Australijski mediji javili su danas, pozivajući se na generalnog direktora Citroena u Australiji Dejvida Ovena, da francuskaa marka napušta tržište nakon detaljne analize trenutnog konkurentskog okruženja, procene postojećih i budućih modela Citroena, kao i preferencija kupaca novih automobila iz Australije.
Od januara do jula ove godine, Citroen je prodao samo 87 automobila u Australiji (-35,6% u odnosu na isti period prošle godine), i to uprkos sniženjima najavljenim u julu. Australijski magazin Drive dodaje da je, u poređenju sa vrhuncem prodaje Citroena 2007. godine, potražnja za automobilima ove marke pala za 94%.
Drive takođe izveštava da je prvi Citroen stigao u Australiju 1923. godine, samo četiri godine nakon što je kompanija lansirana u Francuskoj. Bilo je lokalne proizvodnje i velikih planova, ali se na kraju sve svodilo na uvoz, koji je nadgledala lokalna kompanija Inchcape, i devet zastupnika širom zemlje. Citroen trenutno nudi samo četiri modela u Australiji: prethodnu generaciju C3, C4 i C5 Aircross i Citroen C5 X. Lokalni prodavci prestaće sa prodajom novih Citroena 1. novembra ove godine, a od tada će nuditi samo servis i popravke.
Peugeot je i dalje na tržištu: njegova prodaja u Australiji u prvih sedam meseci ove godine iznosila je 1.341 automobil (-2,4%). Renault je prodao 3.372 automobila u Australiji u istom periodu (-33,9%). Generalno, jasno je da Australijanci danas ne vole francusku tehnologiju.
A šta oni voljno kupuju? Lider australijskog tržišta novih automobila za prvih sedam meseci ove godine bila je Toyota, koja je prodala 144.006 automobila (+29,2% u odnosu na isti period prošle godine), drugo mesto zauzeo je Ford (57.371 jedinica, +26,7%), treće mesto Mazda (57.023 jedinica, +2,9%), četvrto mesto Kia (47.920 jedinica, +5,8%) i peto mesto Mitsubishi (45,352 jedinica, +29,6%).
Prvih pet najpopularnijih modela za isti period su: Ford Ranger (35.230 prodatih jedinica), Toyota RAV4 (31.338 jedinica), Toyota Hilux (29.105 jedinica), Mitsubishi Outlander (16.553 jedinica), Toyota Corolla (15.867 jedinica).
Dodajmo da je Citroen i danas među autsajderima na tako velikim tržištima kao što su Kina i Indija, ali još ne planira da napusti ove zemlje.
AutoRepublika
(1175)
101 godina je zaista veoma dug period, u kom smislu je ovo baš tužna vest.
Citroen je se odavno izgubio u vremenu i prostoru.Dok je pravio orginalna, svemirska auta( DS, SM) i u Australiji je imao prodju.Kad je poceo praviti bezlicne proizvode bez hidraulike, kupci su mu okrenuli ledja.Ja licno, ne mogu da zamislim Citroen bez hidraulike.Za 100 godina postojanja u zemlji kengura, mogao je se prilagoditi lokalnim potrebama i proizvoditi pikapove tipa Tojote Lendkruzer.Prvo sam sebi moras pomoci pa ce ti tek onda i Bog pomoci.
Kad god ga vidim na ulici ostanem bez teksta…CX GTI Turbo
Tako je! Trebalo bi ga malo modernizovati i to je pravi Citroen!
Citroen ima problema na vise trzista – Australija, Indija, Kina, itd. – da li njegovi menadzeri analiziraju uzroke?
Prvorodjeni Tavares ima resenje: ugasiti marku
Ne verujem u to jer je PSA njegov „prvijenac“ u karijeri. Ali isto tako ne verujem da ima resenje za njega. On nije kreativan covek. Trebalo bi da pusti Dejana i mene! 🙂
malo sam bio sarkastican, s obzirom da je nedavno pretio gasenjem nekim markama
Bez brige, shvatio sam! 🙂
Evropu će on napustiti kako delaju
Previse malo trziste da bi se gubilo vreme na njega. Najprodavaniji brend svega 144.000 vozila u prosloj godini.
Nije rec o hirovima pojedinacnih trzista vec o generalnom portfoliju Citroenovih modela. Za uspeh nije dovoljno biti samo „cudan“, kako su cesto tvrdili zurnalisti. Potrebne su inovacije i moderan dizajn. Kod Citroena je aerodinamika bila sastavni deo imidza i sasvim ocigledna u njegovom dizajnu. Sta je Citroen danas? Ne bih znao da objasnim. Jedan haoticar – to bi bila prava definicija.
Ostavice mesto za Daciu.Mada se ona verovatno prodaje pod Renoovom znackom .