Prikazan je električni kombi Renault Estafette
Renault se u velikoj meri oslanja na svoje bogato istorijsko nasleđe za inspiraciju. Prvo, svet je video električnu reinkarnaciju Renaulta 5, serijski električni krosover Renault 4 je na putu, a postoje planovi za komercijalna vozila. Koncept dostavnog kombija Renault Estafette predstavljen je na sajmu u Hanoveru.
Kompanija je već imala automobil sa ovim imenom. Originalni Estafette bio je prvi automobil francuskog brenda sa pogonom na prednje točkove: pojavio se 1959. godine, dve godine pre Renaulta 4. Ispostavilo se da je porodica kompaktnih kombija i minibuseva bila neverovatno popularna ne samo u Francuskoj, već i širom sveta. Automobili su čak isporučivani u SAD i Kanadu! Proizvodio se i u Meksiku, Rumuniji i Alžiru, a u francuskoj fabrici do 1980. godine, dok je montaža u Meksiku prekinuta tek 1986. godine.
Sada je istorijsko ime dato električnom dostavnom vozilu. Međutim, njegov izgled je potpuno u skladu sa našim vremenom, a samo LED krugovi na dnu prednjeg kraja odnose se na njegovog pretka. Proizvođač tvrdi da novi Estafette, dugačak 4.870 mm, zauzima isto toliko prostora kao i serijski kombi Renault Kangoo, a upravljivost je uporediva sa Clijom.
Istovremeno, tovarni prostor sa zapreminom od 7,1 m3 nije inferioran u odnosu na neke verzije punopravnog kombija Renaulta Trafica. Zahvaljujući velikoj ukupnoj visini (2.590 mm), ljudi do 190 cm visine će moći da uđu u tovarni prostor bez saginjanja.
Umesto uobičajenih krilnih vrata, ugrađeni su klizni delovi, a na krmi se nalazi ulaz u formi roletne. Retro stil vlada u kabini kombija sa jednim sedištem sa obiljem uglova, rešetki i jarkih boja. Znaci vremena postali su ekran instrument table od sedam inča i displej medijskog sistema od dvanaest inča.
Pored toga, sa leve i desne strane upravljača su instalirani kompaktni ekrani osetljivi na dodir, ali njihova funkcionalnost je ograničena: u stvari, oni igraju ulogu vidžeta. Na krovnim stubovima nalaze se još dva ekrana od deset inča, koji zamenjuju uobičajene bočne retrovizore. U skladu sa željama vozača, unutrašnjost kombija za dostavu obiluje raznim pregradama za sitnice i kutije.
A sada najzanimljiviji deo. Novi Renault Estafette uopšte nije izložbeni automobil, kako se čini. Kombi je izrađen na električnoj platformi FlexEVan, koju je razvio Flexis. Ovo zajedničko preduzeće Renault grupe (45%), Volvo grupe (45%) i CMA CGM (10%) registrovano je prošlog proleća, a glavni cilj mu je razvoj i proizvodnja lakih komercijalnih električnih vozila.
Štaviše, francuska transportna kompanija CMA CGM je ovde sa razlogom, jer je zainteresovana za proširenje spektra usluga.
Još jedna zanimljiva karakteristika vozila je korišćenje elektronske arhitekture SDV (Softverski definisano vozilo). To podrazumeva jedinstveni standard interfejsa i opsežne onlajn mogućnosti za operativne organizacije. Međutim, tehničke karakteristike vozila još nisu otkrivene. Oni bi trebalo da postanu poznati bliže 2026. godini, kada je planirano da počne serijska proizvodnja u Renaultovoj fabrici u Sanduvilu.
AutoRepublika
(287)
Kod ovog istroijskog objašnjenja, meni je jedan kombi mnogo poznatiji a liči na ovog… Da možda ne bi trebalo doati i IMV na listu gdje se proizvodila varijanta ovog kombija? Možda će Matija znati više o ovome, jer njegova dob doseže dublje u istoriju naše automobilske industrije a čini mi se da je imao i ukrštanja koplja sa IMV tokom A075 projekta…
IMV Novo Mesto ovde nema sta da trazi jer se ovde govori samo o Renaultu i njegovoj istoriji. Koncept sa prednjom kabinom i motorom izmedju sedista dugo je bio prisutan na trzistu, sve dok novi propisi bezbednosti nisu zahtevali deformacionu zonu napred. Renaultova dizajnstudija Estafette je izuzetno funkcionalna i simpaticna! Ovo je pravo dostavno vozilo za grad! Nadajmo se da ce uci u seriju! Za dostavna vozila koja se skoro iskljucivo krecu po gradu trebalo bi vratiti u upotrebu koncept sa prednjom kabinom. Razlozi: velika usteda u prostoru i skraceno rastojanje osovina, cime se povecava okretnost vozila. E-pogon je idealan… Pročitaj više »
Ima li IMV kombi ikakve veze sa Renalt-om?
Ne verujem. To je nekakva prastara licenca, cija – Boga pitaj.
Generalno su Slovenci radili(kao i SFRJ po licenci Tomos-Puch,Rog -Puch,Gorenje masine-Zanussi…..Jedino Elan.
Na zalost, tako je! Sopstveni razvoj bio je ignorisan, cak prezren!
Bicikla i mopede SFRJ je radila po licenci ,ali podmornice smo razvijali i proizvodili sami.
Na linku ispod, malo više o IMV kombiju:
https://www.autoslavia.com/imv-kombi-industrija-motornih-vozil-novo-mesto/
Na tom linku je slovenacki izvestaj.
Isti model Nemci zovu „DKW 1000 T“ a proizvodjac je DKW Novo Mesto.
Vidi sliku dole:
Ono sto sigurno znam jeste obim investicije u presovanu karoseriju. Ne verujem da je IMV u tada bio u stanju da investira u presovanu konstrukciju!
Mnogo kasnije, tokom 80-tih i 90-tih godina, beogradski IMR se nasukao sa pokusajem da osvoji presovanu karoseriju za svoju Taru. Krajem 90-tih je bankrotirao zbog velikih zaduzenja i nikada nezavrsenog projekta.
Što se tiče novog kombija, biće omiljen djeci u vrtiću, idealan za skupljanje igračaka a izgleda da je napravljen od Lego kockica 😀 Sviđa mi se što je predodređen za dostave, tu električni kombiji mogu da pokažu svoje prednosti. Ne sviđa mi se što su stavili veliko međuosovinsko rastojanje jer to povećava prečnik zaokreta, koji je bitan kod ovih vozila, predak mu je imao znatno manje i bolju okretnost. Ne sviđa mi se ni što su ova police „onako“ stavljene… trebao bi neki mehanizam koji drži pakete na mjestu, to stalno njiše, udara, lupa… kad su paketi na podu onda… Pročitaj više »
Ovo je samo „vašarski“ primerak.
Ko zna u koliko će varijanti doći ovaj kombi, raznih namena i konfiguracija, broja sedišta, dužina.
Možda i putnička varijanta, putarac……