Nemački proizvođač automobila plemenite naravi, kompanija BMW namerava da do početka proleća izvrši tradicionalno „orošavanje“ i proširenje game. Od starta ćemo videti četiri nove modifikacije već poznatih modela, a koje će obogatiti već postojeću ponudu- Dodatno će se pojaviti i nova verzija multimedijalnog sistema softvera koja podrazumeva i dublju integraciju s linijom usluga Applea.
Paralelno s prezentacijom nove gelneracije Serije 5, predstavljene su i dve čisto električne alternative i nazvane su i5 eDrive40 i i5 M60 xDrive. Ovog proleća stiže i model i5 xDrive40. Donosi integralni pogon, kako mu i ime kaže, a to u slučaju elektromobila podrazumeva dva motora, na svaku osovinu po jedan. Zbirna snaga ovog dueta veseljaka na struju iznosi 394 „konjića“ i 590 Nm obrtnog momenta, što značajno prevazilazi parametre verzija sa zadnjim pogonom (340 KS i 430 Nm), a što napominjemo jer nose isti indeks.
Sedan dobacuje do “stotke” za 5,4 sekundi, dok je maksimalna brzina kretanja na nivou od 215 km/h. Trakciona baterija ima kapacitet od 81,2 kWh, baš kao i druga dva varijeteta i5-ice. Deklarisana autonomija iznosi 463 km (po ciklusu WLTP-a), što je negde između dva pomenuta. ranije lansirana izdanja. To su, kako rekosmo, eDrive40 (497 km) i M60 xDrive (455 km).
Spori punjač (AC) maksimalno i tradicionalno daje 11 kW (do 22 kW ako se doplati), dok brzi punjač (DC) omogućava snagu do 205 kW. Tada se za samo desetak minuta dopune dobija 156 kilometara dometa. Naposletku, počev od proleća koje samo što nije, pristižu i dve nove boje karoserije. Biće dostupne za školjke svih „petica“, a zvaće se: Frozen Portimao i Malachite. Radi se o plavoj i zelenoj nijansi.
Kompaktni krosover sa siluetom kupea, BMW X2 drugog naraštaja po prvi put videsmo pre par meseci, u oktobru da budemo precizni. Stiže i s električnom modifikacijom nazvanom iX2. Sada baterijski četvorotočkaš dobija i uvodnu verziju koja pruža samo prednji pogon i ta će biti indeksirana kao iX2 eDrive20.
Pokreće je jedan električni agragat od 204 konjske snage, a koji obezbeđuje da SUV dođe do “sto na sat” za 8,6 sekundi, uz najvišu brzinu kretanja od 170 km/h. Mogao bi on i brže, kada bi mu konstruktor dozvolio, ali neće… Efikasnost elektromotora radikalno opada pri velikim brzinama. Baterija od 64,8 kWh omogućava domet od 478 kilometara. Standardna dopuna podrazumeva 11 kW, opciona 22 kW, dok brzi punjači tipa DC ovde igraju do granice od 130 kW. Tada se za deset minuta na punjaču dobija 120 kilometara „na asfaltu“.
Ugljovodonični BMW X2 dobija dizelku s pogonom na sva četiri točka i ta verzija je naznačena sa xDrive20d (163 KS i 400 Nm). Jasno, pod haubom je turbodizel s četiri cilindra (svaki po pola litre). Taj razigrava 150 „grla“ i 360 Nm, ali ima i ispomoć u sistemu anlaser-alternator koji radi na naponu od 48 volti (19 KS i 55 Nm). Deo pogonskog sistema čini i sedmostepeni robotizovani menjač.
Uzgred budi rečeno, brat s prednjim pogonom nije hibridizovan, što će reći da verzija BMW X2 sDrive18d raspolaže „samo“ sa 150 „konjića“ i 350 Nm. Rezultat svega je da krosover s integralnim pogonom do sto na sat dobaci za 8,6 sekundi i dobacuje do 207 km/h. Pride, nova farba Frozen Black će biti dostupna uz sve varijacije na temu modela X2. Počev opet od proleća…
Krosover BMW XM 50e je debitovao u aprilu 2023. godine, postavši deo početne ponude, ali je ponuđen samo u Kini i još ponekoj azijskoj zemlji. Sada će ova verzija postati prisutna na više svetskih tržišta. Pod haubom se skriva redni šestocilindarski trolitraš koji je osnažen hibridnom postavkom. Ukupna moć pogonskog sklopa doseže do 476 konjskih snaga i 700 Nm obrtnog momenta.
Najviša brzina kretanja ove verzije s pogonom na sva četiri kraja školjke, nazvane BMW XM 50e je ograničena na 250 km/h (140 km/h kada je u bešumnom režimu kretnje. Sprint koji je tipski obavlja za 5,1 sekundu dok verzija s V8-icom to čini za 4,3 sekunde. Odeljenje BMW M navodi potrošnju u mešovitom ciklusu habanja od 1,7 litara benzina na 100 km, uz bešumnu autonomiju od 77 km. Ako dobro razumemo, ovo znači da motor SUS potroši 1,7 litara benzina za preostala 23 km (do testne stotke).
Ažurirani operativni sistem BMW OS9 integriše glasovni asistent Siri koji je razvio Apple, karte sa simultano prezentovanim uputstivma, kao i digitalni ključ i funkciju plaćanja parkinga putem aplikacije integrisane u sistem My BMW. Doduše, ovo važi samo za matičnu Germaniju. Sistem autonomne vožnje je drugog nivoa, prema klasifikaciji SAE. Dobija unapređnu funkciju krstarenja autoputem (do brzina od 135 km/h). Omogućava prestrojavanje bez nužde da vozač obraća pažnju na retrovizore. Ovaj sistem će biti dostupan u Seriji 7, i modelima koji nose sledeće nazive: iX, XM, X5, X6 i X7.
AutoRepublika
(207)
BMW automobili dobili su za „osvezenje“ crnu bradu?! Neverovatno! Ni trunke elegancije ni estetike! Najgore je sto ovaj BMWov neukus nece imati nikakvog uticaja na prodaju – jer ljudi sa losim ukusom ima vise nego onih drugih!
Katastrofa junače.