Čini se da će vlasnici čudesnog amerčikog pikapa Teslinog Cybertrucka biti prinuđeni da više pažnje obrate na higijenu karoserije, posebno u odnosu na imaoce tradicionalnih automobila s klasično farbanom školjkom. Gola karoserija je izrađena od nerđajućeg čelika, ali je i dalje podložna koroziji, pa se preporučuje da se eliminišu prve mrlje od rđe, i to bez odlaganja.
Kompanija Tesla je prve serijski proizvedene primerke Cybertrucka predala krajem jeseni prošle godine i od tada polako povećava obim proizvodnje ovog modela, za koji je prikupljeno oko dva miliona rezervacija. Jedna od jedinstvenih karakteristika Cybertrucka dolazi u vidu karoserije od nerđajućeg čelika. Reklamira se kako može da izdrži pucnje iz malokalibarskog oružja. Pride, školjka nije farbana, pa tako svi primerci koji su izašli iz fabrike imaju prirodnu mat srebrnu boju, ali vinilna zaštitna folija je opcija i košta između 5 i 6,5 hiljada američkih dolara u zavisnosti od boje (naslovna slika).
Mnogi vlasnici Cybertrucka su mislili da će školjka, pošto je proizvedena od takvog čelika, trajati praktično večno, osim ako automobil ne učestvuje u nekom ozbiljnom sudaru. Tesla je čak obećala da će u budućnosti ponuditi poseban režim plivanja za Cybertruck, a koji samo dodatno ojačava poverenje javnosti u otpornost karoserije na koroziju. U međuvremenu, početkom februara, neki vlasnici kamioneta su šokirali javnost, nakon što su otkrili male mrlje od korozije na karoseriji.
Tesla je, nakon zahteva kupaca, priznala da stabilnost karoserije Cybertrucka nije neograničena, te da ako se nađu mrlje, karoserija mora biti temeljno ispolirana, uz opasku da će samo tada, ista trajati dugo. Štaviše, u elektronskom uputstvu za upotrebu kamioneta Tesle, konstruktor preporučuje da se odmah uklone mrlje od masti, ulja, bitumena, soli sa puta i tragova drugih industrijskih ostataka, kao i mrtvih insekata i smole drveća, naravno ako se iste „gadosti“ nađu na karoseriji.
Vlasnici ovog rogobatnog baterijskog vozila pišu da se mrlje mogu pojaviti na karoseriji čak i nakon kiše, ako je automobil izložen padavinama. Jedno od objašnjenja za ovu neprijatnu pojavu može biti prisustvo metalnih čestica u sedimentima ili vodenom rastvoru iznad kolovoza (na primer, sa železničkih šina), a koje u kontaktu sa školjkom izazivaju elektrohemijsku koroziju.
Međutim, čak i problemi koje pominje proizvođač, poput insekata i soli, suviše su česti na putevima i mogu da pretvore brigu o karoseriji kamioneta u stalnu glavobolju, pa je ipak bolje izdvojiti novac za fabrički film (foliju) ili za alternativni zaštitni premaz.
AutoRepublika
(1035)
„konstruktor preporučuje da se odmah uklone mrlje od masti, ulja, bitumena, soli sa puta i tragova drugih industrijskih ostataka, kao i mrtvih insekata i smole drveća“
A karoserija nerdjajuća? Koja ipak rdja ? Pa joj smetaju i bitumen, mast i ulje ?
😊
Ubija me ova medijska kampanja, sve je nešto čudno WOW, TESLA RĐA.
Prvo pitanje je da li je ovo rđa, hemijska struktura inoxa je takva da ne rđa. Da nisu ovo pege na limu nastale nekim drugim hemijskim procesom.
Ovaj Inox, je kao crno odelo, na njemu se vidi sve, i svakako, traži redovno održavanje ako se želi besprekorna površina.
Inoxa ima više vrsta
https://fit-inox.com/oinoxu/vrste-i-porodice-inox-a/
I svi hrđaju u određenim uslovima. Hrđanje je u suštini hemijska reakcija, ne mora biti ista kao kod gvožđa ali je ima, i nije tako brza kao kod gvožđa.
E sad, pitanje je od kojeg inoksa je napravljen ovaj komad ugostiteljske opreme 😜
Ovaj očito nije 18/10 😊
Antikorozivna sposobnost zavisi od procenta nikla i hroma u leguri. Pojedinacne tacke rdje govore da je rec samo o pojedinim zrnima gvozdja u leguri. Legura je mesavina a ne hemijsko jedinjenje a ima zrnastu strukturu.
Uzgred: „Tesla je, nakon zahteva kupaca, priznala…“ Zasto zenski rod „priznala“ kad je Tesla musko?
Da li ces ikada reci „Mercedes je priznala“ i ako je Mercedes zensko ime? 🙂
Neverovatno, ali, baš juče mi je dete „držalo čas“ iz hemije, pa i na temu legure kao mešavine (a ne hemijskog jedinjeja), kristalne rešetke metala, ali i žive (kako „otapa“ druge metale). Eh, na temu žive, kada se setim svog detinjstva (i kako veze nisam imao o bilo čemu, ali sam sve voleo da probam i baš sam bio znatiželjan). Volva serije 240 je za paljenje i gašenje svetla gepeka imao mikroprekidač na bazi žive, kao mala staklena ampula u kojoj je bila kuglica žive, pa kada digneš poklopac gepeka, živa se „sjuri“ na jednu stranu i spoji dva kontakta.… Pročitaj više »
Da li to hoces da kazes da sam podetinjio?! 🙂
Ziva je opasna za zdravlje, otrovna je i izaziva rak!!!
Ne, ne mislim da si podetinjio 🙂
Niti sam pre 40-45 godina znao da je živa otrovna. Nisam tada još imao hemiju u školi 🙂
Danas ni osiromašeni uranijum nije otrovan, doduše zavisi ko vodi proces…