj izbor dodatno doprinosi jedinstvenom stilu, istovremeno poštujući aerodinamičke standarde i stvarajući futuristički izgled.
S obzirom na to koliko je važan unutrašnji prostor vozila, Perge je posebno obratio pažnju na enterijer. Minimalistički pristup je dominantan, sa ravnim površinama i čistoćom linija koje stvaraju osećaj prostranosti. U enterijeru dominira LED ambijentalno osvetljenje koje može da podeli različite atmosfere prema potrebama vozača i putnika, dodajući moderan dodir automobilu.
Jedna od ključnih karakteristika enterijera je inovativni volan inspirisan originalnim Citroënom DS-om. Ovaj volan je zadržao obris ikonične forme to jest da se točak volana spaja samo na jednom mestu za centralni deo upravljača, ali je modernizovan u kockastu strukturu koja pruža dodatnu udobnost i kontrolu. Boje korišćene u enterijeru su usklađene sa spoljašnjim delom automobila, stvarajući harmoniju između enterijera i eksterijera kako bi se osigurao luksuzan i sofisticiran osećaj.
Ova moderna reinterpretacija Citroëna DS predstavlja omaž automobilskom klasiku, prenoseći sve što je činilo original toliko posebnim u današnji svet. Pergeov dizajn spaja istoriju i inovaciju, čineći ovaj koncept savršenim balansiranjem elegancije i moderne funkcionalnosti.
Izgleda da je Laslo Nađ Perge iz Subotice ponovo uspeo da stvori koncept koji bi mogao da osvoji svetsku automobilsku scenu. U svetu gde se tradicija i inovacija često sukobljavaju, uspeva da ih savršeno spoji, stvarajući vozilo koje inspiriše i očarava.
Za kraj, da dodamo i to da druge Laslove radove, može ih pogledati na ovom linku, a takođe i na društvenim mrežama (Tik Tok, Instagram i Facebook).
Očekujemo i vaše mišljenje u komentarima…
AutoRepublika
(898)
„Kada je Citroën DS prvi put predstavljen, svet automobila je zauvek promenjen.“ Na protiv, nije se dogodilo bas nista! 🙂 Tehnicki i stilski ID/DS je gradjen izvan svih mogucih tadasnjih principa, tako da se niko nije usudio da bilo sta od njega kopira! Poznato vam je da danasnji dizajneri izmedju sebe „razmenjuju“ (kopiraju) stilske koncepte i detalje, ID/DS do danas niko nije ni pokusao! Vise godina posle lansiranja DSa, usudio se Rolls Royce da od Citroena kupuje hidropneumatiku i da je ugradjuje u svoje automobile, dugi niz godina to je bilo sve. Jedinstveni koncept sa prednjim pogonom i centralnim motorom… Pročitaj više »
Matija, lepa žena ima hiljadu mana. Ružna samo jednu.
Suvise delikatna tema a posto nemaju tockove zaobici cemo ih! 🙂
Vecina el. automobila ima baterija u podu od prednje do zadnje osovine.To znaci visi bocni profil i definitivni pozdrav od niske siluete.Rimac je u Neveri primijeni koncept „T“ oblika baterije, baterije su izmedju sjedista i pozadi iza sjedista.Putnici su blizu poda, imaju nisko teziste.Slicno rjesenje je upotrijebio Lotus kod svog el. hiperautomobila.Baterija je u obliku piramide, centralno, pozadi.Vozac i suvozac takodje sjede nisko.Mislim da nova Ajkula DS treba da ima veoma nizak profil i jako dug prednji kraj koji bi progutao baterije.Od protivorozarnog zida do centra prednje osovine.Ajkula nikad nije bila slicna ostalim automobilima pa ne treba ni nova,el. ajkula.
Komentar za poziciju baterije u vozilu: „To znaci visi bocni profil i definitivni pozdrav od niske siluete“. Pa, nije uvek tako, pozicija putnika i njima uzrokovana visina vozila zavisi od arhitekture podne konstrukcije i od postavljenog cilja u projektnom zadatku. 1. Neki proizvodjaci postavljaju kao cilj projekta idealno ravan pod – odavde vode dva moguca pravca: – Prvi, da putnici sede udobno, sto znaci da im noge ne pritiskaju stomak. Zadnja sedista su kriticna jer putnici pozadi ne mogu da ispruze noge i tako oslobode stomak od pritiska. Ovakvo resenje zahteva povecanu visinu vozila. – Drugi, da prioritet ima niza… Pročitaj više »
Laslo kao i uvek odradis odličan posao. Napred malo podseća na Porsea Panameru, ali je otpozadi originalan. Svaka čast zaista. Kakav je to bio auto u ono vreme početkom 70-tih. Neopisivo, imao je aktivno odeljenje, napred širi trag točkova, mogao je u nuždi na kratko doći do mehanizama i na 3 točka, što nijedan drugi auto nije. Svetla farova su se zaokretala prateći volan i još mnogo toga. Tipičan francuz, originalan i veoma poseban.