Amerikanci će reći da je Buick trebalo da bude eliminisan pre petnaestak godina, umesto Pontiaca, kada je General Motors prolazio kroz veliku krizu i bio primoran da gasi sve brendove koji nisu profitabilni. Buick je spasilo kinesko tržište zahvaljujući kojem je zapravo bio General Motorsov najprodavaniji globalni brend, a u toj državi se godišnje prodavalo više od 1,2 miliona primeraka u spomenuto vreme.
Danas su ipak neka druga vremena i Buickova prodaja u Kini je prošle godine iznosila „samo“ 517 hiljada vozila. Nismo sigurni zašto je tako, a mnogi će posumnjati da strategija da se orijentiše samo na električna vozila igra neku ulogu u tome (iako Kinezi kupuju više automobila na struju nego bilo ko drugi).
U svakom slučaju, Buick je protekle godine oživeo ime Electra, što se dešava po prvi put još od 1990. godine. Trenutno nudi krosovere nazvane Electra E4 i E5, a ponuda bi uskoro trebala biti proširena i sa limuzinom i krosoverom. Oba su debitovala na ovogodišnjem Salonu automobila u Pekingu i iako je reč samo o konceptima, razumno bi bilo očekivati da uđu u serijsku proizvodnju.
Američki proizvođač vozila ih naziva Electra-L i Electra-LT i prate identičnu dizajnersku strategiju koju je započeo koncept Wildcat EV iz 2022. godine. Sa međuosovinskim rastojanjem od tačno tri metra i ukupnom dužinom od 5.036 milimetara, Electra se smatra velikim automobilom za kineske uslove.
Kinezi su inače poznati kao veliki domaćini i jedna od najbitnijih prodajnih karakteristika je prostor na zadnjim sedištima za goste, a Electra dominira u toj kategoriji. Limuzina je jako elegantna dok je karavan više u proterenskom stilu.
O mehanici se zna jako malo osim podatka da je električni motor postavljen pozadi i da razvija 342 konjske snage, a autonomija sa jednim punjenjem baterije iznosi 700 kilometara. Radi poređenja, Electra E4 se nudi u konfiguracijama sa 241 i 283 konjske snage dok Electra E5 pruže iste agregate, ali i verziju sa 201 konjskom snagom.
Serijska proizvodnja bi trebala da krene naredne godine, a noviteti će biti rezervisani za kinesko tržište.
AutoRepublika
(123)
Vec na prvi pogled je jasno da je novi model Buicka kreiran po kineskom dizajnerskom kliseu: napred je spicast „ajkulin nos“, svuda su velike glatke povrsine a broj detalja je minimalan. Ovom stilu, koga licno smatram modernijim i elegantnijim od evropskog, moze da se zameri samo jedna stvar – nedostatak licnih obelezja marke! Posledica: kada se skine emblem ili se izostavi natpis ispod slike, niko nema pojma ko je proizvodjac! 🙂 Buick je mnogo brze shvatio nesto sto Nemci nisu – auto za kinesko trziste mora da se kreira u Kini i za ukus kineske publike! Posle niza neuspeha na… Pročitaj više »