Prodaja kineskih električnih automobila već pogođena novim carinama koje nameće EU
Nedavno uvedene dodatne carine koje je nametnula Evropska Komisija za električna vozila koja na teritoriju Evropske unije dospeju iz Kine kao zemlje proizvodnje, su dovele do toga da uvoz kineskih elektromobila tokom jula bude usporen. Novouvedene carine su na snazi od 5. jula i odnose se na BYD (17,4%), Geely (19,9%) i SAIC, uključujući MG (37,6%).
Prema analitičarima iz kuće Dataforce, a koji objedinjuje rezultate iz šesnaest zemalja članica EU koje su do sada objavile prošlomesečne brojke, broj novih električnih vozila koje su kineski proizvođači automobila registrovali u EU pao je za 45% u julu, u poređenju sa junom 2024. godine. Pad ovog pokazatelja dolazi zbog žurbe automobilskih kompanija da nabave automobile distributerima, pre nego što dodatne carine stupe na snagu. U stvari, mnogi distributeri su registrovali više automobila u junu da bi ih prodali u narednim mesecima.
„Svedočimo značajnim pritiscima različitih kineskih proizvođača u pogledu oslobođanja zaliha stvorenih u junu, a koje će najverovatnije poremetiti tečno poslovanje zbog predimenzioniranih zaliha,“ kaže automobilski analitičar Matijas Šmit.
Ipak, nisu samo kineske marke u problemu koji se ogleda kroz pad obima prodaje električnih vozila od 36%. Naime, BMW, Stellantis i Tesla takođe uvoze četvorotočkaše montirane u Kini, pa su i ta vozila predmet dodatnih nameta. Malo je dokaza koji ukazuju na to da su kineski brendovi kastrirali ambicije u pogledu širenja u Evropi, kao trećem po veličini regionalnom automobilskom tržištu nakon Azije i SAD.
Tržišni udeo MG-a (kao proizvoda koncerna SAIC Motor), BYD-a i drugih kineskih brendova je značajno porastao, a u julu je njihov udeo na tržištu električnih vozila, na tlu Evropske unije, porastao na 8,5%, prema podacima Dataforcea, sa 7,4 % od pre godinu dana. Iako električna vozila i dalje predstavljaju mali deo celokupnog evropskog tržišta, ona će vremenom dominirati, nakon napuštanja motora s unutrašnjim sagorevanjem goriva.
BYD je tokom jula plasira tri puta više električnih vozila na 16 tržišta, u odnosu na prošlu godinu, dok je MG prijavio pad prodaje od 20%, a Polestar za 42%.
Najpopularniji brend među kineskim predstavnicima je BYD i isti se agresivno širi celim kontinentom. Odluka uprave tog privrednog diva da sponzoriše fudbalsko Evropsko prvenstvo u Nemačkoj je donela priliku na adrese pet milijardi ljudi da opaze prateću reklamu na televiziji. Podsećamo da firma gradi novu fabriku u Mađarskoj.
AutoRepublika
(128)
ne mogu da verujem da sam kliknuo na reklamu na ovoj stranici i da me je odvela na drugi sajt u okviru istog taba. drugim rečima, otišao sam sa ovog sajta. promenite to! kada kliknem na reklamu treba da me odvede tamo u drugom tabu, da bih se kasnije vratio ovde i nastavio da čitam. unapred hvala!