Čip tjuning za Dacijin Duster koji sagoreva LPG?
Da li ste ikada čuli da na sekundarnom tržištu postoje upotrebljivi načini i sprave za uvećanje snage motora vozila koji sagoreva tečni naftni gas (LPG)? Evo, i mi upravo čusmo, pa nismo mogli da odolimo a da ne podelimo priču iz neposrednog komšiluka.
Sam tjuning automobila kao koncept, nikako nije stran našim automobilskim entuzijastama. Naprotiv, svi mi imamo nekog prijatelja, barem jednog, koji je unapredio performanse svog vozila, makar za jotu. Šta je to učinio? Tehnički govoreći, tjuning u takozvanoj fazi 1 podrazumeva promene na centralnoj kompjuterskoj jedinici (ECU), na koji način se menjaju osnovni parametri rada motora. Najpre se tiču izmena u sistemu ubrizgavanja, paljenja ili pritiska turbo punjača, sve s ciljem uvećanja snage pogonskog sklopa.
Uglavnom se ove radnje preduzimaju kako bi se dodatno unapredeli sportski automobili ili oni s boljim performansama od uobičajenih, ali to nikako ne znači da ni „civilni“ primerci ne mogu biti dodatno unapređeni.
Tretmanu uvećanju snage se uglavnom podvrgavaju i dizel automobili, jer se moderan dizel agregat pokazao kao veoma zahvalan u tom smislu. Poseduje najmanje jednu turbinu čiji se pritisak može dodatno regulisati, utičući na taj način direktno na moć motora.
Međutim, rumunski mediji pišu kako su pronašli spravicu čiji prodavci obećavaju dodatnu vatrenu moć motora koji sagorevaju LPG, a koji se mogu koristiti na Daciji Dusteru druge generacije, što će reći na primercima sklopljenim nakon 2018. godine.
Cena spravice koja donosi više „gasnih konja“ iznosi 480 leja što je protivvrednost sume od stotinak evra. Trebalo bi da je jednostavna za ugradnju i da funkcioniše po principu „umetni i pusti da radi“ (plug and play). Zahvaljujući tom sistemu koji proizvođač naziva Plug & Drive, instalacija traje svega četvrt časa, i može je izvesti svako čak i bez pomoći profesionalaca.
Obećan je prirast snage od 30%, ali to zvuči zaista nerealno. Razlog zašto to kažemo je taj što pogonski sklop podešen za sagorevanje goriva LPG, u osnovi ima atmosferski benzinski motor radne zapremine 1,6 litara, pa je teško očekivati da će ovakva stimulacija da iscedi više vatre iz motora tog tipa. Da pomenuti agregat ima turbinu, i potencijal za tjuning bi bio osetno veći. Test Dacije Duster koja se kreće zahvaljujući tečnom naftnom gasu možete pročitati klikom na ovaj link.
A onda opet, ni sto evra nije neka velika suma, možda i vredi pokušati. Evo, naš Peki se još razmišlja vredi li 🙂
AutoRepublika
(4355)
Na atmo motorima prakticno ne vredi pokusavati nikakav cip tuning, dobitak je minimalan. Dok na turbacima, se lako dobija 25 do 30% snage i obrtnog momenta.
Ovi gotovi programi, plug and play. Nisu bas dobra opcija. Ima tu puno vise „matematike“…
Koliko ja pratim ovu „temu“, kod Dačije „na tržištu“ postoji „mapa“ (za Stage 1) za 0,9 TCE; 1,2 16V; 1,2 TCE i1,5 DCI (sve varijante snage) …
Ali, za atmosferski 1,6 iz članka ( kao i za 1,0 TCe ), ja ne znam da to postoji 😊
Cipujte ja to ne podrzavam,bolje fabicki cipovan.
Jedina šansa za dobijanje nekih performansi je možda ovaj 2.0 motor iz Sandera RS. Mogu ga naći i u Rusiji bliže je…
https://www.youtube.com/watch?v=OPnWV4HxnII&t=289s