Pre nekoliko dana je u posetu Republici Srbiji stigao dragi gost, predsednik Narodne Republike Kine, Si Đin Ping i tom prilikom je u njegovu čast, na brojnim vidnim mestima istaknuta zastava, te donedavno najmnogoljudnije zemlje na svetu. Međutim, to je učinjeno na nelegalan način jer naš zakon onemogućava samostalno isticanje zastava trećih zemalja (bez da bude u paru s našom zastavom). U Italiji se analogna regulativa poštuje, i za razliku od nas, u zemljama EU se zakoni u principu poštuju, jer se za kršenje istih po pravilu odgovara. Drugim rečima, da smo članice EU, nadležne institucije ne bi mogle da nam objasne kako vožnja sa simultanim prisustvom alkohola i kokaina nije protivpravni čin, dok bi narkoman ekspresno završio u zatvoru.
Elem, da se vratimo italijanskim aktuelnostima i Fiatu, umesto da se bavimo Meklarenom i kumstvima. Naime, policija je na apeninskom poluostrvu onemogućila distribuciju Fiata Topolina i zaplenila je 134 primeraka tog vozila, a zbog isticanja malene zastave Italije, uprkos tome što kvadricikli nisu proizvedeni na romanskom poluostrvu.
Ovo nije izolovani slučaj na relaciji italijanska vlada – Stellantis. Sećate se kako je najmanji krosover Alfe Romea trebalo da se zove Milano? Preimenovan je u Junior pošto italijanske vlasti nisu bile oduševljene originalnim imenom, odnosno zloupotrebom poznatog grada na severu države. Lokalni zakonodavac je blokirao grupu Stellantis da koristi italijansko ime na vozilu napravljenom van zemlje u obliku čizme. Eto, sada se nešto slično dešava i s drugom markom Stellantisa, to jest s Fiatom.
Fijat ima problema sa prodajom slatkog Topolina u Italiji. Gradski automobil, zapravo četvorocikl, u smislu zakonske klasifikacije, drži se istorijskog imena, ali mora da ukloni malu italijansku zastavu. Italijanska policija zaplenila je čak 134 Topolina u lučkom gradu Livorno u Toskani. Krivac? Bočna zastavica koja se nalazi pored ručke vrata ne bi trebalo da bude tamo, ali ni na nekom drugom mestu na vozilu.
Omanje EV se ne proizvodi u Italiji jer se proizvodnja odvija u fabrici u marokanskom gradu po imenu Kenitra. Tu se takođe sklapaju sestrinski modeli Citroen Ami i Opel Rocks Electric. Zakon koji zabranjuje Fiatu da koristi italijansku zastavu na proizvodu napravljenom na drugom mestu datira od decembra 2003 i u njemu se navodi da „uvoz i izvoz u cilju komercijalizacije ili stavljanja u promet ili izvršenja radnji koje su nedvosmisleno usmerene na stavljanje u promet proizvoda koji nose lažne ili obmanjujuće naznake porekla ili porekla predstavljaju krivično delo i kažnjivi su. saglasno odredbama člana 517, a koji je sastavni deo Krivičnog zakona“.
Takav čin predstavlja obmanjujući detalj, odnosno naznaka „proizvedeno u Italiji“ na artiklima i robi koja nije poreklom iz te države nije u skladu sa evropskim propisima o poreklu. To predstavlja dovođenje kupaa u zabludu, čak i ako su poreklo i poreklo proizvoda, na drugom mestu na vozilu naznačeni ispravno. Prekršilac se kažnjava administrativnom kaznom od 10 do 250 hiljada evra.
Stellantis nema drugog načina osim da ukloni zastavu da bi prodao te zaplenjene primerke Topolina. Iako se sićušno EV ne proizvodi u toj romanskoj zemlji, italijanski motiv je dodat jer je četvorocikl razvijen u Torinu, navodi Fiat. Portparol Stellantisa rekao je La Repubblici da je Fiat „funkcionisao u potpunosti u skladu sa propisima“, čime je postalo jasno gde je Topolino napravljen bez pokušaja da obmane kupce. Kompanija se složila da ukloni problematičnu nalepnicu kako bi deblokirala ta 134 automobila zaglavljena u luci.
Ono što je čudno u celoj ovoj priči je da je Fiat pre godinu dana predstavio preporođeni Topolino. To znači da su italijanske vlasti imale dovoljno vremena da upozore Stellantis o mogućnosti zaplene njihovih automobila. Čini se da je Fiat očekivao da će se izvući, slično kao što je Alfa Romeo mislio da bi bilo u redu da koristi odrednicu „Milano“ za mali i lepi krosover.
AutoRepublika
(220)
Zajebani Italijani. Ali, neka, podržavam.
Kao i deo teksta pre toga o temama iz Srbije.
Zato na Pandu nek nalijepe srpsku zastavu 😀, svakako se pravi u fabrici koja se zvala Zastava 😉
Saglasan sa predlogom 😊
„…to jest s Fiatom“, „Fijat ima problema…“
Ja ovaj sajt posjećujem da se edukujem u pravopisu, međutim sad sam zbunjen kako se pravilno piše FIAT na našem jeziku… 🤔
Možda ovako: Ako je riječ o proizvodnji iz inostranstva da se zove Fiat, a ako je u pitanju 500L, nova Panda, ili ostali stari modeli koji su napravljeni u Kragujevcu, da ze zove Fijat?
E sad da li po Vujakliji ili Vukajliji pitanje je sad! 😉
Rado bih ti pomogao u tvojim „jezičkim nedoumicama“, ali, mnogo puta do sada sam shvatio da sam i sam dosta „nepismen“, tako da nije moje da drugima delim packe ili savete po pitanju gramatike i pravopisa 😊
Zasto da ne, samo napred! Pravi prijatelj ima pravo da ukaze na gresku da doticni ne bi upao u jos vecu! 🙂
FIAT je skracenica od „Fabbrica Italiana Automobili Torino“. U toj skracenici slovo „J“ ne postoji. Dakle FIAT.
Na Made in ……….grade se mitovi.Specijalno Made in Germany.danas se moze uslovno shvatiti ,Ne samo da se proizvodi van predmetne zemlje nego dizajnira i konstruise.Potpise se neka Svapska firma koja ima samo adresu u Nemackoj,sve ostalo daleki istok ponajviše kad su električni uredjaji u pitanju,neki alati itd. To im moze doci glave,mnogi ljudi jos uvek kupuju po automatizmu ali doprece to do njihovih ispravnih mozgova.Italijani zele da njihova trobojka bude na Ducatiju,Ferariju….Stelantis asimiluje sve u Pezo,kada su 1974 kupili Citroen umalo su ga ugasili,nacionalni ponos Francuza je spasao ime…
Dopada mi se reakcija italijanske vlade! Cuva se cistoca porekla – italijansko je samo ono sto se pravi u Italiji – parma sunka, parmezan, itd. 🙂
Reakcija italijanske vlade dopada mi se i sa stanovista opomene – „Italiji je potrebna prizvodnja, proizvodite ovde!“ Nadam se da ce ovi dogadjaji otvoriti dijalog ne samo u Italiji vec u celoj EU! U tom dijalogu treba da se resi fundamentalno stratesko pitanje – zasto je Evropa toliko skupa?