Godinama unazad učimo o kineskoj industriji proizvodnje automobila i pišemo o njima još od perioda kada ni vi, a ni mi nismo poznavali marke s tog podneblja, a one koje jesmo, bolje i da nismo. Međutim, vremena se menjaju i sve je već broj brendova iz donedavno najmnogoljudnije zemlje na svetu, što je titula koju je Indija preotela Kini, koji sklapaju kvalitetne, veoma poželjne i cenovno pristupačne automobile. Jedan od njih je i holding Geely, pod čijim patronatom posluje i Lynk & Co.
Kineski proizvođač automobila širi svoje poslovanje i do kraja godine planira da se pojavi na 19 novih tržišta, odnosno 18 država, a i na Kosovu. Azijski konstruktor će zarad ostvarenja ovog cilja ući u ortakluk s društvom po imenu SEEAG. To je veliki iskorak za marku, posebno imajući u vidu da se trenutno nudi na samo 9 evropskih poprišta sučeljavanja ponude i tražnje. Lynk & Co se u ovom trenutku prodaje u Švedskoj, Holandiji, Belgiji, Nemačkoj, Španiji, Francuskoj i Italiji.
Lynk & Co će za početak ove nove evropske epizode krenuti od predstavništava u Grčkoj i u Rumuniji, da bi se onda sa širenjem nastavilo na tlu Slovenije, Hrvatske, Bugarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije, Albanije i Moldavije.
„Ovim strateškim potezima ćemo proširiti uticaj i prisustvo na evropskom tržištu, ojačaćemo našu marku kao glavnog dobavljača fleksibilne mobilnosti i, naravno, isporučićemo odlične automobile probirljivim kupcima. SEEAG je renomirani igrač u industriji sa snažnom infrastrukturom i operacijama – idealan partner dok se upuštamo u ove nove teritorije“, rekao je Nicolas Lopez Eplgren, izvršni direktor Link & Coa.
Od naših insajdera saznajemo da će pored ove, i ostale marke pod kontrolom pomenutog holdinga Geelija, biti ponuđene našim kupcima. Tu se ne misli na Polestar koji pada u drugi plan, ali u Srbiji očekujemo i Zeekr. Loša vest je potencijalno ta što je distributerstvo dodeljeno slovenačkoj grupaciji koja istovremeno nudi i vozila marke Kia.
Na tom primeru su se uglavnom pokazali kao neko ko inteligenciju kupaca na ovoj teritoriji procenjuje da je na nivou šestogodišnjeg deteta, pa se tako nude mnogobrojni „popusti“ i „nesvakidašnje prilike“, dok za dobavljače bira isključivo partnere s teritorije gde je sedište distributera, izuzev ako nema nameru da za porudžbinu i plati. Naposletku, možda su ljudi i u pravu…
AutoRepublika
(2093)
Izgleda da Kinezima nije jasna pozicija Srbije u Evropi, odnosno kako bi EU reagovala da se proizvodnja i distribucija odvijaju iz Srbije. Naucice vremenom. Takodje ce brzo da nauce kolika je inteligencija naseg naroda, kada je u stanju da tera inat celoj EU i NATO!
Ono st mi se stvarno ne dopada jeste da ce Slovenci kao posrednici opet da zaradjuju novac na nasoj teritoriji.
Otpor EU ka made in Kina postoji, verovatno će biti sve veći. Tesla u DE nailazi na mnoge opstrukcije. Može da se desi da ipak srbija bude neki centar za distribuciju… ko zna… nama bi odgovaralo… e sad dal je to pametan potez…
EU groznicavo trazi neko „sredstvo“ protiv kineskih vozila ali se ne usudjuje bilo sta da uradi jer bi Kina to vratila nazad!!! To bi bilo katastrofalno za EU proizvodjace! U EU svi govore o kineskom dampingu cena, medjutom toga nema, njihove cene su na nivou evropskih. O pravom problemu EU proizvodjaca se ne govori – nedostaje im kreativnost! Sto god vise razmisljam dolazim do zakljucka da je sef dizajna Audija, Mark Lihte, smenjen zato sto nije uspeo da izadje iz zastarelog klisea Audijevog dizajna.