Ferrari bataljuje serijsku ugradnju navigacionih sistema
Ugrađena navigacija je dug niz godina bila percipirana kao element vrednije opreme, ali danas je mnogi proizvođači automobila često nude kao deo serijskog paketa. Međutim, Ferrari je opredeljen da tu praksu, s novim modelima praktično okonča.
Razlog za takvo opredeljenje proizvođača egzotičnih četvorotočkaša je pronađen u jednostavnoj činjenici koja otkriva da je tehnologija prikazivanja podataka s telefona na ekranima multimedijalnih sistema automobila, dostigla takav nivo da ugrađena satelitska navigacija jednostavno nije od velike važnosti. Zgodno ih zamenjuje takozvana telefonska navigacija i mapa je prikazana preko sistema, odnosno protokola kao što su Apple CarPlay i Android Auto.
Oba interfejsa (Android Auto i Apple CarPlay) su deo serijske opreme Ferrarija i takvo stanje traje od 2021. godine. Prvi model Ferrarija koji je dobio opciju podrške sistema za povezivanje s pametnim telefonima Appleom Car Playom je bio Ferrari FF. Godina kada je ovo premijerno uvedeno u pomenuti model je bila 2014. Međutim, oni koji koriste telefone sa sistemom Android Auto, na harmoniju s Ferrarijem su morali da pričekaju pet godina u odnosu na imaoce tehnologije Applea.
Pored lakog i pouzdanog povezivanja mobilnih telefona s odnosnim sistemom koji je integralni deo automobila, proizvođač četvorotočkaša prednost vidi i u skoro stalnom unapređenju geografskih karata koje su ugrađene u mobilne navigacione sisteme.
„Mislimo da telefoni omogućavaju fantastično preslikavanje podataka i da su najviše bogougodne za korisnike vozila. Povrh svega, nude i najažurnije mape,“ reče Emanuele Karando, Ferrarijev šef marketinga. To je izrekao na upit kolege iz australijske publikacije Drivea.
Pored toga, proizvođač automobila je uzeo u obzir da ljudi propetog konjića na četiri točka obično ne koriste svaki dan. Nakon što sednu za volan, neće morati da se navikavaju na drugačiji navigacioni sistem i na njegove kontrolne funkcije, već jednostavno mogu da koriste svoj telefon i željenu aplikaciju za navigaciju na koju su navikli. I zaista ima smisla to što navodi Ferrari.
U prilog svemu iznetom govori i činjenica da su novi Ferrari Purosangue i nedavno prikazani 12Cilindri stigli na tržište bez ugrađenog sistema navigacije.
AutoRepublika
(149)
Videli od Dačije
Pa, ljudi, o ovome vec odavno govorim – da bi ustedeli troskove u vezi kompjuterske zastite proizvodjaci automobila treba samo da ukinu vezu auto-internet. Ovu istu vezu moze da preuzme moderan telefon. Odgovornost kompjuterske zastite prebacuje se na telefon a proizvodjac se oslobadja troskova. Vazan efekat – mozemo ponovo da vozimo male i jeftine automobile koji su sada izbaceni iz programa upravo zbog troskova zastite!
U Ferariju mi ni radio-prijemnik ne bi trebao.