Mazda CX-50 je debitovala u novembru 2021. godine, a krosover je prvobitno bio namenjen tržištu Severne Amerike. Model je počeo da se proizvodi u januaru 2022: proizvodnja je pokrenuta u novoj fabrici zajedničkog preduzeća Mazde i Toyote (Mazda Toyota Manufacturing), koja se nalazi u Hantsvilu, Alabama. Toyota Corolla Cross za američko tržište takođe silazi sa ove proizvodne trake.
CX-50 je već dostupan u zemljama Latinske Amerike, a njegova proizvodnja je počela i u Kini.
Sada je za američko tržište japanska kompanija predstavila model Mazda CX-50 za 2025. godinu, glavna inovacija je bila dostupnost verzije sa drugačijim pogonskim sistemom. Ovaj krosover dobio je hibridni sklop od Toyote zasnovan na četvorocilindričnom motoru zapremine 2,5 litara, koji radi u tandemu sa tri elektromotora (jedan je pozadi) i kontinualno varijabilni menjač sa elektronskom kontrolom (eCVT); uključena je i mala baterija.
Ukupna snaga ovog sistema je 222 KS, a maksimalni obrtni moment je 220 Nm. Sve verzije modela, uključujući i hibrid, imaju pogon na sva četiri točka.
Kompanija je istakla da je kombinovana potrošnja goriva Mazde CX-50 Hybrida 6,2 litra na 100 km. Ova cifra je približno 40% bolja od one kod CX-50 2.5 S (opremljen 2,5-litarskim turbo motorom Skyactiv-G sa četiri cilindra sa 230 KS i 420 Nm), što znači da će omogućiti vlasnicima da značajno uštede na benzinu.
Nosivost benzinsko-električne verzije krosovera je 680 kg, a poseban režim omogućava transport prikolice težine do 1.588 kg.
Nova Mazda CX-50 ima nekoliko vizuelnih razlika u odnosu na verzije sa tradicionalnim motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Krosover sa sufiksom Hybrid ima drugačiji donji deo prednjeg branika, standardno su u ponudi felne od 17 inča originalnog dizajna, a za skuplje verzije obezbeđen je set 19-inčnih. Unutrašnjost hibrida može biti ukrašena crvenom kožom.
Početna hibridna verzija dolazi sa audio sistemom sa 8 zvučnika, multimedijalnim sistemom sa bežičnim Apple CarPlayem i Android Autom, ekranom osetljivim na dodir od 10,25 inča, četiri porta USB-C i ugrađenim asistentom Alexa. Takođe dolazi sa bežičnim punjenjem pametnog telefona, električnim vratima prtljažnika i grejanim prednjim sedištima.
Za tradicionalne „SUS“ verzije, postoje i neke nove funkcije za modelsku 2025. godinu. Tako su sve verzije modela dobile sistem Alexa i niz dodatnih standardnih bezbednosnih funkcija, uključujući obaveštenje o proveri zadnjeg sedišta pri izlasku, poboljšanu verziju sistema Smart Brake Support, koji sada može da prepozna pešake noću, kao kao i tehnologiju za sprečavanje frontalnog sudara.
Cena hibridne verzije u SAD varira između 33.970 i 40.050 dolara. Za početnu verziju „običnog“ CX-50 se traži najmanje 30.300 dolara, a kupovina vrhunske verzije koštaće 43.300 dolara.
AutoRepublika
(2478)
šteta što Mazda CX-50 nije predviđena za evropsko tržište…
Facelift CX30 će biti CX50 u malom, bukvalno prekopirani dizajn CX50 u detaljima
Da, bice kopiran – osim velicine.
Sve sok se baterija ne naduje,ili crkne neka celija,pa nece moci da se reparira vec se menja cela baterija a kosta od 10-20 000 dolara!Hibridni smece!
Kakav si ti glupi indijanac.
Jesi ti glupan jedan
Jedna celija košta 100€ i zamjenjena je za pola sta….pametnjakoviču
Hibridi se dobro prodaju! A sada, molicu fino, to isto za iste pare u Evropi! Zasto da ne?