Američki predsednik Džo Bajden je nedavno uveo jezive carine na uvezene automobile koji su proizvedeni u Kini. Oni koji žele da dopreme četvorotočkaše iz ove države će morati platiti dodatni namet u vrednosti od 27,5%, a ukoliko je vozilo na struju, onda brojka raste do 100%.
Iako nijedan kineski brend trenutno ne posluje „preko bare“, većina ljudi verovatno nije upoznata sa informacijom da i tamo možete da kupite automobile koji su napravljeni u Kini.
Jenkiji su protekle godine kupili više od petnaest miliona novih četvorotočkaša, a oko 104 hiljada njih je stiglo iz Kine. I to će vas sigurno iznenaditi kada vam kažemo o kojim modelima je reč, pošto se neki od njih smatraju „čistokrvnim Amerikancima“. Pričamo o vozilima kao što su Buick Envision i Lincoln Nautilus, koji su zapravo činili većinu spomenute prodaje, a pridružio im se i Volvo, što preko sopstvenog brenda kao i preko divizije Polestar. Volvo i Polestar su inače u vlasništvu kineske firme Geely.
Volvo S60L je bio prvi model sa značkom „Made in China“ koji se prodavao u Sjedinjenim Američkim Državama kada je debitovao još 2016. godine. Posle su ga pratili Buick Envision i hibridni Cadillac CT6, dok se spomenuti Lincoln Nautilus pridružio ove godine. Polestar 2 je debitovao 2019. godine dok je „trojka“ stigla ove godine.
Dok se 104 hiljade vozila čini kao „sitna riba“ u poređenju sa više od petnaest miliona, potrebno je reći da je takva cifra za čak 45% veća u poređenju sa istim periodom iz 2022. godine. U prvom tromesečju ove godine je prodato 28 hiljada vozila iz Kine, od čega je samo 2.217 jedinica otišlo na električne modele.
Mediji pišu da oni koji već voze automobile s nalepnicom „Made in China“ nemaju razloga za brigu pošto ne moraju platiti nikakve dodatne kazne, ali bismo mogli da vidimo rast cena na novim četvorotočkašima pod uslovom da ne budu eliminisani. To bi se posebno moglo pokazati problematično za Buick, čiji je Envision drugi najpopularniji model brenda.
Kada je reč o Nautilusu, ranije se proizvodio u Kanadi, pa nas neće iznenaditi da Ford ponovo otvori tu fabriku. Ona je ranije najavljena za proizvodnju novog neimenovanog električnog krosovera. Volvoov model S90 bi mogao da bude ugašen zbog slabe potražnje za limuzinama, ali će Šveđani, to jest Kinezi, imati težak posao sa brendom Polestar.
Slična priča se odigrala krajem sedamdesetih godina na temu japanskih automobilskih proizvođača, koji su rešili problem tako što su izgradili fabrike „preko bare“. Neće nas iznenaditi ako i Kinezi krenu istim putem…
AutoRepublika
(108)
Izvorno kineske firme teško ce proci,jedino nesto sa američkim imenom.Tako je sa mob.telefonima prodaju jedino Motorolu koja je u kineskim rukama,ostali su bolji ali ih nema ..