Brzo punjenje vs. sporo punjenje: Rezultati studije otkrivaju razliku u smanjenju dometa
Jedna od misli koje prolaze kroz um vlasnika električnih vozila ima veze sa uticajem koji će brzo punjenje jednosmernom strujom imati na visokonaponsku bateriju vozila na duži rok. Drugim rečima, koliko će se baterija vremenom degradirati ako se pretežno koristi brzo punjenje?
Pa, prema nedavnoj studiji Recurring Auto koja je analizirala podatke o punjenju sa preko 12.500 Teslinih vozila u Sjedinjenim Američkim Državama, stopa degradacije dometa je statistički slična u poređenju sa punjenjem naizmeničnom strujom.
Kompanija, koja obezbeđuje izveštaje o analizi vozila i baterija za EV, uporedila je automobile koji se u 90 procenata situacija pune na brzim punjačima sa automobilima koji se u 10 procenata situacija pune na brzim punjačima, a rezultati pokazuju malu ili nikakvu razliku između metode dva punjenja.
Grafikoni ispod pokazuju procenat originalnog opsega kao što je prikazano na kontrolnoj tabli automobila, u ovom slučaju: Tesla Model 3 i Tesla Model Y, i broj dana.
Izbor između jednosmerne ili naizmenične struje nije jedina stvar koja može dugoročno uticati na bateriju, a faktori kao što su ekstremne temperature i veoma niska ili veoma visoka stanja napunjenosti takođe igraju veliku ulogu u šemi.
Međutim, kako pokazuju rezultati Recurrenta, robusni sistemi za upravljanje toplotom, naponom i baterijom u koje su uložili proizvođači električnih vozila štite svoje baterije od oštećenja rutinskom upotrebom brzog punjača.
Da bi baterija trajala što je duže moguće, korišćenje funkcije predkondicioniranja je od najveće važnosti, kako na ekstremnoj vrućini tako i na ekstremnoj hladnoći, jer to dovodi ćelije do optimalne temperature pre nego što priključite konektor za punjenje. Još jedan savet je da se izbegava brzo punjenje u veoma niskim ili veoma visokim stanjima napunjenosti, pošto je otpor baterije veći na ovim nivoima i dodatno opterećuje bateriju.
Druga studija iz 2020. godine pokazala je da su vozila na baterije, uključujući EV i PHEV, naišla na degradaciju baterije od nula do 4,1 odsto u prvoj godini, pri čemu je model sa najboljim učinkom bio Chevrolet Bolt EV iz 2019, a najgori je bio Mitsubishi Outlander PHEV iz 2019. godine.
AutoRepublika
(632)
Kapacitet baterije opada sa vremenom, uticaj brzo-sporo punjenje je takoreci zanemarljiv. Veci uticaj ima temperatura. Medjutim najveci uticaj na popularnost baterije ima – njena cena! Ako baterija crkne, koliko kosta nova i njena zamena? Da li u tom slucaju treba baciti ceo auto? Sve dok cena baterije kao rezervnog dela ne bude na nivou cene jednog industrijski remontovanog gorivnog motora ne upustam se u eksperiment sa e-vozilima!!! Ne zelim da spasavanje planete Zemlje ide preko mojih ledja! Tacka!
Ako kupuješ nov auto, imaš nameru kao prvi vlasnik da ga zadržiš 4-5 godina što je situacija sa većinom novih automobila prodatih u Evropi, a garancija na bateriju je duža od toga, zašto bi te bilo briga koliko ona košta? Kada bih ja razmišljao kolika je cena zamene gorivnog motora (remontovanog ili ne), verovatno ne bih kupovao auto uopšte.
Zato što će ta garancija da ti dosta utiče na kasniju prodaju. Jer, jedno je prodavati „polovno, a još pod relativno dugom garancijom“, a drugo po njenom isteku.
Pa, ljudi kada kupuju i polovan e-bajs (čija je cena smešna u odnosu na polovno e-vozilo), najpre „pitaju za zdravlje baterije“.
Pogledaj na oglasima pošto je polovan Renault ZOE iz 2022. (preko 40), a koliko je neki kome je istekla garancija na bateriju. Cene ih i ispod 10.000 evra.
Da, potencijalan kupac novog auta treba da se bavi pitanjima: koliko je cena, koliki su njegovi realni troškovi tokom tih 4-5 godina u mom vlasništvu i naravno za koliko ću ga prodati. Kada je to definisano, koji kupac novog auta se bavi time koliko košta zamena motora, menjača? Konkretno, hajde da pitamo vlasnika BMW X7 da li zna koliko košta zamena motora na njegovom autu? Od prilike je jednako relevantno kao koliko košta zamena baterije na novoj Tesli Model S. Možda čak i relevantnije… a vrlo lako moguće i skuplje.
Ne, ne … Niko nije rekao da se prvi kupac najviše pita koliko košta zamena baterije, u smislu njegove moguće namere da on jednog dana, po isteku garancije, plati zamenu baterije (ako ona „krepa“). To se pita drugi kupac ukoliko kupuje pred istek garancije ili posle isteka. I to onda, naravno, utiče na njegovu zainteresovanost da kupi takvog polovnjaka. A eventualna slabija tražnja utiče na slabiju kasniju prodaju tog polovnjaka. A to interesuje baš prvog vlasnika. Jer, ako on kao prvi kupac kupuje nešto sa kratkom garancijom na bateriju (npr. samo 7 godina ili 150 kkm), posle tih 7 godina… Pročitaj više »
Pretpostavljam da se veeeelika većina e-automobila kupuje na lizing, a takve kupce ne interesuje dalja prodaja, samo ih vrate lizing kući.
Baterija ne moze da se ‘popravi’. Svaki SUS motor moze.
Pozdrav MRN, zdravlje baterije može provjeriti svaki ovlašteni servis i izdati certifikat o statusu.
Mogu ja da kazem „sta me briga“ ali onaj koji posle 4-5 godina treba da kupi moj auto i te kako ce da se pita posto baterija!!! Tu nastaje zastoj u lancu. Inace, ne prodajem svoje automobile tako brzo, to je neisplativo. Drzim ih do 10 godina, pa i duze.
Baterija se može obnoviti zamjenom pojedinih modula, bar kod Mitsubishi-ja. Cijena jednog modula je 1.200 EUR + PDV. Cijena kompletnog baterijskog paketa sa elektronikom, hladnjacima, kućištem itd. je 7.000 EUR + PDV. Info od prije godinu dana.
Ja vjerujem da će u budućnosti krepavanje baterije biti veoma rijetko, ali slabljenje baterije je moguće, tako da će 2 ili 3 kupac umjesto 300 km dometa imati npr. 230 km – što i dalje može biti prihvatljivo za određene kupuce, pogotovo ako cijena rabljenog bude niža. Usto, vjerojatno se baterija neće kupovati nova, već će „neovlašteni“ servisi mijenjati pojedine module vjerojatno sa rashodovanih, karamboliranih vozila. Ako bude veća potražnja sigurno će doći i aftermarket kineske baterije ko što se već nude za prvi Nissan Leaf preko Alibabe. Slično kao i sa dizelima, rijetko tko popravlja 10 godina rabljene dizelaše… Pročitaj više »
Same pouch baterije uopće nisu toliko skupe. Jedna baterija je cca 20 – 25 dolara (Ali Express). Količina baterija ide od 96 u Twingu, ZOE 192, ID 3 – 216 (58kWh). Dakle same baterije ne vrijede više od 4 – 5.000 USD. Ok, na to ide baterijsko pakiranje, thermal managment etc., ali ako morate npr. mijenjati samo 1 od 8 ili 12 modula ne bi trebalo biti tako strašno.
Garbage, u principu se slažem, ali nije baš tako jednostavno. Baterija se smatra ispravnom do 70% izvornog kapaciteta, odnosno gubitak do 30% radi degradacije se smatra prihvatljivim. Baterijski paket se sastoji od ćelija koje se zatim slažu u module, a moduli napokon u baterijski paket. Sve nove ćelije, premda “iste”, imaju određeno “prirodno” odstupanje u naponu te posljedično kapacitetu. Tokom proizvodnje se ćelije razvrstavaju da imaju približno isti napon, a isto tako i moduli. Od isto tako “sličnih” modula se slažu bat. paketi, pa zato ni jedan novi auto nema isti kapacitet baterije (+/- 3%). Da bi zamijenio jedan ili… Pročitaj više »
Nisi nas udavio Branko 🙂 Nisam znao ovo za modul točno odredjenih karakteristika. No za stari auto srednje klase (Zoe, ID3, Leaf) ako kapacitet padne na npr 60% nećeš ici kupovati novu bateriju za 10.000E već ćeš ju ili reparirati ako se može za 2-3.000E ili ćeš koristiti / prodati auto nekom tko će ga koristi u gradu za do posla I trgovine. Za takvog korisnika a ima ih poprilično je domet od 100 km sasvim prihvatljiv.
Ili ćeš kupiti polovni baterijski paket u Poljskoj preko oglasa, kao jedan poznanik, za 3.500 EUR. Ugradio u auto i radi. Izvorni baterijski paket je oštetio sletivši sa ceste u jarak (Outlander PHEV).
Pa nije bas ohrabrujuce! Kolika je ta baterija? Ove kruze sasvim druge informacije, tacnije receno, nema pouzdanih informacija jer proizvodjaci najcesce kriju ove cene. U jednoj informaciji upravo sam pronasao da se cene za novu bateriju krecu u rasponu od 10 do 30 hiljada evra, zavisno od velicine i od modela automobila.
Fora je što su nas isprepadali cijenama baterije a niko ne pominje razne novotarije, recimo na Audiju crkao far taman dan nakon isteka garancije, a originalni košta 4000 EUR… I naravno, čova ga odnese kod nove vrste majstora, koji zamijeni neispravni dio, malo ga ispolira i k’o nov… Dakle ne moraš imati električni auto da bi te ubili troškovi, oni su tu već odavno. Niti svaki SUS motor traje 300.000 km, crkavaju i na 30, 50 k O gumama da i ne govorimo, pa 2 seta 22″ (zimske i ljetne) mogu biti i 5000 EUR. Šta lad crkne ekran u… Pročitaj više »
Govorio sam o baterijskom paketu, dakle kompletu sa elektronikom, hlađenjem, itd. Ovo je podatak za Mitsubishi Eclipse Cross PHEV: 13,8 kWh kapacitet, 300V radni napon, ujkjučuje 10 modula sa po 8 ćelija, LiMnNi ion.
“ … nedavna studija koju je u Francuskoj sproveo Monta, danski start-ap, u saradnji s multinacionalnom konsultantskom frmom za analizu tržišta YouGov, otkriva da mnogi kupci električnih automobila nisu zadovoljni.
U Francuskoj je, naime, prihvaćenost električnih automobila u evropskom proseku (12%), ali od 6.167 ispitanih vlasnika, više od polovine (54%) žali zbog svoje odluke. …“
Pozdrav MRN, slična statistika važi i za brak… Zato treba dobro promisliti prije “kupnje” i upoznati “tehničke karakteristike”… 😁
Koriscenje stranih izraza u srpskoj stampi je tragikomicno.
‘VS.’ odnosno skracenica za ‘versus’ znaci protiv ili nasuprot, u zavisnosti od konteksta. U srpskom jeziku postoji vise odgovarajucih reci i izraza koji bi mogli da se iskoriste u ovu svrhu.
Najstrasnije od svega je da meni kome je maternji jezik engleski moram da ovo naznacim kao neoprostiv propust od strane autora ovog teksta. Licno smatram da onaj ko ne postuje svoj jezik ne moze da postuje ni sebe a samim tim ni druge. Sramota.
Srpski ti je perfektan! Slazem se sa tobom, trebalo bi da radimo na kreiranju nasih reci koje jos nemamo u tehnickom recniku. Inace, masinski fakultet u Beogradu dosledno se drzi srpskog jezika, strane reci se ne koriste. Bar ne u moje vreme – upisao sam 1970-te – sada ko zna.