AR pijaca klasika: Jedan od boljih poduhvata Forda s Jaguarom
Istorija Jaguara dok se nalazio pod komandom Forda nije ona koju svet pamti po pozitivi. Britanci zaista ne bi trebalo da se žale, pošto je od Jaguara bilo ostalo samo legendarno ime i „nagomilovani“ (toliko simpatična greškica da je prosto Božiji greh ispravljati) dugovi uz veoma zastarelu ponudu. Ljubitelji Forda će reći da su Amerikanci gubili previše vremena na još jednu „rupu bez dna“, i da su peh platile njegove domaće divizije, od čega najviše Lincoln.
Ali tokom onih dvadesetak godina saradnje, britanski proizvođač vozila je predstavio neke modele koji su zaista dobili dobre ocene.
Jedan od njih je X-Type, o kome smo ranije pisali u našoj sekciji zanimljivosti dana, a tu priču možete da pročitate ovde. Za današnju pijacu smo izabrali jedan drugi model iz sličnog perioda i to S-Type. Dok je X-Type često kritikovan da je prepakovani Ford Mondeo s kojim je delio platformu, S-Type je bio pionir nove platforme pod kodnom oznakom DEW98. Na njoj će se kasnije proizvoditi i modeli Ford Thunderbird i Lincoln LS, a u konačnici i S-Typeov naslednik s oznakom XF.
Ovaj automobil je pozajmio ime i veliki broj dizajnerskih detalja sa čuvenog S-Typea iz šezdesetih godina prošlog veka. Proizvodio se od 1999. do 2008. godine i u tom periodu je privukao oko 300 hiljada mušterija. Dobio je fantastične ocene na račun kvaliteta enterijera, završne izrade i 2,7-litarskog turbodizela, koji se smatrao najboljom kupovinom u klasi.
Ono što Jaguaru svakako nije išlo u korist jeste podatak da britanska pouzdanost nikada nije bila na visokom nivou, posebno na račun elektronike, a i sam imidž brenda je bio narušen posle skandala s kvalitetom tokom sedamdesetih i osamdesetih godina. U korist mu dakako nije išlo ni to što su se Mercedesova E Klasa, BMW-ova Serija 5 i Audijev A6 izdvojili kao vodeća trojka u klasi, pa čak ni oni modeli s mnogo pozitivnijim imiždom nisu uspeli da ostvare veći komercijalni uspeh (tu pre svega mislimo na Lexus GS).
Jaguar će da nudi S-Type sa nekoliko benzinaca i dizela, ali ako ste želeli da budete glavni baja u selu, onda je izbor padao na izdanje nazvano Type R. Ono je označavalo da se ispod haube krije 4,2-litarski benzinac sa osam cilindara i kompresorom. Razvijao je 394 konjske snage i maksimalnih 540 Nm obrtnog momenta. Menjač je bio šestostepeni automatski.
Type R je bio u stanju da ubrza iz mirovanja do 100 km/h za 5,3 sekunde, i da dostigne maksimalnu brzinu od 250 km/h. Za takvo izdanje je bilo potrebno izdvojiti 64 hiljade američkih dolara ili 93.167 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca.
Primerak iz današnje priče je baš Type R i proizveden je 2007. godine. Nalazi se u gradu Derijen unutar američke savezne države Viskonsin i do sada je prešao tek 56 hiljada kilometara. Type R je već bio bogato opremljen automobil da se opravda visoka cena, pa pored moćnijeg motora stiže i sa 19-inčnim felnama, kožnim enterijerom, šiberom, grejačima i klimom u sedištima, navigacionim sistemom i još mnogo toga. U oglasu se navodi da je ranije proveo vreme u saveznim državama Amerike, onima koje se zovu Kalifornija i Arizona, što znači da bi limarija trebalo da bude besprekorna.
Desetodnevna aukcija je donela 25 ponuda od čega je najviša iznosila 16.500 američkih dolara.
Zoran Tomasović
(2039)
Ovo je bio uspesan model i veoma popularan! Bio je to pravi moderni Jaguar!
Meni bio zanimljiv… ali vlasnicima koji su imali V6 3.0 benzinac, nimalo zanimljiv a niti dosadan 🙂 Smeće od motora… 😉
Jedan iz moje struke je za sitne novce kupio polovan i baš vremešan S-Type … Vozio ga na polućelavim gumama … Jednom ga i sneg tako uhvatio negde na putu.
Upitah ga jednom: „Čemu to?“ Jer, kola su meni „na oko“ delovala baš „umorno“, spolja i unutra. A vredeo je koliko i tepsija ribe.
Kaže: „Ma, kada ja sa njim povremeno dodjem u moj rodni Twin Peaks, ljudi samo gledaju znak na nosu. I znaju da je Jaguar. I da sam ja uspeo u životu …“
Dopalo mi se to sa „Twin Peaks“-om.