Predstavljen superautomobil Alfa Romeo 33 Stradale
U starom psu još ima života! Iako Alfa Romeo nastoji da osvoji široku publiku širenjem asortimana krosovera (nakon Tonalea, uskoro će biti pušten još kompaktniji model), ne zaboravlja ni drugu, ekskluzivniju stranu automobilske industrije.
Novi superautomobil Alfa Romeo 33 Stradale nije samo dostojan naslednik modela 8C Competizione, već je i ideološki naslednik drumskog modela 33 Stradale iz šezdesetih, koji je razvijen na osnovu trkačkog automobila Alfa Romeo Tipo 33.
Sa novim superautomobilom sa motorom u sredini, kompanija oživljava tradiciju proizvodnje ekskluzivnih automobila za pojedinačne porudžbine (Fuoriserie). Poslednja takva Alfa napravljena je pre više od pola veka, 1969. godine. Stoga je tiraž modela Alfe Romea 33 Stradale veoma skroman: samo 33 primerka širom sveta. Međutim, od 1967. do 1969. godine napravljeno je samo 13 komada istoimenih mašina prve generacije (plus pet šasija za projekte treće strane).
Na izgledu novog kupea radio je interni tim divizije Alfa Romeo Centro Stile, koji je pokušao da napravi modernu interpretaciju stare „trideset trojke“. Vrata za podizanje (krila leptira) i opšte proporcije su reprodukovane, uključujući jednu važnu osobinu: najviša tačka automobila nalazi se u centru krova, a ne iza gornje ivice vetrobranskog stakla, kao u većini modernih automobila.
Zasnovan je na šasiji monokok od ugljeničnih vlakana sa aluminijumskim pojačivačima i podokvirima pričvršćenim na njega. Prozirni zadnji poklopac je napravljen od polikarbonata. Alfa Romeo 33 Stradale nema aktivne aerodinamičke elemente, a koeficijent Cx nije neverovatan (0,375), ali su inženjeri pokušali da ostvare savršen balans podizanja i potisne sile.
Postoje dve opcije opreme za kokpit sa dva sedišta: Tributo je od kože i aluminijuma, a Alfa Corse je od ugljeničnih vlakana i alkantare. Instrumenti su virtuelni, na staklu je trodimenzionalna projekcija, ali u kabini nema senzora i ekrana osetljivog na dodir: samo metalni klasični prekidači, od kojih se neki nalaze na konzoli iznad glave vozača.
Alfa Romeo 33 Stradale ima originalnu šasiju sa duplim polugama napred i pozadi. Ugrađeni su adaptivni amortizeri, a ispred se nalazi hidraulički mehanizam koji pri brzinama do 40 km/h može podići nos automobila za 50 mm. Kočioni sistem Brembo je žičano kontrolisan sa ugljenično-keramičkim diskovima: šestoklipnim mehanizmima napred i četvoroklipnim pozadi. Navodi se da će pilot fabričkog tima Formule 1 Valteri Botas biti angažovan u vožnji finog podešavanja automobila.
Superautomobil je zamišljen u dve verzije – benzinskoj i električnoj. Sada je prikazan samo prvi: četiri izduvna završetka na zadnjem delu je teško ne primetiti. Iza sedišta je V6 biturbo motor 3.0, koji je dalja evolucija V6 motora 2.9, poznatog iz serijskih Alfi u verzijama Quadrifoglio. Ali ako na tim mašinama proizvodi 510-540 KS, onda je za superautomobil pojačan na 620. Menjač je osmostepeni robotizovani sa dvostrukom spojnicom koji snagu šalje isključivo na zadnju osovinu preko elektronski kontrolisane blokade diferencijala.
Predviđeni su režimi vožnje Strada i Pista (put i staza), ali se stabilizacioni sistem može potpuno isključiti. Do „stotke“ benzinski kupe težine manje od 1,5 tone trebalo bi da ubrza za manje od tri sekunde: tačniji parametri biće objavljeni nakon svih testova. Maksimalna brzina je 333 km/h. I to će biti poslednji superautomobil Alfe Romea na benzinski pogon.
Električna verzija ima isti inženjering od 800 volti kao kupe Maserati GranTurismo Folgore. Tri vučna motora proizvode „preko 750 KS“: jedan se nalazi na prednjoj osovini i dva na zadnjoj, što omogućava da se kontroliše vektor potiska. Kapacitet trakcione baterije je 102 kWh, ali se može koristiti samo 90 kWh. Procenjeni domet sa jednim punjenjem je 450 km. Električna Alfa Romeo 33 Stradale biće primetno teža od benzinske: teži skoro 2,1 tonu! Maksimalna brzina će biti nešto niža (310 km/h), ali vreme ubrzanja do „stotke“ trebalo bi da bude uporedivo (manje od tri sekunde).
Proizvodnju superautomobila će obavljati studio Touring Superleggera, prvi komercijalni primerak će biti isporučen kupcu tek u decembru 2024. godine. Alfa Romeo tvrdi da su sva 33 primerka već naručena. Cena svake je oko dva miliona evra, odnosno ovo je najskuplja nova Alfa u istoriji. Predstoji duga procedura individualizacije ovih mašina („identičnih neće biti!“). Kupci će čak moći da izaberu poslednjih osam znakova VIN-a!
Zanimljivo pitanje je koji će odnos biti između benzinske i električne verzije.
AutoRepublika
(4731)
Vidim dosta detalja koje bi trebalo popraviti. Propustili su priliku da naprave senzacionalan auto. Senzacija je upravo ono sto je potrebno Alfi! Na zalost, jos uvek je nema.
Čemu popravka detalja za auto koji se pravi u seriji 33 primjerka i svi već prodati? 😜😂🤣
U pravu si, zato nisam među tih 33 kupca 😉
To je bila samo akademska diskusija ne temu dizajn, bez obzira da li je samo jedan prototip ili 33 vozila ili 33.000 vozila! 🙂
Moja prva reakcija, kad sam vidio ovu Alfu, bila je: Wauu, vidi ti nju…
A onda dam počeo da zagledam detalje i reakcija je prešla u: Paaaa, prenakićeno…
Dakle ista kao i tvoja 😀
Imali budala koji bi dali 2 milke za ovo smeće od auta…
33 su dali pare, a jos puuunooo bi dali…ali…ogranicena serija
Zreli za vanredni predlog kod psihologa..ti ljudi imaju opasnih problema.
Pregled…
Kakvo savršenstvo na tačkovima 😍😍😍.