1. Home
  2. Vesti
  3. Lobisti: Kaznene carine neće spasiti evropsku automobilsku industriju ako se ne pooštre zahtevi za CO2
Lobisti: Kaznene carine neće spasiti evropsku automobilsku industriju ako se ne pooštre zahtevi za CO2
4

Lobisti: Kaznene carine neće spasiti evropsku automobilsku industriju ako se ne pooštre zahtevi za CO2

127
4
Podelite sa prijateljima:

Stroži zahtevi za emisijom štetnih gasova su ključ za pristupačnije električne automobile u Evropi. Nekoliko takvih će biti pokrenuto 2025. Ali stroži zahtevi takođe mogu biti ključ za držanje kineskih konkurenata na odstojanju, posebno u kombinaciji sa planiranim kaznenim carinama EU.

To u analizi piše lobistička organizacija Transport & Environment. Ove godine električni automobili proizvedeni u Kini imaju 25 odsto evropskog tržišta električnih automobila. Uključuje i kineske brendove, ali i zapadne brendove koji se proizvode u Kini.

U narednoj godini taj procenat može pasti na 20 odsto. Ovo je pod uslovom da EU ne ublaži predviđene zahteve za emisije  da se uvedu kaznene carine.

Neki proizvođači automobila izrazili su želju da EU sledeće godine smanji zahteve za emisiju štetnih gasova. Ali T&E se tada plaši da će to dovesti samo do toga da kineski električni automobili zadobiju sve veći tržišni udeo. Uprkos višim carinama, olakšani zahtevi su možda doveli do toga da Kina dostigne tržišni udeo od 27 odsto. To je zato što se od evropskih proizvođača automobila očekuje da smanje svoja ulaganja u električne automobile.

– Više carine za električne automobile su legitimne, ali samo u korak sa CO2 ciljem. Oni su deo koherentne industrijske politike za povećanje proizvodnje električnih automobila u Evropi. Međutim, EU rizikuje da ima najgore od oba sveta ako odloži ciljeve CO2 za 2025. dok istovremeno ograničava pristupačne modele uvezene iz Kine, komentariše Julija Poliščanova, šef automobilske divizije u T&E.

Pored većeg fokusa na električne automobile, EU takođe mora da ojača svoju strategiju za domaću industriju baterija, poziva T&E. Domaći proizvođači baterija iskusili su velike zastoje kao rezultat slabog automobilskog tržišta i jeftinijih izazivača iz Kine. T&E veruje da se oko 59 odsto sve planirane proizvodnje baterija može ukinuti – ako EU ne uvede mere za zaštitu ove branše.

– Nema smisla ugrožavati milijarde dolara ulaganja u gigafabrike EU, a da se najniže carine na baterije održavaju na nešto više od 1 odsto. EU mora ozbiljno da shvati mere trgovinske odbrane, istovremeno podržavajući domaću proizvodnju fondom EU za baterije i politikama koje nagrađuju proizvodnju baterija, kaže Julija Poliščanova.

AutoRepublika

(127)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

4 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

CO2 – opet zeleni pevaju svoju himnu! Prvo im je uspelo da zavedu polliticare a zatim su politicari prisilili proizvodjace da u resavanju CO2-problema odu na stranputicu – e-vozila. Evropi nema leka, to je vec ludnica.

Laki

👍

MRN

Lepo rečeno.

Sheky

CO2 u našoj atmosferi (vazduhu) učestvuje sa 0.04%, i to je povećanje sa 0.03% u odnosu na pre par desetina godina. A kažu da sa koncetracijom od 0.02% biljke počinju da umiru. Tako da ta zelena agenda nema baš puno opravdanja….