Jeep će se pohvaliti kako je njegova ponuda takozvanih plug-in hibrida najpopularnija u Sjedinjenim Američkim Državama. Takva konfiguracija je dostupna na modelima Wrangler i Grand Cherokee i nosi oznaku 4xe, i ukršta dvolitarski turbobenzinac sa električnim agregatom za ukupno 375 konjskih snaga i maksimalnih 637 Nm obrtnog momenta. 4xe je u stanju da pruži vožnju od oko 40 kilometara sa jednim punjenjem baterije.
Međutim, kao i svaki drugi model sa motorom na struju, i 4xe je sklon požarima. Ne u tolikoj meri u kojoj javnost veruje da jeste, ali u dovoljno velikoj da natera Stellantis da objavi opoziv, i da preporuči vlasnicima da ne parkiraju svoje ljubimce izvan garaže jer u protivnom rizikuju da im cela kuća završi u plamenu.
Reč je o takvim izdanjima Wranglera proizvedenim od 2020. do 2024. godine, odnosno Grand Cherokeeju koji je silazio s proizvodnih traka u periodu nakon 2022. godine. Jeep nam kaže da je u opoziv uključeno oko 154 hiljade vozila, a da postoje dokazi da je trinaest već završilo u požaru.
Američki proizvođač vozila nije otkrio detalje o tome šta je tačno problem i uzrok požara, ali napominje da veruje da oko 5% vozila poseduje sporne delove koji izazivaju požare. Ali, pošto je nemoguće znati konkretno koji od njih je s problemom, potrebno je vratiti u servis sve prodate primerke verzije 4xe, kako bi se sprovele odgovarajuće provere.
Kao što smo spomenuli, Jeep predlaže vlasnicima da pakiraju svoje limene ljubimce napolju i da ne pune baterije, dok opoziv ne bude kompletiran. Do požara je dolazilo u momentima kada su terenci bili parkirani, ali se napominje da bi moglo doći i do kada su u pokretu.
Wrangler i Grand Cherokee naravno ne zahtevaju električni motor da bi bili voženi, pošto takođe poseduju i 2,0-litarski turbobenzinac, ali sama napomena da ne koriste motor na struju je naljutila vlasnike koji su se obratili sa pitanjem, „pa kog đavola sam onda doplatio za plug-in hibrid ako ne mogu da koristim električni motor?“. Čelnici Jeepa su se naravno izvinili i rekli ono čuveno, „brinemo o svojim mušterijama i radimo što je brže moguće da rešimo problem“.
Ovo inače nije prvi put da se vlasnici oba modela suočavaju s povećim opozivima. Još protekle godine je povučen veliki broj vozila, nakon što konstruktori nisu uspeli da zadovolje zakone o izduvnim gasovima, i to u američkoj saveznoj državi Kaliforniji. Vlasnici su naravno nezadovoljni, dok će mnogi reći, „pa kupio si Jeep, šta drugo možes da očekujes osim kvarova i opoziva“…
AutoRepublika
(576)
Na žalost, kod EV i PHEV ovaj rizik od požara je dosta čest razlog za opoziv.
Pa kako kod kojeg… jesi ikad čuo da se neki Mitsubishi zapalio?
U pravu si dragi Branko, o Mitsubishiju ne čuh ništa nekih 25 godina…
Micubiši je oličenje jedne vrhunske firme sa vrhunskim proizvodima i tehničkim rešenjima koju su satrli nesposobni rukovodioci. Kako su ih vodili, Micubiši je još i dobar kakav može da bude
Branko, zaista nisam ni pomislio na Mitsubishi kada sam pisao onaj gore post, ali, posle ovog tvog, kada sam u pretragu ukucao „Mitsubishi PHEV batery problems“, pojavilo se linkova koliko hoćeš, a evo samo primer jednog:
https://topclassactions.com/lawsuit-settlements/consumer-products/auto-news/mitsubishi-class-action-alleges-outlander-phevs-contain-battery-defect/
Zato i mislim da nisam mnogo pogrešio kada sam u prvom postu „generično“ naveo da se potencijalni problem kao iz teksta u nekoj meri odnosi na sva vozila te vrste, kao jedna od njihovih „prirodnih osobina“..
Problem kod litijum jonske baterije je što kada se zapali, gori burno i teško se gasi. E sad, požar je deset puta ređi ne EV nego kod SUS motora. Tako kažu istraživanja.