Cadillac nam je dosta puta ponovio da uživamo u sadašnjim generacijama njegovim modela sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem goriva jer su poslednji koje će premijum divizija General Motorsa ikada napraviti. Kao i većina proizvođača luksuznih automobila, i Cadillac smatra da njegova budućnost leži samo u četvorotočkašima na struju i trebao bi da pravi samo takve modele nakon ove decenije.
Limuzina CT5 je u prodaji od 2020. godine i relativno je popularna. Kod kuće je prošle godine isporučeno 18.593 primerka, ali je poseban uspeh zabeležen u Kini gde se više od 65 hiljada kupaca odlučilo za njega.
CT5 je osvežen za 2025. godinu i ponovo će se nuditi u dve konfiguracije. Dobra vest je ona da će verzija visokih performansi pod imenom Blackwing opet biti deo ponude kao i manuelni menjač. Cadillac je ranije izjavio da se oko pola kupaca Blackwinga odlučuje za manuelni menjač, pa samim tim nije imao razloga da ga eliminiše. I šta je onda novo za narednu godinu? Pa najviše u enterijeru gde se CT5 sada može kupiti sa glomaznim 33-inčnim monitorom koji smo ranije videli na modelima poput Lyriqa i Escaladea.
Limuzina je takođe dostupna i sa nekom vrstom „auto-pilota“, mada je Cadillac oprezan da ga tako ne nazove već se prodaje pod imenom „super cruise“. U suštini, reč je o sistemu koji je zaista sposoban da samovoljno upravlja vozilom na autoputu, ali vozač istovremeno mora biti priseban da preuzme kontrolu ako postoji potreba. Osveženi CT5 stiže i sa određenim stilskim promenama, kao što su nešto drugačiji farovi po uzoru na nove električne modele brenda.
Mehaničkih izmena nema. Bazni CT5 je dostupšan sa 3,0-litarskim turbobenzincem i 360 „grla“, a snaga se prenosi na zadnje točkove preko desetostepenog automatskog menjača. Spomenuti Blackwing ponovo stiže sa 6,2-litarskim benzincem sa kompresorom za ukupno 668 „konja“. Spomenuti desetostepeni automatski menjač je i ovde dostupan, ali je standardan menjač manuelni sa šest stepeni prenosa.
Blackwing je u stanju da ubrza od nule do 100 km/h za 3,4 sekunde i dostigne maksimalnu brzinu od 320 km/h. Kineski kupci takođe mogu da dobiju CT5 i sa 2,0-litarskim turbobenzincem sa 237 konjskih snaga.
Osveženi CT5 stiže u izložbeno-prodajne salone na proleće sa početnom cenom od 38.395 dolara.
AutoRepublika
(194)
Stilski i tehnicki Kadilak je OK. Jedinu primedbu upucujem njegovom smesnom C nosacu. Jedna od karakteristika americkih automobila iz njihovog zlatnog perioda bio je masivan C nosac, koji definise karakter vozila. Ovo bi bio moj predlog:
Mnogo dobro mi izgleda spolja.
Unutra bi možda bilo bolje da nema ovog televizora od 33 „cola“ 😊
A raduje me što Ameri i dalje nude i ručnu „getribu“ 😊