Sledeće godine u Evropu stiže prvi automobil sa čvrstom baterijom
Verovatno ste primetili da svakih nekoliko nedelja u prvi plan dolaze novi detalji o „električnoj“ budućnosti. Nekad to bude i na svakih nekoliko dana. Mi smo primetili da se neke novotarije o kojima pišemo nikad više ne spomenu.
Što se električnih vozila tiče, najčešće su u fokusu nove tehnologije primenjene na autonomnu mobilnost, bezbednost a najviše na domet vozila. Baterije su možda glavna preokupacija jer su one ključne iz više razloga. Teži se što lakšoj i jeftinijoj bateriji, koja će ujedno da pruži najveći domet.
Mi smo više puta pisali o čvrstim iliti „solid-state“ baterijama, a danas saznajemo da će kineski IM L6 biti prvi automobil ponuđen u Evropi sa baterijom u čvrstom stanju.
Iako su mnogi detalji objavljeni „urbi et orbi“ na Sajmu automobila u Ženevi, sada su u javnost izašli novi i zanimljivi detalji veoma važnog automobila.
Da podsetimo, IM je luksuzna iliti premijum divizija grupe SAIC, jednog od najvećih kineskih automobilskih konglomerata. Poslednjih godina povećao je svoje prisustvo i istaknutost zahvaljujući važnim udruženjima sa drugim proizvođačima, kao što je grupa Volkswagen. U maršu na Evropu SAIC je u prve redove stavio nekadašnji ponos „gordog Albiona“ – MG. Kompanija žanje dobre rezultate zahvaljujući svojim proizvodima sa atraktivnim odnosom kvaliteta i cene.
IM je uverio da će L6 ući u marketinšku fazu tokom meseca maja. Prvo će biti lansiran u Kini, a mesecima kasnije pojaviće se na Starom kontinentu. Mehanički opseg će uključivati nekoliko alternativa, ali će se izdvajati jedinica sa čvrstom elektrolitskom baterijom. To će biti, kao što naglasismo u više navrata, prvi automobil za masovnu proizvodnju koji će uključiti ovo rešenje. Do sada nije bilo poznato kolika će biti baterija, ali juče je potvrđeno da će imati format velikog kapaciteta od 130 kWh.
Katoda (pozitivna elektroda) je obložena materijalom od nikla, dok anoda (negativna elektroda) sadrži novu generaciju silicijum-ugljeničnog kompozitnog materijala visoke specifične energije. Tamo gde se „solid-state“ baterije značajno razlikuju od postojeće tehnologije je to što je elektrolit čvrst, u slučaju onog koji koristi IM L6, patentirani i samorazvijen elektrolit nanorazmera. Ima „visoku jonsku provodljivost i otpornost na visoke temperature“, što verovatno znači da će rizik od požara biti manji.
Zbog svog sastava i električne strukture, SAIC obećava da će L6 imati ultra-brzi kapacitet punjenja zbog napona od skoro 900 V. Prvi podaci najavljuju autonomiju blizu 800 kilometara u ciklusu WLTP, ali ostaje još mnogo detalja za otkrivanje.
Međutim, pisasmo, a sada je opet potvrđeno, da će „solid-state“ baterija biti toliko skupa da će biti moguće ugraditi je samo putem pretplatničkog programa. Klijenti neće moći da je kupe, ali će morati da plaćaju mesečni zakup IM-u da bi „uživali“ u njoj. Tokom svojih prvih faza života, tehnologija čvrstog elektrolita će biti praktično nedostupna većini vozača, nešto što se već dogodilo sa trenutnim litijum-jonskim baterijama.
IM želi da stavi L6 u prodaju u Evropi od sledeće godine. Početni asortiman će činiti modeli sa ternarnim litijumskim baterijama (NCM) koje je potpisao CATL sa kapacitetom od 90 ili 100 kWh. Najmanji paket će omogućiti odobreni domet od više od 600 kilometara za verzije sa jednim i dva motora. Veća baterija će povećati radni opseg. Još uvek nema konačnih zvaničnih podataka, ali prve procene ukazuju na približan domet od 700 kilometara kada vozilo prođe odgovarajuće homologacione testove u Evropi. Cena je još jedna velika nepoznanica, ali čekamo podatke iz Kine.
AutoRepublika
(310)
Ostaće upamćena vremena, u kojima je evropska premijum trojka donosila prva tehnološke novine.
Budućnost je izgleda takva, da će ta ista premijum trojka da kopira istočnu tehnologiju, sa nekim zakašnjenjem…
Jedina tehnoloska novina svaba su revolucionarne ukrasne „hromirane“ bočne lajsne i maske hladnjaka zahvaljujuci kojim su njihova vozila daleko skuplja i superiornija od konkurencije
Premijum trojka nece kopirati kinesku tehnologiju vec ce da je kupuje! 🙂
„Mi smo primetili da se neke novotarije o kojima pišemo nikad više ne spomenu.“ – Ovo je pravo stanje u razvoju e-pogona, narocito baterije. Eksperimente iz laboratorija zurnalisti emituju kao senzacije a zeleni se zalepe za njih ko muve na govno i mlataraju parolama: „eto, vidite, e-pogon nezadrzivo napreduje!“ Tek kada sa e-autom krenes na put, sudaris se sa realnoscu.