General Motors se našao na optuženičkoj klupi ne baš tako davno, nakon što je tužen da je prodavao lične podatke svojih mušterija. Do istine se verovatno nikada ne bi ni došlo da vlasnik modela Cadillac XT6 po imenu Romeo Čiko nije odbijen od strane osiguravajuće kuće zato što je najveći američki automobilski proizvođač prodao informacije o njegovom načinu vožnje.
Više o tome možete da pročitate ovde.
Voleli bismo da možemo reći da je to kraj priče, ali naravno situacija nije tako crno-bela. Automobilski proizvođači tvrde da sakupljaju informacije o nama da bi unapredili svoje proizvode, što verovatno i jeste istina, ali će ih takođe prodati svakome ko je voljan da plati. Kolege iz Automotive Newsa sada tvrde da je osam kompanija reklo američkom kongresu da će im isporučiti takve informacije ukoliko dokumenti budu zatraženi.
To su Toyota, Subaru, Mazda, Nissan, Kia, BMW, Mercedes i Volkswagen, pod uslovom da dobiju odgovarajuće pismeno (molbu) od suda.
Međutim, potrebno je reći da prema američkom zakonu, samo dobijanje zahteva poslatog od strane suda ne znači da je neko dužan da isporuči dokumente i da postupi po zahtevu, već firma mora to da uradi samo ako to sud izričito naloži. U prevodu na neki jednostavniji jezik, na ovaj poziv se gleda kao na „molbu“, a sudski nalog je taj koji mora biti ispunjen.
U zvaničnom izveštaju se navodi da takve informacije mogu poslužiti vladinim organizacijama kao dokazi, ukoliko se vodi sudski postupak protiv vas. Posebno se napominje vožnja u druge savezne države da bi osoba prisustvovala protestima, podržavala organizacije koje ne rade u interesu političara, ali i pokušaji prekida trudnoće (abortusa) gde se zakoni izvan saveznih država razlikuju. Takve informacije se takođe mogu dobiti i preko vašeg mobilnog telefona, ali u tom slučaju je još uvek potreban sudski nalog.
Naravno, neće biti potrebno puno vremena pre nego što krenu da pljušte tužbe, a ni spomenuta dokumentacija neće moći biti korišćena tokom sudskih procesa ako se pokaže da je do informacija dođeno na ilegalan način…
AutoRepublika
(152)
Pozdravljam akciju drzave, dosta je trgovine sa licnim informacijama!
Drzava je ta koja kupuje licne informacije.
OK, u pravu si. Informacije kupuje CIA.
Drugo, interesantno je pitanje da li nacin voznje dovodi do povecanog broja udesa. Konkretno, da li je Romeo Čiko uzrokovao vise udesa od prosecnog vozaca.
Eto stigosmo do toga, da oni koji istrijebise 150 miliona americkih indijanaca, sebe nazivaju „drzavom“.“Gusarska banda“ bi bila prikladniji naziv.