Nadležni organi Evropske unije će 4. oktobra glasati o tome da li će ovaj, očigledno veoma zatvoreni ekonomsko-politički savez uvesti dodatne carine od 45% na uvoz električnih vozila (EV) proizvedenih u Narodnoj Republici Kini, rekli su izvori novinara Bloomberga, ali pod uslovom da ostanu anonimni.
Zemlje članice EU dobile su nacrt uredbe za predložene mere. Glasanje među državama članicama EU je malo odloženo usred, u poslednjem trenutku pokretnutih pregovora s kolegama iz Pekinga, a sve s ciljem da se pronađe rešenje za izbegavanje nametanja novih drakonskih carina. Novi podaci bi i dalje mogli biti modifikovani, tvrde izvori Bloomberga, u članku koji citira rumunski Agerpres, gde smo i pročitali izveštaj.
Razgovori između dve strane se mogu nastaviti, čak i ako zemlje članice EU usvoje nove namete, ranije je objavila američka agencija Bloomberg.
Glasanje dolazi nakon što je istragom Evropske komisije otkriveno da Kina nepravedno subvencioniše svoju industriju razvoja i proizvodnje električnih vozila, pa je procenjeno da bi uvođenje carina bilo neophodno kako bi se osiguralo da evropski proizvođači automobila nisu u nepovoljnom položaju. Očigledno je pretpostavka da Evropska unija „pravedno“ subvencioniše automobilsku industriju na svom tlu.
Neke zemlje članice EU, uključujući Nemačku i Španiju, upozorile su na opasnosti koje donosi uvođenje carinskih teretaa, najpre jer bi carine mogle da dovedu do pokretanja trgovinskog rata širokih razmera. Kina je drugi najveći trgovinski partner Evrope, sa trgovinom između dve strane koja je prošle godine dostigla 739 milijardi evra.
EU i Kina razgovaraju o pregovaračkom rešenju, koje bi podrazumevalo mehanizam kontrole izvoznih cena i obima, umesto dodatnih carina.
AutoRepublika
(52)