Volkswagen razmatra zatvaranje fabrika i u Kini?
Više puta pisasmo o tome, pa i danas, da koncern VW najavljuje zatvaranje fabrika u Nemačkoj, uz otpuštanje ljudi (vidi posebnu vest), a sada je slična vest stigla i iz Kine.
Tamo se nemački proizvođač automobila suočava sa sve većom konkurencijom lokalnih proizvođača. Na udaru su proizvodna mesta zajedničkog preduzeća SAIC-VW, a pre svega je reč o fabrici u Nanđingu. Otvorena je 2008. godine, zauzima površinu od 635 hiljada kvadratnih metara i dizajniran je za proizvodnju 360 hiljada automobila godišnje. Trenutno, fabrika proizvodi modele Volkswagen Passat, Škoda Kamiq i Škoda Superb. Drugi kandidat za zatvaranje (ili bar restrukturiranje) jeste fabrika u Ningbou, gde se proizvode automobili VW (Lamando, Tharu, Teramont, Viloran) i Škoda (Octavia, Karoq), kao i krosoveri Audi Q6.
Pretpostavlja se da će radnicima ovih preduzeća biti ponuđeno da pređu u drugu fabriku SAIC-VW u Jiženu. Zanimljivo je da su pre dve godine upravo u Jižen prebačeni neki radnici prve zatvorene fabrike Volkswagena u Šangaju. Međutim, kinesko predstavništvo koncerna Volkswagen još nije zvanično potvrdilo zatvaranje ili prodaju svojih pogona, ograničavajući se na rutinsku frazu o transformaciji proizvodnje automobila i komponenti u skladu sa zahtevima tržišta.
Zajedničko preduzeće SAIC-Volkswagen bilo je među pionirima intervencije globalne automobilske industrije u Kini: osnovano je 1984. godine, a proizvodnja automobila počela je 1985. Drugo zajedničko preduzeće FAW-VW počelo je sa radom tek šest godina kasnije.
Od 2016. do 2019. godine sve fabrike SAIC-VW proizvodile su preko dva miliona automobila godišnje, ali je nakon toga potražnja počela da opada, a rezultat 2023. je samo 1,21 milion automobila. Kineski kupci gube interesovanje za modele na gorivo, ali za Volkswagen oni i dalje čine osnovu kineske ponude, a Škoda tamo uopšte ne nudi elektrifikovane automobile. Štaviše, pre nekoliko godina pojavile su se glasine da bi Škoda mogla u potpunosti da napusti kinesko tržište, ali posao još uvek traje. Ukupno, nemački koncern ima 39 pogona u Kini, koji zapošljavaju više od 90 hiljada ljudi.
AutoRepublika
(187)
Mnogi ino proizvodjači u Kini u skorije prolaze slično kao VW grupa, a neki možda i još gore, tako da ova vest nije ništa neobično.
U Kini je sad Hyper-kapitalizam i ko preživi taj ciklus ostaje vecno…i Kini namerno država daje subvencije novim proizvodjacima i ima jih preko 100 i da najjačih 10 če ostati to je teška borba koju če svi strani morati ugasiti fabrike…samo če još domači ostati…Japanci več beže.
Tacno je da kineska vlada investira u startapove i postojece firme ali razlog nije nekakva kapitalisticka surova borba izmedju firmi vec briga kineske vlade da zaposli omladinu! Nove generacije stizu a radnih mesta nema dovoljno.
VW je ipak poseban slucaj – propada velicanstveno, turbulentno, sa neocekivanim obrtima i odlukama, kao de je scenario napisan u Holivudu! Juce je diskretno lansirana vest da ce vlada Nemacke da se umesa u spasavanje VWa.
Kao prvu akciju u procesu spasavanja VWa predlazem kolektivnu psihijatrijsku seansu za kompletno rukovodstvo VWa. Razlog: oni moraju da se oslobode duboko ukorenjenih shvatanja ko su i sta su – suvise dugo su bili dominantni u svetu i sada tesko prihvataju cinjenicu da propadaju a nemaju pojma zasto! Psihijatar im je potreban da im upali svetlo u glavi. 🙂
Propada firma koja je prosle godine imala profit od 22,5 milijardi evra hehe.
Pa sta bi se tek reklo za ostale onda?
Cifra ti je tacna ali je vezujes za pogresno ime. Prosle godine je profit od 22,6 milijardi evra imala cela korporacija VW – Porsche, Audi, Skoda, SEAT, Bentley, Lamborghini, VW marka. Zarada marke/brenda VW je bila mnogo manja, koliko – ne mogu da pronadjem. 🙂
Problem je nacin kako zurnalisti prikazuju rezultate poslovanja, jednostavno kazu „VW“ a tek tu i tamo u tekstu saznas da je rec o korporaciji a ne o marki/brendu.