Volkswagen je još 2022. godine najavio oživljavanje američke „izviđačke“ marke Scout. Ovo je bio naziv pikap kamiona i terenskih vozila koje je od 1961. do 1980. proizvodio entitet International Harvester. Tada su to bili pandani i konkurenti Jeepu CJ-u i Fordu Broncu.
Planom je predviđeno da novostvoreni Scout pomogne nemačkom Volkswagenu da se učvrsti u onim segmentima američkog tržišta u kojima ranije nije bio zastupljen. I sada je napravljen još jedan korak u ovom pravcu.
Projekat Scout je tokom protekle dve godine dobio tim inženjera, koji će se uskoro preseliti u poseban istraživačko-razvojni centar marke, izgrađen u Mičigenu. Brend Scout u ovom trenutku poseduje osoblje koje broji 350 stručnjaka, a uskoro će im se pridružiti više od 4 hiljada ljudi koji će raditi u novoj odvojenoj fabrici: svečano je urađeno u Južnoj Karolini, iako će izgradnja početi tek na leto, završiće se 2026. godine, a prvi automobili bi trebalo da siđu sa trake za još godinu dana kasnije u odnosu na taj trenutak.
Koncern Volkswagen je savesno pristupio istorijskoj strani pitanja. Na ceremoniju su doneti ne samo onovremenski modeli, već i cigle iz nekadašnje fabrike u Indijani, gde su se pravili originalni Scouti.
Šef oživljene marke Skot Keog takođe ističe kontinuitet: prema njegovim rečima, budući pikapi i terenci Scouta će zadržati jednostavnost i funkcionalnost svojih prethodnika. Na primer, u kabini će biti obilje velikih fizičkih komandi, a vetrobran će se moći preklopiti na haubu, što podrazumeva i krov koji se može skidati.
Ono što će suštinski razlikovati moderne i stare „izviđače“ se tiče implementacije suštinski različitih pogonskih sklopova, jer će oživljeni kamioni i terenska vozila postati električna vozila. Oni će biti zasnovani na posebnoj platformi sa povećanim potencijalom za terensku vožnju.
I još jedna karakteristika bi trebalo da bude relativno pristupačna cena: Scout će koštati oko 50 hiljada američkih dolara. Kompanija cilja na kupce stacionirane u kategoriji masovne potražnje. Shodno tome, uprava i planira da proizvodi 200 hiljada vozila na godišnjoj osnovi.
Automobili bi ovog leta trebalo da budu prikazani u konceptualnom obliku. Volkswagen je do sada izdvojio dve milijarde američkkih dolara za izgradnju fabrike, a još 1,3 milijarde dolara obezbedila je vlada američke savezne države Južne Karoline, i to u vidu poreskih olakšica.
AutoRepublika
(273)
Amerikanci ce ih lincovati ako ovo zabrljaju. Jer je ime International Scouta sveto u Americi.
Uputi pismenu opomenu rukovodstvu VWa – ozbiljno mislim!
Klub ljubitelja Scouta je vec to uradio i Volkswagen se vec sastao sa njima da pita za savete u kom pravcu novi Scout treba da ide.
https://autorepublika.com/2022/05/30/sta-amerikanci-misle-o-volkswagenu-i-novom-scoutu/
Veoma interesantna informacija!!!
Recenica iz tvog izvestaja:
„Ako pogledamo način na koji je Volkswagen preporodio brendove kao što su Škoda, Seat, Bentley, Lamborghini i mnoge druge, mislimo da bi Jenkiji ipak trebalo da budu bez brige.“
Sasvim tacno, sve navedene firme pod okriljem VW korporacije dozivljavaju prosperitet. Medjutim! Poslednjih godina marka VW ne moze da pronadje sebe – sve sto dodirne ne funkcionise! Marka VW postaje opasna kao davljenik koji tone i vuce sve za sobom.
saglasan,
prolaze oni u eu, ali u USA, sumnjam da će proći
Mislim da nije problem geografske prirode, već su druga vremena…
Pod corporacijom Ford, vw skoda……
Americki auto treba da se razvija i proizvodi u Americi. Tacka. Nema vise.
Ako Svabe pocnu da se mesaju u razvoj, narocito u dizajn, izbice revolucija! Trebalo bi im zabraniti pristup americkom trzistu!
(Ne smem glasno da kazem da kauboji ne bi pucali u mene: mozda bi to bio novi posao za Marka Lihtea? I za njega i za VW bilo bi dobro da se udalji iz te trule sredine!)