Stellantis ima plan za eventualnu propast ideje elektromobilnosti
Razvoj tehnologije za proizvodnju trakcionih baterija i električnih motora, uparen s nižim troškovima, dozvoljava proizvođačima automobila da izađu s ponudom pristupačnijih električnih vozila. Ali, s druge strane, ekološke i ostale restriktivne norme igraju važnu ulogu u popularizaciji električnog transporta, posebno u Evropskoj uniji.
Lokalne vlasti su automobilske firme stavile na kratak povodac, tako da ovi iznose nestvarnu, neki bi rekli besramnu, tvrdnju da je proizvodnja automobila pokretanih motorima s unutrašnjim sagorevanjem goriva neprofitabilna. U Evropskoj uniji, prodaja benzinskih i dizel automobila će biti zabranjena u 2035. godini. U Americi pak nema ujednačenih standarda na nivou cele države, ali su Kalifornija i ostalih deset federalnih jedinica nameravale da učine isto što i EU, a to je da uvedu zabranu prodaje vozila s motorima SUS od 2035. godine.
Međunarodni koncern Stellantis je već objavio veoma temeljno složenu strategiju elektrifikacije kojoj je nadenuo ime Dare Forward 2030. Plan predviđa da će grupacija do 2030. godine obustaviti ponudu vozila s motorima SUS u Evropi, dok bi u Americi do tada udeo u prodaji elektirčnih automobila dosegao polovični nivo. Međutim, u suštini i u praksi, elektormobili nisu krenuli onako kako je zamišljeno i puno je izazova na tom putu. Možda čak dođe i do pada prodaje vozila iz tog segmenta.
Znajući sve to, nije ni čudo što šef Stellantisa, Karlos Tavarez namerava da pomno nadgleda šta će se desiti na izborima za poslanike Evropskog parlamenta, kao i tokom američkih predsedničkih izbora koji su planirani za 2024. godinu. Na temlju onoga što građani tim prilikama izaberu, prilagođavaće se i Stellantisova strategija elektrifikacije.
Tavarez je nedavno popričao s novinarima nemačkog poslovnog magazina koji se posebno interesuju za stanje u automobilskoj industriji, a koji se zove Automobilwoche. Tom zgodom reče da će se „političari na vlasti možda promeniti nakon izbora.” U isto vreme, ako “političari i javno mnenje skrenu s kursa podrške električnim vozilima, onda će biti potrebno da se kompanija na vreme pripremi za promenu aktuelnih planova. Čak i za to imamo rezervnu strategiju.“ Pretpostavljamo da pričamo o temeljitim izmenama strategije i snažnom pritisku na kočnicu širenja ideje elektromobilnosti.
AutoRepublika
(4383)
E-vozila su ove godine usporila prodaju. Razlog je poznat – preskupa su. To vazi na teritoriji EU i USA, u Kini prodaja e-vozila raste, sada je dostigla nivo od jednog miliona – mesecno! Aktuelno u EU proizvodjaci i politicari igraju „ping-pong“ sa optuzbama zbog zastoja u potraznji e-vozila a takodje i u proizvodnji eko-struje! EU je prvo bila opterecena koronom a odmah zatim ratom u Ukrajini. Pod pritiskom Amerike NATO zemlje pocele su da izdvajaju ogromne sume za sopstveno naoruzanje – u Nemackoj je vojni budzet podignut na 200 milijardi godisnje. Rezultat: EU drzave nemaju vise novca da bi subvencionirale… Pročitaj više »
Molim definiciju „propast elektromobilnosti“!
Da li to znači da:
1. Elektromobili neće biti jedina opcija
2. Prestaće da se proizvode u potpunosti
3. Neće biti dominantan dio pogona ali će zauzimati određenu nišu
Mislim da je suština svih pogona da oni koegzistiraju i da se koriste tamo gdje su im prednosti. A to bi trebala biti opcija 3.
Zamisli da neko propiše na nivou države ili grupe država da se od sada samo i isključivo jede sarma…
Peti dan bi bila revolucija, iako je mnogi rado jedu povremeno.
Sva halabuka okoe-vozila je bila u funkciji rata i izolacije Rusije a ne ekologije.Kako propada potonje tako ce propasti i e-mantra jer ima veze sa ekologijom koliko i holandske krave jer mnogo kake☕👌
Moram da dopunim svoj komentar u vezi situacije u eko-saobracaju. Rekao sam sledece: “ EU ce morati da promeni svoj mentalitet!“ Ostajem pri ovom stavu ali sam ostavio otvoren problem kako izvrsiti ovu promenu? Mislim da ce politika morati da se umesa u ovaj proces – putem zakona. Aktuelno drzava pumpa novac u subvencije kupovine e-vozila, od cega najvise koristi imaju kupci skupih vozila. Jeftinija vozila dobijaju proporcionalno manju pomoc od drzave. Ovaj proces uopste ne stimulise proizvodjace da pokusaju da smanje cene svojih vozila, na protiv, proizvodjaci su stimulisani da orijentisu svoju proizvodnju ka skupim vozilima! U EU kao… Pročitaj više »
Treba favorizovati masovnu kupovinu malih i srednjih vozila, gradskih. A ne BMW od 2.8 Tona.
Propast je sigurna vozila na baterije su glupost i sam ciklus proizvonje i eksplatacije je duplo veci zagadjivac od motora na unutrasnje sagorevanje.
Daj te vozila na vodomik elektromagnetni pogon itd ima tu tuhnologija raznih.
Klasičan birokratski spin, gde su vojna vozila ,kamioni, tenkovi, transporteri, pa prekookeanski brodovi , pa avioni, najveći zagađivači, a problem u vozilima. Lidlova flota brodova zagađuje kao 1 mil automobila. I onda problem u vozilima. Budalaštine