Mercedes-Benz EQS dobio stil konvencionalne perjanice
Prilikom predstavljanja najveće električne dike Mercedes-Benza, modela iz klase EQS, što je organizovano 2021. godine, nemački konstruktor je posebno istakao da ovaj adut označava novu prekretnicu u razvoju asortimana proizvoda na četiri točka. A kako se EQS ne bi doživljavao kao „baterijska S Klasa“, tvorci su mu dali osben izgled. Ali, ne lezi vraže, prepoznatljiv dizajn, koji je svakako bio odličan za aerodinamiku, nije bio po ukusu kupaca Mercedesa, i teško da se možemo začuditi tome.
Stoga nikako nije iznenađujuće što su u razvojnom timu Švaba odlučili da osveženom električnom automobilu daju prepoznatljive karakteristike klasičnog Mercedesa.
Glavna karakteristika ažuriranog liftbeka bi se mogla opisati kao imitacija tradicionalne rešetke hladnjaka trokrake zvezde, pa umesto velikog amblema, možemo da opazimo karakteristične vodoravne letvice koje su ugrađene u prednji poklopac. S druge strane, pomenuta trokraka zvezda je sada instalirana na ivici haube, iako je ova odluka u početku napuštena u korist unapređenja aerodinamičkih parametara.
Pored toga, u serijsku opremu su integrisani odbojnici agresivnijeg stila. Jasno, delo su dizajnera koji sreću pronađoše u odeljenju AMG. Isti ti ljudi su osmislili i paket opreme AMG Line.
Arhitektura tehnokratskog enterijera s čeonim panelom koji opisuje komercijalni naziv MBUX Hyperscreen je očuvana. Međutim, hromirani akcenti su dodati u unutrašnjost na vazdušnim kanalima ventilacionog sistema. U varijanti pre zatezanja bora je postojao jednostavan srebrni detalj.
Presvlake sedišta su revidirana, pa tako sada postoji ponuđena opcija sa kožom tipa napa, dok je istovremeno zadnji red dobio dodatne obloge, uključujući i naslone za ruke, kako bi najvažniji putnici u vozilu dobili još bolji ugođaj pokreta.
Glavno inovacija u oblasti mehanike se tiče ažuriranja kapaciteta trakcione baterije sa 107,8 na 118 kWh. Inače, Mercedes je napustio osnovnu bateriju od 91 kWh. To je učinio u kraćem vremenskom periodu od godinu dana nakon početka prodaje modela EQS, jer takve verzije skoro niko nije ni kupovao.
Zahvaljujući ažuriranom softveru baterije, sistem rekuperacije je sada poboljšan. Sve zajedno, ovo je omogućilo povećanje dometa, pa tako na primer, za modifikaciju s indeksom EQS 450 4Matic on je povećan za 11% – sa 717 na 799 km u ciklusu WLTP-a. Dozvoljena težina vučene prikolice za verzije sa pogonom na sve točkove povećana je sa 750 na čak 1.700 kilograma.
Sam set modifikacija je ostao isti i revidiran je nedavno, to jest 2023. godine. Osnovni Mercedes-Benz EQS 450+ pruža jedan elektromotor na zadnjoj osovini sa 360 konjskih snaga i 568 Nm obrtnog momenta. Slede verzije sa pogonom na sva četiri točka, što se dobija zahvaljujući ugradnji dueta motora u varijanti s oznakom EQS 450 4Matic, a koja donosi 360 KS i 800 Nm. Slede EQS 500 4Matic (449 KS i 828 Nm) i EKS 580 4Matic (544 KS i 858 Nm).
Na vrhu ponude se izdvaja super moćni Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+, koji podrazumevano razigrava 658 KS i 950 Nm, a sa paketom AMG Dynamic Plus i svih 760 „grla“ i još jedno više. Najviši, zapravo konstantan obrtni moment je na nivou od 1.020 Nm.
Upisivanje želja kupaca u pogledu modernizovanog elektromobila po imenu Mercedes-Benz EQS započinje za dve nedelje (25. aprila), pa je red da kažemo i da znamo da cene nisu menjane. To znači da vozilo u Nemačkoj kreće s cenom od 110 hiljada evra, dok se za verziju AMG iska i svih 155 hiljada evrića.
AutoRepublika
(1051)
Dizajn zaista jeste unapredjen.
„Glavna karakteristika ažuriranog liftbeka bi se mogla opisati kao imitacija tradicionalne rešetke hladnjaka“ – Ovo je prava definicija: imitacija! Uradjena je vrlo grubo, bez trunke prefinjenog osecaja za estetiku sa kojim je nekada dizajnirana cuvena Mercedesova maska hladnjaka! Sta je tu grubo: hromirane lajsne su suvise debele i nelogicno su rasporedjene po visini. Prava zvezda na haubi je dobar potez, trebalo bi tu trajno da ostane! Ono sto na prednjem zidu strasno smeta jeste donji otvor u obliku izkezenih usta! Kada se slika uvelica vidi se da su otvori zatvoreni. Za formiranje tzv. „aircurtain“, tj. „vazdusne zavese“ kojom se karoserija… Pročitaj više »
Sve si rekao junače. Ovo je vrijeme „lažnjaka“ od maske, volana,sjedišta, kokpita i lažne izduvne cijevi.
jel to beše onaj merc, sa ogromnim padom vrednosti, beše ovih dana aktuelno….
Jes, to je taj! I ne samo on vec i manji brat, EQE!
smešni su kao crtić, ova nova maska izgleda kao da je dete crtalo,
eqs koncept je izgledao neverovatno dobro, ali serijska verzija je izašla kao da je neki mercov konkurent platio rukovodstvu firme da ga ovako prave
Džabe! Ovakav rugaset Mercedes nikad nije smjeo da pusti u prodaju.
I dalje je grozan