Shell Hydrogen će odmah zatvoriti svih sedam svojih kalifornijskih pumpnih stanica, potvrdila je kompanija ove sedmice. Više neće raditi sa vodoničnim stanicama u SAD, i ovo predstavlja još jedan udarac tržištu automobila na vodonik u jedinoj saveznoj državi svetskog hegemona u kojoj je to gorivo uopšte dostupno.
Medij Hydrogen Insight prvi je objavio vest u četvrtak. Shell je, do nedavno, upravljao sa sedam od ukupno 55 maloprodajnih vodoničnih stanica u Kaliforniji, prema Partnerstvu za vodonične gorive ćelije (H2FCP). Ovo jeste udarac, ali ne i apokaliptična vest za (malu) zajednicu vodonika.
Nažalost, razlog zašto Shell zatvara „radnju“ trebalo bi da vlasnicima modela Toyota Mirai, Hyundai Nexo i Honda Clarity Fuel Cell da još više razloga za brigu. U pismu kojim se najavljuje zatvaranje, potpredsednik Shell Hydrogena Endru Berd je rekao da ih zatvaraju „zbog komplikacija u snabdevanju vodonikom i drugih spoljnih tržišnih faktora“. Nije teško videti na šta Berd ovde misli.
Kratko skeniranje H2FCP-ove fantastične mape stanica pokazuje da je većina vodoničnih stanica u južnoj Kaliforniji van mreže ili radi sa skraćenim radnim vremenom. Hydrogen Insight izveštava da ova nestašica ometa stanice od 13. avgusta. Jedan Zokijev kolega vozač Ubera koji vozi Mirai, primetio je da je pronalaženje goriva postalo još veća noćna mora, a situacija se od tada pogoršala. Svaka stanica ima malo drugačije obaveštenje postavljeno na H2FCP-ovoj mapi, ali ova sa stanice za punjenje vodonika Ivatani prikazuje duh svih njih:
„Naš primarni dobavljač vodonika je doživeo poremećaj koji će uticati na naš pristup vodoniku za stanicu Hawaiian Gardens. Trenutno nemamo tačan podatak kada ćemo da se vratimo na normalne nivoe usluge i pružićemo ažuriranja čim budemo imali više informacija. Veoma smo zahvalni vaše strpljenje za dodatni zastoj koji će ovo izazvati.“
Neke su takođe na popravci, jer mnoge vodonične stanice pate od ozbiljnih problema sa pouzdanošću. Ivatani, japanska gasna kompanija koja je jedno od dva najveća imena američkih stanica za punjenje vodonikom, trenutno tuži kompaniju koja je obezbedila osnovnu tehnologiju za njene stanice. U sudskom podnesku koji je pregledao Hydrogen Insight, Ivatini navodi da njegov dobavljač nije testirao svoju opremu u stvarnom komercijalnom scenariju, sakrio nedostatke i prevario kompaniju. To je, ukratko, veliki nered.
Sve ovo čini budućnost vozila sa vodoničnim gorivnim ćelijama u Sjedinjenim Američkim Državama još neizvesnijom. Tehnologija se teško odomaćuje, jer su stanice i njihovo gorivo i dalje skupi. Iako proizvođači automobila na vodonik obično uključuju veliku količinu besplatnog goriva u kupovinu vozila, kada ga ponestane, potrošačima ostaju suze oči na stanicama koje su često pokvarene, bez goriva ili prepune dugih redova. Zato su polovni automobili na vodonik jako jeftini.
Ako čak ni fosilni gigant kao što je Shell ne može opravdati ulaganje u budućnost vodonične infrastrukture za laku upotrebu, nismo sigurni ko može.
AutoRepublika
(1552)
To je aktuelni problem vodonika – pat pozicija: mala ponuda zato sto je mala potraznja i obrnuto. Proizvodjaci vozila i vodonika morace da naprave sporazum ako zele da rasire upotrebu vodonika.
Lako se to sostemski riješi, akonhoće naravno… Velike firme se dogovore, ti napravi 1000 kombija, kamiona, nečega, ti napravi vodonik na tim i tim lokacijama, a ti dio voznog parka preorijentiši na vodonik… I tako se napravi veći eksperiment gdje se u roku od tri godine vide sve prednosti i mane koncepta, a ako je potrebno može da država sufinnasira određeni dio. I sve u svemu ne ispadne skupo. Ali to liči na dogovornu ekonomiju, a ne na tržišnu… Problem je kada počne da država široko sufinansira neku tehnologiju, čekajući da ona sama od sebe preuzme primat, i zalijeće se… Pročitaj više »
„Ali to liči na dogovornu ekonomiju, a ne na tržišnu“ – U slucaju transformacije sa fosilne na alternativne tehnologije nije moguce napraviti prve korake bez dogovora, ova promena trazi ogromne investicije i niko ne zeli da se sa time kocka. Ocigledno je da bez nekih elemenata planske privrede nece biti moguce objediniti svetsku privredu! Kina je najbolji primer kako se to radi. Samo, od tog primera Zapad dobija srcani napad, jer gubi svoje principijelno tlo pod nogama! 🙂
Kad dođe do globalne nestašice litijuma a taj dan nije baš toliko daleko, biće, vraćaj opet hidrogen.
🙂 Tako je! Mnogi vec pocinju da kapiraju!
Jučer sam slušao Muska uživo kaže da litija ima jako puno, da za razliku od nafte ima ga u gotovo svim državama. Ono čega nema dovoljno jesu proizvodne stanice koje od rude mogu napraviti battery grade (ultračisti) litijum. To uglavnom rade kinezi. Vodik je osuđen na propast za osobna vozila jer je teško ići protiv fizike. A ona kaže da moraš tlačiti vodik na ogromne tlakove, ogromni gubici energije u proizvodnji, transportu i skladištenju. Mali kapacitet (jedva par kila), onda ti trebaju plemeniti metali poput platine za gorivnu ćeliju koje ima milijun puta manje od litija, pa na kraju ti… Pročitaj više »
A gdje se izgubi biodizel? Do prije neku godinu je bio hit…
Ove tehnologije k’o muzička lista, svaki hit traje koju sezonu i poslije njega dolszi drugi a ovaj se zaboravi, dok ga se neko be sjeti kao nekog evergrina… 😊
Hidrogen mogu da sagorijevaju i klasični SUS motori uz određene prepravke.Hidrogen se može transportovati i kao tečnost-Karbazol, jedinjenje slično urei.Kod samog ulaza u motor konvertor izdvaja hidrogen iz tečnosti.Ostatak tečnosti vraća u drugi rezervoar.Na hidrogenskoj stanici vraćaš iskorištenu tečnost a sipaš obogaćenu hidrogenom-Karbazol.Nije matematika bauk ako se redovno vježba🤔
Biodizel nema potencial zamijeniti dizel. Šteta trošiti oranice da umjesto hrane radimo gorivo i to u ne baš u kolkčinama koje su potrebne. Odredjena količina biodizela se inače umješava sa dizelom, mislim do 7 posto u Europi.
Ako hidrogen koristiš u klasičnom SUS motoru nisi riješio problem dušikovih oksida. Ima izračun da se u proizvodnji i transportu vodika gubi više od pola energije, a ako dodaš još dodatni korak, kompleksnost i ekonomska matematika će ti biti poražavajuća nažalost. Nije bez vraga da se svi klade na baterije, a samo rijetki vrlo sramežljivo na druga goriva. Čak i Toyota, Hyundai i BMW imaju višestruko veći program baterijskih vozila od vodika, iako Toyota priznaje da nije sigurna jesu li baterije jedino riješenje.
Problem NOx je vec resen, koriste ga dizeli.
Pa što onda, kod đavola, ukidaju dizel? 🤬
Ako je CO2 problem, dizel ga manje pravi…
Vodonik ga uopste ne pravi.
Riješen ? Koliko je to dodatni trošak za tretiranje ispušnih plinova EGR, SCR itd. to je glavni razlog zašto se dizel pomalo ukida. Koliki su imali probleme sa Adblue etc. Sve se može riješiti ali po kojoj cijeni. Dodatno – većina malo starijih dizela se vozi bez tih sustava. Neki dan me vozio taxist – 2 godine star Citroen 301 dizel 150 tkm – kaže sljedeći tjedan ide vađenje DPF, EGR off. Znači riješeno je ali polovično.
Ako proizvodiš hidrogen iz obnovljivih izvora – morske vode i vršiš njegovu elektrolizu el. energijom iz obnovljivih izvora:hidrocentrale, vjetroelektrane, solarne elektrane, zatvorio si krug u prirodi.Tačno da je procenat iskorištenja energije u SUS motorima daleko manji nego u gorivim ćelijama ali je njihova proizvodnja jeftinija, ne zahtijevaju rijetke i skupe metale poput platine kao kod gorivih ćelija.Isti je problem kod EV baterijskih vozila.Litijuma nema mnogo u odnosu na čelik i jednog dana će u potpunosti nestati.
A zašto ne bi tu obnovljivu struju iskoristio odmah za baterijska vozila ? Sve ovo što kažeš ima smisla, ali kada pogledaš čime se ozbiljni ljudi bave, vidjeti ćeš da je puno isplatljivije struju umjesto u elektrolizu odmah ubaciti u baterije. Još jednom neće litij nestati, jer se ne za razliku od nafte ne troši i moguće ga je reciklirati. A i da nekim čudom nestane postoje već baterije na bazi natrijuma (sodiuma) koje se već koriste na nekim vozilima u Kini – tako da se jedna tehnologija baterija lako zamjeni sa drugom. Tako su nedavno pričali i za kobalt… Pročitaj više »
„A zašto ne bi tu obnovljivu struju iskoristio odmah za baterijska vozila? “ Zato sto baterija ima nekoliko velikih problema, u proizvodnji i eksploataciji. Vodonik samo u distribuciji.
A da Zoki intervjuise kolegu sa Miraijem, i da nam prenesu iskustvo sa lica mesta 😎
I neka kaže gdje puni i ima li isto tako litijsku bateriju i platinu u sebi 😉
Što će Amer narodu vodonik? Pa oni ga „rokaju“ na benzina, a kako bude „razvijeni svet“ prelazio na „maglu“, njima će biti još jeftinije. Prvo ono beše slom „Tojote“ što je išla sama, pa onda „dizelgejt“, pa ona ode u šiliporija, Diter Čeče, pa oba Karlos Gon. I što je zanimljivo, sve kad su ove kompanije bile na vrhu i najjače. Hebe Amer oligarhija ovja jadni Svet. Imaju plaćene filozofe koji pišu filozofiju – scenarija….. Komunizam, fašizam, hladni rat, Vijetnam – Koreja – Kuba – Irak – Libija – Srbija – Avganistan – Ukrajina, Palestina…… Pa onda filozofska „borba protiv… Pročitaj više »
Evo nekoliko informacija o vodonicnom pogonu:
https://www.daimlertruck.com/newsroom/pressemitteilung/daimler-truck-hydrogenrecordrun-mercedes-benz-genh2-truck-knackt-1000-kilometer-marke-mit-einer-tankfuellung-fluessigem-wasserstoff-52369346
https://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/nutzfahrzeuge-daimler-truck-will-fuer-gruenen-wasserstoff-aus-der-wueste-sorgen/100010285.html
https://h2-news.eu/mobilitaet/daimler-startet-erprobungsflotte-seines-genh2-wasserstoff-lkw/
https://www.ingenieur.de/technik/fachbereiche/energie/wasserstoff-produktion-in-deutschland-nimmt-fahrt-auf/
https://www.fr.de/wirtschaft/wie-wasserstoff-nach-europa-kommen-koennte-92822368.html?utm_source=cleverpush&utm_medium=push&utm_campaign=webpush&utm_content=#?cleverPushBounceUrl=https%3A%2F%2Fwww.fr.de&cleverPushNotificationId=6mJvaLDmuZQ9b9Pom&cleverPushBounceDevice=mobile