Tesla razmatra vodonične gorivne ćelije
Tesla je najavila uvođenje tehnologije vodoničnih gorivnih ćelija do 2025. godine, što predstavlja važan iskorak od dosadašnjeg fokusa isključivo na električna vozila (EV) sa baterijama. Korišćenjem vodonika, Tesla teži rešavanju problema s kojima se suočavaju električna vozila, poput dugog vremena punjenja i „anksioznosti zbog dometa“, kao i postizanju bržeg punjenja i dužeg dometa vožnje.
Vodonične gorivne ćelije pretvaraju vodonik u električnu energiju uz nusproizvode u vidu vode i toplote, a imaju višu energetsku gustinu u poređenju s trenutnim litijum-jonskim baterijama. Ovaj tehnološki pristup, prema Ilonu Masku, predstavlja dodatak Teslinim rešenjima u oblasti održive energije i doprinosi ostvarivanju šireg spektra opcija za korisnike.
Tesla namerava da iskoristi postojeću stručnost u dizajnu vozila i skladištenju energije kako bi kreirala vodonikom pokretana vozila koja zadovoljavaju njihove standarde u pogledu performansi, sigurnosti i efikasnosti. Fokus će biti na integraciji sistema vodoničnih ćelija u već postojeće modele kao što su Tesla Model S i Model X, ali i na nove koncepte vozila.
Takođe, Tesla je započela saradnju s energetskim kompanijama i državnim institucijama radi ubrzanja izgradnje infrastrukture za punjenje vodonikom, što će biti presudno za širu prihvaćenost ovih vozila. Kompanija se istovremeno trudi da obezbedi „zeleni vodonik“, koji se proizvodi uz pomoć obnovljivih izvora energije, čime bi se osigurala usklađenost lanca snabdevanja sa njenim ekološkim ciljevima.
Prema izveštajima, proizvođači automobila, uključujući Ford, Volkswagen, Hyundai, Mercedes i Toyota, već ulažu u razvoj vozila na vodonik, a Teslin ulazak u ovu oblast može dodatno motivisati ulaganja i inovacije u industriji. Vodonične ćelije su naročito pogodne za vozila u teškom transportu, avionske i industrijske primene, gde su potrebni visoka energetska gustina i brzo punjenje.
Plan za prelazak na vodonik uključuje primenu naprednih senzora koji detektuju curenje vodonika, što je ključno zbog njegove visoke zapaljivosti i očuvanja bezbednosti korisnika. Pored infrastrukture, Tesla je suočena sa izazovima u proizvodnji, skladištenju i transportu vodonika, što zahteva značajna ulaganja i tehnološke inovacije. Razvoj edukativnih kampanja će biti važan faktor za oblikovanje javnog mišljenja i stvaranje poverenja u ovu tehnologiju, u čemu Tesla, s jakim brendom, može odigrati važnu ulogu.
Prema industrijskim procenama, globalno tržište vodonika za mobilnost bi moglo dostići vrednost veću od 20 milijardi dolara do 2030. godine. Tesla je, s planom da do 2025. ponudi diversifikovani portfelj vozila, kombinovanjem prednosti baterija i vodoničnih gorivnih ćelija, istakao stratešku viziju u kojoj inovacije prate njegov put ka održivoj budućnosti. Kroz ovaj korak, kompanija naglašava posvećenost smanjenju emisije ugljen-dioksida i doprinosu globalnoj tranziciji ka zelenijoj energiji.
AutoRepublika
(93)
Vodonicna celija je samo vrhunac tehnicke komplikacije – za funkcionisanje ove vrste pogona potrebne su sve komponente baterijskog pogona plus rezervoari za vodonik. U prevodu, to znaci da ostaju svi strateski i tehnicki problemi oko skupocenih metala, cije su rezerve u prirodi ogranicene. Za narod vazi: automobili ce biti jos skuplji, veci i tezi. Politicari i Zeleni to ne kapiraju.
Imam utisak da se vestacki dizu proizvodne cene automobila. Priblizavaju se cene SUSeva i EVa. Da bi se izabrao EV. Mozda se visokom cenom automobila tezi ka smanjenju broja vozila.. Opet i cilju ekologije.
Moje misljenje jeste da u EU vlada takav haos da je nemoguce reci da je to rezultat neke planirane akcije. Na vrhu piramide problema stoji demokratija. Zasto? Pretvara se u diktaturu!